Poljski demonstranti su 1. novembra odali počast ženi koja je umrla u 22. sedmici trudnoće. Aktivisti za reproduktivna prava kažu da je to prvi smrtni slučaj koji je rezultat restriktivnog poljskog zakona o abortusu.
Na Dan svih svetih, vjerski praznik kada Poljaci posjećuju groblja i oplakuju mrtve, demonstranti su palili svijeće ispred Ustavnog suda u Varšavi. Ustavni sud Poljske je prošle godine izdao najrestriktivniji zakon o abortusu što je još više pooštrilo jedan od najstrožijih zakona u Evropi.
Štrajk žena, grupa koja se bori za reproduktivna prava, pozvala je na proteste u Varšavi i Krakovu.
Poljska, većinski katolička zemlja, donijela je strogi zakon 1993. godine kojim se zabranjuje abortus osim u tri slučaja: ako je trudnoća rezultat incesta ili silovanja, ako je život ili zdravlje žene ugroženo ili ako plod ima urođene deformitete. Ali, Ustavni sud, pod uticajem konzervativne vladajuće partije u Poljskoj, prošle godine je izglasao da abortus u slučaju deformiteta ploda nije u skladu sa ustavom.
Advokatica, ekspertkinja za medicinske loše prakse, Jolanda Budžovska pisala je na društvenom mrežama u petak, 29. oktobra o smrti žene čiji fetus nije imao dovoljno amnionske tekućine. Rekla je da su ljekari čekali da fetus umre, a nakon toga žena je umrla od septičkog šoka.
Budžovska je njenu smrt nazvala posljedicom presude Ustavnog suda.
Budžovska i porodica preminule objavili su u ponedjeljak, 1. novembra saopštenje s više detalja, rekavši da je žena imala 30 godina, umrla je 22. septembra u bolnici u Pszczjni u južnoj Poljskoj. Iza nje su ostali muž i ćerka.
Rekli su da je žena rekla porodici i prijateljima u porukama iz bolnice da ljekari imaju “stav čekanja i gledanja” i da ne prekidaju trudnoću odmah zbog ograničenja legalnih abortusa.
Advokatica i porodica su rekli da tužitelji u Katovicama istražuju slučaj.
Jerži Kvasnievski, predsjednik Ordo Iurisa, ultrakonzervativne katoličke grupe koja je lobirala za ograničenje abortusa, upozorio je da ljudi ne bi trebali ishitreno da donose zaključke dok se ne provede istraga.
Teoretski, trebalo bi da žena može da prekine trudnoću ako je njen život ugrožen. Međutim, aktivisti za reproduktivna prava tvrde da restriktivni zakoni o abortusu primoravaju ljekare da se boje prekida trudnoće čak i u slučajevima koji se i restriktivnim zakonom mogu opravdati.
“Kada su zakoni vrlo represivni i sadrže sankcije za ljekare, oni imaju tendenciju da tumače zakon čak i strože od teksta zakona kako bi izbjegli preuzimanje ličnih rizika”, rekla je Irene Donadio iz Međunarodne federacije za planirano roditeljstvo.
Izvor: AP