Premijer Crne Gore Milojko Spajić najavio je da će Vlada Crne Gore isplatiti pomoć porodicama žrtava zločina u Štrpcima, bombardovanja Murina i Tuzi te nezakonite deportacije izbjeglica.
Svaka porodica dobit će ukupno 100 hiljada eura – po 50 hiljada ove i 50 hiljada naredne godine.
“Decenijama država nije uspjela zaštititi osnovna ljudska prava svojih građana, niti je bila spremna da se suoči s prošlošću, prizna propuste i preuzme odgovornost. Danas to činimo kao simboličan čin poštovanja prema žrtvama i njihovim porodicama”, poručio je premijer Spajić.
U ime države, premijer je posebno odao počast žrtvama zločina počinjenog 28. februara 1993. godine, kada su pripadnici paravojnih formacija iz voza koji je saobraćao na relaciji Beograd–Bar, na stanici u Štrpcima (Bosna i Hercegovina), izveli 20 putnika nesrpske nacionalnosti, među kojima i osam crnogorskih državljana: Esada Kapetanovića, Iljaza Ličinu, Fehima Bakiju, Šeća Softića, Rifata Husovića, Senada Đečevića, Jusufa Rastodera i Ismeta Babačića. Svi su kasnije ubijeni, a njihova tijela većinom nisu pronađena.
Vlada nije zaboravila ni stradale tokom bombardovanja mosta u Murinu, 30. aprila 1999. godine: Miroslava Kneževića, Oliveru Maksimović, Juliju Brudar, Vukića Vuletića, Milku Kočanovića i Manojla Komatinu, kao ni Pašku Junčaj, koja je poginula tokom bombardovanja Tuzi iste godine.
Pomoć će biti dodijeljena i porodici Osma Bajrovića, izbjeglice iz Bosne i Hercegovine, koji je 1992. godine nezakonito deportovan iz Crne Gore. Njegova sudbina i dalje je nepoznata, a posmrtni ostaci nisu pronađeni.
“Gubitak najbližih je nenadoknadiv, ali ovaj čin države simbolizira početak novog odnosa prema prošlosti i pravdi”, zaključio je Spajić.
Nezavisni mediji teško opstaju. Jednokratnom donacijom ili mjesečnom pretplatom možete nam pomoći da nastavimo kreirati tekstove koje čitate
Podrži nas