Novi Dani
Svijet

Premijer Španije u Vijetnamu odao počast komunističkom lideru koji je oslobodio zemlju od francuskog kolonijalizma. Odmah se našao na udaru desničara

Foto ilustracija: Novidani.com

Premijer Pedro Sánchez završio je zvaničnu posjetu Vijetnamu posjetom Spomeniku herojima i mučenicima zemlje kao i mauzoleju Ho Ši Mina, komunističkog lidera koji je predvodio borbu protiv francuskog kolonijalizma.

Ove godine Vijetnam slavi 50. godišnjicu ponovnog ujedinjenja i završetka rata. Tijekom posjeta Hanoju iskazao sam svoju bliskost sa španjolskim narodom polaganjem cvijeća na spomeniku njihovim herojima i posjetom mauzoleju predsjednika Ho Chi Minha, rekao je predsjednik na svom X profilu.

Njegov portez osudili su brojni desničarski mediji u Španiji s naslovima da je Sanchez odao počast diktatoru “koji je ubio milione ljudi” iako za ovakve tvrdnje ne poostoje istorijski fakti.

Ova posjeta, iako nije obavezna, dešavala se i ranije kod stranih lidera, jer je mauzolej nacionalni simbol sa značajnim istorijskim i političkim značajem u zemlji.

Ho Ši Min je bio ključna figura u ujedinjenju zemlje, zbog čega mnogi šefovi država i vlada koji putuju u glavni grad Vijetnama zaustavljaju se u znak institucionalnog i diplomatskog poštovanja.

Yoon Suk-yeol (Južna Koreja), Barack Obama (Sjedinjene Američke Države) i Xi Jinping (Kina) su neki od drugih međunarodnih lidera koji su uradili isto. Iako je neobavezno, Vijetnam je zemlja u kojoj su  protokol i simbolika veoma cenjeni , pa ovakvi događaji dobijaju veći značaj.

Ko je bio Ho Ši Min

Osnivač moderne vijetnamske države Ho Ši Min bio je komunistički revolucionar i vođa nacionalnog pokreta oslobođenja Viet mina.

Kao vođa otpora oslobodio je Vijetnam od francuskog kolonijalizma i započeo proces ujedinjenja zemlje koji ipak nije doživio. Preminuo je 1968. godine a porazom Amerike i njenih saveznika u Južnom Vijetnamu zemlja je ujedinjena 1975. godine.

U dobi od 21 godinu Ho Ši Min je napustio svoju zemlju kako bi postao revolucionar, putujući kroz Harlem, London i Pariz i uključivši se u međunarodni radnički pokret.

U Francuskoj je postao jedan od osnivača Francuske komunističke partije. Kasnije je živio u Sovjetskom Savezu i Kini gdje je studirao i radio u različitim državnim institucijama.

Ho Ši Min

Također je služio kao viši agent Kominterne u jugoistočnoj Aziji i na kraju, kasnih 1930-ih, otišao je u Kinu da služi kao savjetnik komunističkim oružanim snagama.

Nakon povratka u Vijetnam, Ho Chi Minh je imao glavnu ulogu u ujedinjenju lijevih frakcija i stvaranju stranke koja će voditi oslobodilački pokret u regiji.

Do 1960-ih njegovo su ime skandirali demonstranti diljem svijeta, za koje je postao simbol volje i sposobnosti Trećeg svijeta da se suprotstavi američkom imperijalizmu. To je posebno bilo izraženo tokom protesta 1968. godine.

U početku je bio vijetnamski nacionalist koji se samo želio riješiti kolonijalizma u svojoj domovini, ali je počeo vjerovati u komunizam nakon što je čitao Lenjina i njegove teorije o imperijalizmu koje kažu da nijedan narod ne može biti slobodan ako tlači druge nacije.

Značaj Sanchezove posjete

Španski premijer je svoje putovanje u Vijetnam započeo časnim prijemom u Uredu vijetnamske vlade, nakon čega se sastao sa svojim vijetnamskim kolegom Pham Minh Chinhom i njihovim delegacijama kako bi razgovarali o trgovini između dvije zemlje.

Posjeta dolazi kao odgovor na carine koje je uveo američki predsjednik Donald Trump, a koje stupaju na snagu ovog četvrtka.

Nakon sastanka, dvojica lidera su potpisala pet sporazuma: o saradnji u različitim oblastima; o sigurnosti hrane, zdravlju životinja i biljaka i ribarstvu; saradnja između diplomatskih škola; u oblastima obrazovanja, kulture i sporta; i finansijski protokol koji će podržati španske investicije u sektore od posebnog interesa za Vijetnam, kao što su transport, infrastruktura, energija i voda.

novidani.com


Nezavisni mediji teško opstaju. Jednokratnom donacijom ili mjesečnom pretplatom možete nam pomoći da nastavimo kreirati tekstove koje čitate

Podrži nas

Pročitajte još

Leave a Comment