X

Poslednja parada u Vukovaru 1996. godine – Predstava za narod koja je bila uvod u mirnu reintegraciju u Hrvatsku

Vijeće sigurnosti UN-a donijelo je 15.1.1996. godine rezoluciju 1037 i ustanovilo posebnu “Prelaznu upravu UN-a u istočnoj Slavoniji” koja je trebala da realizuje mirnu reintegraciju preostalih dijelova Republike Srpske Krajine u sastav Hrvatske.

Uvođenje prelazne uprave posljedica je Erdutskog sporazuma koji je potpisan u Žutoj kući u Erdutu (srpska strana) i u Zagrebu (hrvatska strana) 12. novembra 1995. godine. Njime je predviđeno pokretanje procesa mirne reintegracije Istočne Slavonije, Baranje i Zapadnog Srema u ustavno-pravni poredak Hrvatske.

Sporazum je za hrvatsku stranu potpisao šef kabineta Predsjednika Hrvoje Šarinić, a srpsku stranu zastupao je ministar inostranih poslova SR Jugoslavije Milan Milutinović.

Na čelo Prelazne uprave došao je američki general Jacques Paul Klein.

Sporazum su pripremili i u njemu posredovali američki ambasador u Hrvatskoj Piter Galbrajt i potpredsjednik Međunarodne konferencije u bivšoj Jugoslaviji Torvald Stoltenberg. Potpisivanju sporazuma o mirnoj reintegraciji prethodio je dogovor hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana i predsjednika Srbije Slobodana Miloševića u Dejtonu, gde se pod okriljem SAD odvijala mirovna konferencija o Bosni i Hercegovini.

Sporazumom je predviđeno prelazni period u trajanju od jedne do dve godine u okviru koga bi područje Istočne Slavonije, Baranje i Zapadnog Srema bilo pod administrativnim nadzorom Ujedinjenih nacija (UN). Tokom tog perioda UN je trebalo da osnuje višenacionalnu policiju, provede demilitarizaciju, omogući povratak izbjeglica i organizuje lokalne izbore.

Na osnovu Sporazuma osnovane su dve organizacije Srba u Hrvatskoj, i to: Zajedničko veće opština i Srpsko narodno vijeće.

Parada u Vukovaru

Dogovor u mirnoj reintegraciji teško je prihvatila srpska strana a Slavko Dokmanović, tadašnji gradonačelnik Vukovara, samo nekoliko dana prije potpisivanja ugovora, tvrdio je da će prije sebe odsjeći ruku nego potpisati takav dokument.

U kratkom periodu između potpisivanja sporazuma i uvođenja prelazne uprave UN-a, u Vukovaru je na glavnom trgu organizovana vojna parada povodom 21.decembra Dan Republike Srpske Krajine. Na paradi je bilo malo gostiju iz SR Jugoslavije a među njima se isticao Željko Ražnatović Arkan.

Vodeći srpski političari iz Istočne Slavonije, interpretirajući Erdutski sporazum, tada su najavljivali formiranje Srijemsko-Baranjske oblasti koja bi Srbima donijela autonomiju ali to se nije desilo tako da su paradu mnogi okarakterisali samo kao igrokaz

Prelazna uprava okončana je 15.1.1998. godine potpunom reintegracijom Podunavlja u sastav Hrvatske.

Categories: Sa ove distance
Tags: istaknuto