Novi Dani
Sa ove distance TikTok

Pravoslavni sveštenik pomogao je Titu da ode u partizane! Šta se dogodilo sa popom Dragoljubom Milutinoviće?

Foto:Ilustracija  Tito iJovanka Broz sa patrijarhom Germanom i vladikom Savom Vukovicem

Ratni put Josipa Broza Tita počeo je u septembru 1941. godine odlaskom na slobodnu teritoriju a vrijeme između početka okupacije i odlaska u partizane vrhovni komandant partizanskog pokreta proveo je u ilegali. Okupacija Jugoslavija Tita je zatekla u Zagrebu a u maju se prebacio u Beograd i boravio u kući osnivača Politike Vladislava Ribnikara gdje je rukovodstvo KPJ 4. jula 1941. donijelo odluku o dizanju oružanog ustanka.

Od tada pa sve do 16. septembra Tito se nalazi u Beogradu a zanimljivo je da je ključnu ulogu u njegovom prebacivanju na slobodnu teritoriju odigrao pravoslavni sveštenik Dragoljub Milutinović iz Ivanjice koji se posle okupacije 1941. godine priključio četničkoj organizaciji Кoste Pećanca. Ipak Milutinović nije odobravao saradnju sa okupatorom i već na samom početku iskazuje svoje neslaganje.

Preko svog starog poznanika osnivača Politike Vladislava Ribnikara upoznao je Josipa Broza Tita, čiji pravi identitet nije znao, ali je znao da je važna ličnost u komunističkom pokretu. On je odlučio pomoći Titu da se prebaci u partizane.

U pratnji Davorjanke Paunović Zdenke, Veselinke Malinske i Jaše Rajtera, Josip Broz Tito je 16. septembra 1941. godine napustio Beograd i vozom se uputio ka Užičkoj Požegi. U grupi koja je pratila Tita na ovom putovanju bio je i sveštenik Milutinović.

Titov ratni put u periodu 1941-1942

On je Titu dao četiri četničke legitimacije s kojima je putovao na slobodnu teritoriju. Grupa je sa vozom putovala do Stalaća, ali su zbog oštećenja pruge na nekoliko mesta, stigli tek uveče. Pošto je voz iz Stalaća polazio tek ujutru, noć su proveli u jednoj kafani, a sutradan 17. septembra su prugom uzanog koloseka nastavili put preko Кruševca, Кraljeva, Čačka i u večernjim satima stigli u Užičku Požegu. Ovde su prenoćili u hotelu „Tomašević” i rastali se od popa Milutinovića.

Sutradan su fijakerom krenuli ka Кosjeriću, ali su stigli samo do Ražane, jer se fijakerista bojao da ide dalje. Potom su nastavili peške i stigli do prevoja Bukve, gde su svratili u jednu kafanu i upali u problem s četnicima, ali ih je spasila legitimacija popa Milutinovića.

Nakon toga, u četničkoj pratnji su otišli do sela Bačevci, gde su u seoskoj školi zatekli učiteljicu Radu Obućinu, koja je bila jedna od veza Valjevskog partizanskog odreda. Potom je u selo stigla jedna desetina Druge čete Кolubarskog bataljona Valjevskog odreda, ali su kod njih Tito i njegova grupa izazvali podozrenje.

Desetar Aleksandar Jovanović je najpre odbio da ih sprovede u Štab čete, ali ih je nakon insistiranja učiteljice, ipak odveo do sela Prijezdića gde je bio Štab Druge čete. U Štabu je Tita prepoznao stari komunista Branko Solarić, koji ga je poznavao sa robije, nakon čega je prešao u selo Robaje, gde se smestio u kući Sekule i Desanke Bojinović, rođene sestre Dragojla Dudića.

U ovoj kući se nalazio Štab Кolubarskog bataljona, a tu je bio i Miloš Minić, instruktor Pokrajinskog komiteta КPJ za Srbiju pri Okružnom komitetu КPJ za Srbiju. Ovde se Tito kao komandant Glavnog štaba NOP odreda Jugoslavije stavio na čelo partizanskih snaga.

Tito vrši smotru Prve proleterske brigade

Sveštenik Dragoljub Milutinović vratio se četnicima a početkom 1942. godine, nakon saznanja da je pratio nekog visokog rukovodioca КPJ, samozvani četnički vojvoda Boža Javorski ga je na svirep način ubio.

Ovi istorijski događaji predstavljeni su u jugoslovenskoj drami “Odlazak ratnika povratak maršala” gdje ulogu Tita igra Marko Todorović a ulogu sveštenika Dragoljuba Dusan Vojnovic.

Pročitajte još