Ovogodišnju uznemirujuću Münchensku sigurnosnu konferenciju uokvirila su dva suprotstavljena govora američkog potpredsjednika JD Vancea i ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog.
Njihove su riječi predstavile dvije vrlo različite vizije za Europu – vizije od kojih bi, ako bi se nastavile, svaka izazvala snažan šok za politički sustav kontinenta kao financijski slom 2008. ili pandemija Covid-19.
Obojica su bili brutalno iskreni u svojim obraćanjima, stavljajući Europu na mjesto da brzo donese neke temeljne odluke nimalo lak zadatak za blok čiji je proces donošenja odluka temeljen na konsenzusu dizajniran da se kreće užasno sporo.
Neće biti lako ni na nacionalnoj razini, budući da se svih 27 zemalja bori s kritičnim gospodarskim izazovima i gorkim, visoko polariziranim političkim podjelama, piše Jamie Dettmer za Politico.
U ideološkom smislu, Europa je prisiljena birati između MAGA iliberalizma i klasičnog liberalizma. Jednostavnije rečeno: EU mora birati između toga hoće li postati satrap SAD-a ili se osloboditi i upravljati vlastitim kursom.
U Vanceovom žustrom napadu, agresivnom poput govora ruskog predsjednika Vladimira Putina 2007. na summitu, potpredsjednik je dao sve od sebe da uvrijedi i poruči bloku da mora plesati na ideološke melodije administracije američkog predsjednika Donalda Trumpa.
Prihvaćanje Trumpove nativističke ideologije
Dok je summit bio usredotočen na podjelu tereta i povećanje potrošnje za obranu, Vance je preokrenuo scenarij. Želio je daleko više od toga.
Ključna točka bio je zahtjev da Europa prihvati Trumpovu nativističku ideologiju i autoritarizam ili da se smatra nedostojnom obrambenih jamstava i prijateljstva.
Obrušio se na Europu, optužujući njezine čelnike za gušenje slobode govora, neuspjeh u zaustavljanju migracija i bježanje u strahu od birača.
Čak su i mnogi konzervativci Unije koji su sudjelovali na summitu ostali uzdrmani, iako imaju vlastite sumnje u vezi s postupanjem Unije prema slobodi govora i ostali su frustrirani neuspjehom u obuzdavanju migracija. Vanceov stav bio je vrlo iskrivljena slika koja previše pojednostavljuje složene probleme. Sasvim je druga stvar kad vam netko uđe u kuću i kaže da ste loši.
Vanceova poruka nije mogla biti jasnija: Na naš način, ili ćemo se pridružiti Putinu u hibridnom ratu da uzburkamo vašu domaću politiku – nešto što je milijarder Elon Musk već učinio povećavši izglede krajnje desne stranke Alternativa za Njemačku.
Ideolozi MAGA-e to vide ka križarski rat
Njegov je govor također naglasio kako glavni ideolozi MAGA-e to vide kao političko-kulturni križarski rat koji treba provesti daleko izvan SAD-a.
To je projekt za spas zapadne civilizacije – od nje same, ako je potrebno – i prisiljavanje je da se vrati svojim kršćanskim korijenima, koliko ga vide ideolozi MAGA-e. A Vance je dobio zadatak da širi reakcionarnu revoluciju.
Govor Zelenskog, s druge strane, bio je poklič za europsko povjerenje. Ratni vođa koji se borio za opstanak svoje nacije, Zelenski nije ublažio riječi. “Stvarno vjerujem da je došlo vrijeme da se moraju stvoriti oružane snage Europe”,.
“Budimo iskreni, sada ne možemo isključiti da bi Amerika mogla reći ‘ne‘ Europi u pitanjima koja bi je mogla ugroziti. Europa ima sve što je potrebno.
Europa se samo treba okupiti i početi djelovati na način da nitko ne može reći ‘ne’ Europi, upravljati njome ili je tretirati kao odbačenu”, rekao je Zelenski.
Zbog svoje šokantne prirode, Vanceov govor dobio je više pozornosti u Münchenu, ali govor Zelenskoga bio je hrabar, označavajući odvažan prelazak s laskanja Trumpu na prkosniji ton. “Zvučao je kao vođa slobodnog svijeta”, rekao je bivši američki diplomat Michael McFaul za Politico.
Ovacije za Zelenskog
I usprkos moći Amerike u usporedbi s nesigurnošću situacije u Ukrajini, nije bilo dvojbe kojem govoru je većina sudionika summita bila naklonjena.
Vanceove riječi dočekane su kamenim licima, ledenim pogledima i tek mrvicu pljeska malog broja pristaša. Uslijedila je galama neodobravanja dok su sudionici raspravljali o njegovom govoru u kafićima i predvorjima münchenskog hotela Bayerischer Hof. Govor Zelenskog dobio je ovacije.
“Možda bismo trebali zahvaliti JD Vanceu što je tako otvoreno napao Europu jer su Europljani dobili osjećaj da Trump dolazi i na njih. U Parizu je doslovno rekao:
‘Ne pokušavajte se natjecati s nama u AI-ju. Zagrlite naše kompanije, uklonite sve prepreke i onda će sve biti u redu. … Onda je došao ovdje i nakon napada na ekonomski model Europe, napao je njen politički model”. “Sada je sve u rukama Europljana. Da vidimo kako će na to reagirati”, rekao je bivši ukrajinski ministar vanjskih poslova Dmitrij Kuleba za Politico.
I to je pravi izazov. U oskudici s novcem kakav je sada, Europa će morati napraviti neke teške odluke između socijalne potrošnje i potrošnje za obranu – rasprava koja će neizbježno baciti domaću politiku u daljnja previranja, dodajući na popis pritužbi koje zaostali imaju sa svojim političkim vođama.
Okupiti se kako Zelenski poziva nije tako jednostavno. Bit će poremećaja od Trumpovih “petokolonaša”, poput mađarskog Viktora Orbána i slovačkog Roberta Fica, s kojima će se morati boriti, dok će Trump, bez sumnje, koristiti carine za nagovaranje i ciljanje na zemlje pojedinačno.
Ipak, borba za Europu traje, piše Politico.