Premijer Kanade Justin Trudeau odlučio je podnijeti ostavku, napustivši funkciju lidera Liberalne stranke i premijera. Međutim, on će ostati na poziciji premijera do izbora novog stranačkog lidera.
Na početku konferencije za novinare, Trudeau je istaknuo kako ga je svakog jutra, otkako je na čelu vlade, inspirirala otpornost i velikodušnost Kanađana.
Naglasio je da je od 2015. godine, kada je postao premijer, radio na jačanju i rastu srednje klase, kao i na očuvanju slobodne trgovine u Sjevernoj Americi, dodajući da je bio svjedok ujedinjenja zemlje tokom pandemije, kada su Kanađani međusobno pružali podršku.
Odluku o ostavci, kako je rekao, donio je nakon dugih razgovora sa svojom porodicom, koja je bila ključna u njegovom uspjehu. Također je istakao da je sinoć, za večerom, svojoj djeci saopštio svoju odluku.
Trudeau je naveo da “ova zemlja zaslužuje pravi izbor” na nadolazećim izborima i da je postalo jasno da, ako bude morao voditi “unutrašnje bitke”, neće moći biti najbolji izbor za kanadske birače.
Premijer je bio pod velikim pritiskom od strane liberalnih poslanika da podnese ostavku, a to je postalo još očiglednije nakon što su predizborne ankete pokazale da bi stranka mogla pretrpjeti ozbiljan poraz na predstojećim izborima. Na konferenciji za novinare, Trudeau je najavio da će parlament biti suspendiran do 24. marta.
Trump prijetio carinama
On će ostati premijer do 20. januara, kada Donald Trump preuzima funkciju predsjednika SAD-a, što znači da će Trudeau biti na čelu Kanade i u trenutku kada Trump stupi na dužnost, iako je američki predsjednik prethodno prijetio uvođenjem carina koje bi ozbiljno naštetile kanadskoj ekonomiji.
“Namjeravam odstupiti kao lider stranke i kao premijer čim stranka izabere novog lidera kroz pouzdan i konkurentan proces na nacionalnom nivou”, izjavio je Trudeau. Dodao je i kako je postalo jasno da ako bude morao voditi unutrašnje bitke, neće biti najbolja opcija za predstojeće izbore.
Trudeau je postao premijer u novembru 2015. godine, a kasnije je bio ponovo izabran, čime je postao jedan od najdugovječnijih premijera u kanadskoj istoriji. Međutim, njegova popularnost počela je opadati prije dvije godine, uslijed nezadovoljstva građana zbog visokih troškova života i problema s nedostatkom stanova, a ni poslije toga nije se uspio oporaviti.
Prema najnovijim anketama, Liberali su suočeni s uvjerljivim porazom na narednim izborima, kada će se, najvjerovatnije, suočiti s pobjedom konzervativaca.
Pokušaj rušenja vlade
Oporbene stranke su već najavile da će pokušati srušiti vladu čim za to budu imali priliku, vjerojatno do kraja marta, a ako parlament ne zasjeda do 24. marta, glasanje o povjerenju bit će moguće tek u maju.
Iako je Trudeau do nedavno uspijevao smiriti svoje stranačke kolege zabrinute zbog loših prognoza i gubitka sigurno osvojenih mandata na posebnim izborima prošle godine, pozivi za njegovom ostavkom postali su sve učestaliji. Pritisak je eskalirao prošlog mjeseca kada je pokušao degradirati ministricu finansija Chrystyu Freeland, jednu od svojih najbližih saveznica u vladi, nakon što je ona izrazila protivljenje njegovim prijedlozima za povećanje rashoda.
Freeland je podnijela ostavku, optužujući Trudeaua za “političke igre”, umjesto da se usmjere na rješenja koja su najbolja za zemlju.
Na čelu opozicijskih konzervativaca je Pierre Poilievre, političar s dugom karijerom, koji je postao poznat početkom 2022. godine kada je podržao vozače kamiona koji su organizirali proteste u Ottawi protiv mjera suzbijanja širenja COVID-19.