X

Predstavnici RS dolaze u Beograd, kažu – razgovori nemaju veze s Kosovom

Nakon što je Stranka demokratske akcije u svom saopštenju optužila Srbiju za nastavak agresije na Bosnu i Hercegovinu zbog “povezivanja statusa Kosova sa RS-om”, a sve zbog dokumenta koji je u Beograd poslao lider SNSD-a i član Predsedništva BiH Milorad Dodik, predsednik Srbije optužbe iz SDA je nazvao neutemeljenim. Ponovo je reagovao i Dodik kazavši kako se u dokumentu nalaze zaključci Narodne skupštine RS i stavovi od ranije poznati javnosti.

Dokument o kojem će se razgovarati u Beogradu, nije nimalo ni naivan ni bezazlen. Baziran je na zaključima NSRS-a koji su potvrđeni i u februaru ove godine u kojima se traži odlazak stranih sudija iz Ustavnog suda BiH, navodi navodno kršenje Dejtonskog sporazuma i Ustava BiH od sudija i visokih predstavnika, insistira na izvornom Dejtonu.

Jedna izjava, podsetimo, obeležila je tadašnju sednicu: “Goodbye BiH, welcome RSexit. RS i srpski narod, nema šanse u BiH”, poručio je tada s govornice Narodne skupštine Republike Srpske član Predsedništva BiH i lider SNSD Milorad Dodik.

Iako je NSRS svojim zaključkom obavezala da se prekine donošenje bilo kakvih odluka u organima BiH dok se zaključci u celosti ne sprovedu, ovo je ubrzo prekršeno, i ostavljeno po strani.

Aleksandar Vučić dva puta je dokument pročitao. Kako je danas kazao, neće ga komentarisati do sastanka sa zvaničnicima iz Republike Srpske, ali reagovao je na kritike iz SDA da uvezivanjem Republike Srpske i Kosova, Srbija nastavlja agresiju na BiH.

“Na silu pokušavaju od prijatelja da naprave neprijatelja, što je velika greška. I to rade već dugo vremena, a ne od jučer. Neću im biti neprijatelj šta god radili i kako god se ponašali i uvek ću raditi na najboljim mogućim odnosima sa Bošnjacima”, rekao je Vučić za Televiziju “Prva”.

On je naveo da Bošnjaci “nemaju pojma kakva će biti njegova reakcija u sredu kada će na sastanak u Beograd doći Milorad Dodik, predsednica Republike Srpske Željka Cvijanović i premijer Radovan Višković kako bi razgovarali o dokumentima koje su mu ranije dostavili”.

Odgovarajući na novinarsko pitanje, Željka Cvijanović kazala je da dokument o kojem će se razgovarati u sredu ne tretira pitanje Kosova, ali…

“Naš dokument ne tretira pitanje Kosova već pitanje RS-a. Posmatrajući situaciju u kontekstu značajnog, strateški važnog prioritetnog nacionalnog pitanja, a u okviru takvog nacionalnog pitanja za Srbiju je svakako RS, a ne samo Kosovo. Ako postoje određena rešenja koja se gledaju u paketu, onda su ovo pitanja koja se trebaju gledati u paketu”, kaže.

SDA, a danas i Narod i pravda u saopštenjima za javnost optužile su Srbiju zbog “povezivanja statusa Kosova sa RS-om”, u aktuelnim pregovorima Srbije i Kosova, reagujući na raniju izjavu Milorda Dodika kako se spornim dokumentom želi ukazati na “dvostruke aršine kada je reč o pitanjima Republike Srpske i Kosova”.

Koordinirano delovanje predsednika Srbije Aleksandra Vučića sa vlastima RS-a za SDA predstavlja nastavak agresije s ciljem ugrožavanja njene celovitosti, navedeno je u saopštenju ove stranke.

Iz stranke Narod i Pravda poručili su kako Srbiija nastavlja s politikom destabilizovanja svih svojih suseda i da takvo nastojanje režima mora biti prepoznato i adekvatno sankcionisano.

O dokumentu koji je Milorad Dodik uputio predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću u vezi statusa RS-a i Kosova, Miro Lazović iz Pokreta socijalne pravde i demokratije kazao je kako je to njihova igra zbog najavljenog samita u Vašingtonu, da se “povlači status ovog entiteta da se stavi u isti koš sa Kosovom”.

“Dodik u kontinuiteti podriva institucije BiH. Mislim da bi konačno bilo vreme da se Tužilaštvo BiH oglasi i počne raditi svoj posao. Srbija nije garant Dejtonskog sporazuma, ona je samo potpisnik, čime je preuzela odgovornost za dešavanja u ratu i da se neće mešati u unutrašnje stvari BiH. Amerika ga je napravila i nikakvo Dodikovo pismo neće nasekirati američku administraciju”, zaključio je Lazović.

Reagovao je i Branislav Borenović, predsednik PDP-a kazavši kako je važno što Vučić “ističe punu privrženost Dejtonskom mirovnom sporazumu bez mešanja u unutrašnje stranačke i političke odnose u BiH”. Dodao je i da je Milorad Dodik sklon da “velike političke teme” koristi za skretanje pažnje sa ekonomskih i socijalnih problema u Republici Srpskoj, a bliže se, dodaje, i izbori u BiH.

Categories: BIH
novi_dani: