X

Predsjednik ruskog Lukoila: Rusija bi trebala smanjiti proizvodnju nafte za 30% a ne prodavati je uz popuste od 40%

Rusija bi trebala smanjiti proizvodnju nafte za 20 do 30 posto na oko 7 milijuna– 8 milijuna barela dnevno kako bi dobila bolje cijene i ne bi pristajala na velike popuste, napisao je Leonid Fedun, potpredsjednik i suosnivač ruskog Lukoila u članku objavljenom u ruskom izdanju RBC u ponedjeljak.

Ruska proizvodnja nafte pada od ruske invazije na Ukrajinu. Proizvođači sirove nafte bore se da svu svoju naftu plasiraju na tržište – posebice europsko – a propusnost domaćih rafinerija također opada zbog manje potražnje.   

U članku RBC-a, Lukoilov Fedun sugerira da bi Rusija trebala smanjiti svoju proizvodnju na oko 8 milijuna barela dnevno jer bi dobila više cijene za manje barela.

“Zašto bi Rusija održavala proizvodnju nafte od 10 milijuna barela dnevno ako možemo učinkovito trošiti i izvoziti 7-8 milijuna barela dnevno bez gubitaka za državni proračun ili domaću potrošnju”, napisao je Fedun.

“Prisjetimo se rasprave koja se vodila prije sporazuma OPEC+. Što je bolje – prodati 10 barela sirove nafte po 50 dolara po barelu ili sedam barela nafte po 80 dolara po barelu? Izvršni direktor Lukoila kaže.

“Trebamo li zadržati obujam izvoza od prije krize, pristajajući na popuste od 30 posto, a ponekad i 40 posto”, dodaje Fedun.

Analitičari procjenjuju da bi ruska proizvodnja nafte mogla izgubiti 3 milijuna barela dnevno (bpd) u drugoj polovici 2022. godine, a na njezinu proizvodnju bi godinama utjecale sankcije koje nameće njezino najveće tržište – Europa.  

U svom posljednjem  izvješću o tržištu nafte  ovog mjeseca, Međunarodna energetska agencija (IEA) procijenila je da je Rusija već zatvorila gotovo 1 milijun barela dnevno u travnju.

Do sada se ruski izvoz zadržavao. No, od 15. svibnja glavne međunarodne trgovačke kuće morale su zaustaviti sve transakcije s Rosnjeftom, Gazprom njeftom i Transnjeftom pod državnom kontrolom, istaknula je agencija.

“Nakon pada ponude od gotovo 1 mb/d u travnju, gubici bi se mogli povećati na oko 3 mb/d tijekom druge polovice godine”, rekla je IEA, misleći na rusku opskrbu naftom.  

Oilprice.com

Categories: Ekonomija

View Comments (1)