Foto:Facebook
Viralna fotografija prikazuje ženu kako slavi zauzimanje Raqe, ali Rojda Felat je više od poster djevojke: komandovala je hiljadama boraca koji su izborili odlučujuću pobjedu protiv džihadista i osvojili glavni grad islamske države prenio je AFP.
Kako je Rojda Felat relativno malo otkrila o svom životu, njena biografija prije nego što je uzela oružje je uglavnom nepoznata; čak i njena starost i mesto rođenja su sporni.
Zbog toga je T-Online otišao toliko daleko da ju je opisao kao “misterioznu”. Prema intervjuu koji je dala The New Yorkeru krajem 2017., Felat je rođen oko 1977. kao dijete siromašne farmerske porodice u blizini Qamishlija .
Zbog siromaštva njene porodice, Felat je tek relativno kasno u životu mogla da pohađa fakultet. Do 2011. godine studirala je arapsku književnost na Univerzitetu Hasakah . Prije izbijanja građanskog rata u Siriji , Felat tvrdi da je namjeravala na kraju pohađati nacionalnu vojnu akademiju i postati oficir sirijske vojske .
Međutim, nakon širenja građanske pobune protiv Bashara al-Assada 2011. godine, odlučila je napustiti Univerzitet Hasakah i vratiti se u svoj rodni grad Qamishli, gdje se brzo pridružila Jedinicama za zaštitu naroda (YPG) Partije Demokratske unije .
Opsada Kobanea i prve komande
Kako je ustanak eskalirao u građanski rat, Felat je prošla samo nekoliko dana obuke prije nego što je dobila oružje. Krajem 2014. godine bila je u kantonu Kobanî i među snagama YPG/YPJ koje su na kraju bile opkoljene u gradu od strane Islamske države Iraka i Levanta (ISIL). U to vrijeme , dočasnik u Ženskim zaštitnim jedinicama (YPJ), Felat je komandovao malim, lako naoružanim odredom od jedanaest drugih žena tokom opsade.
Njena jedinica učestvovala je u bici za brdo Mištanour, gde se borila zajedno sa Arin Mirkanom , koja se proslavila samoubilačkim napadom na tenk ISIL-a. Uprkos ogorčenom otporu YPG/YPJ, brdo je na kraju palo u ruke ISIL-a, nakon čega su se Felat i njen odred povukli dalje u Kobanî.
Do prekida opsade u januaru 2015. godine, Felat je bila ranjena gelerima, a pet njenih podređenih je ubijeno, dok su još dvojica također ranjena. Ostatak njenog odreda se na kraju vratio u civilni život, a samo je Felat nastavio da bude aktivan u vojsci.
Kada je YPG/YPJ početkom 2015. pokrenuo kontraofanzivu kako bi protjerao ISIL iz okoline Kobanîja, Felat je prvo dobio komandu od 45 boraca, a potom i 300. Od tog trenutka, ona je postala jedan od najvažnijih komandanata YPG/YPJ.
Operacije u istočnoj Siriji i kampanja u Raqqi
U maju 2016. vodila je prvu ofanzivu protiv de facto glavnog grada ISIL-a, Raqqe , a tom prilikom je zapovijedala sa 15.000 boraca.
Njene snage su zauzele 23 sela, iako je na kraju ofanziva zastala, jer je SDF prerasporedio svoje borce za uspješniju ofanzivu na Manbij , u kojoj je učestvovao i Felat. Negdje sredinom 2016., bombaški napad ISIL-a na vjenčanju u Al-Hasakah ubio je 22 člana njene porodice i rođaka.
U oktobru 2017. Felat je komandovao kontingentom boraca SDF-a koji su uspješno zauzeli Raqqu.
Felat i drugi su uslikani kako mašu zastavama SDF-a na kultnom trgu al-Naim bivšeg glavnog grada Islamske države nakon što su snage SDF-a proglasile pobjedu u bici za Raqqu .
Tom prilikom je napomenula da joj je “srce skočilo od radosti” jer je vodstvo YPG/YPJ vjerovalo da će bitka za grad biti “mnogo teža” nego što je bila. Krajem 2018. Felat je učestvovao u Deir ez-Zor kampanja koja je imala za cilj poraziti posljednje ISIL-ove upornike u Siriji istočno od Eufrata .
Početkom oktobra 2019. godine, Felat je učestvovao na konferenciji u Rimu , izjavljujući da se rat protiv ISIL-a nastavlja, naglašavajući važnost demokratskog konfederalizma .
Lični život
Felat je jak pristalica YPG/YPJ. Odlučila je da se nikada ne udaje niti da ima decu, i umesto toga namerava da služi vojsku do kraja života. Ona je sljedbenica revolucionarne ideologije Abdullaha Öcalana i samoidentificira se kao radikalna feministkinja, koja se bori za društvene reforme u Siriji koje bi poboljšale prava i živote žena svih nacionalnosti.
Među njenim ličnim herojima su poljsko-njemačka radikalna komunistkinja Rosa Luxemburg , lider PKK Sakine Cansız i aktivistica iračkih Kurda Leyla Qasim. Felat je također kritičan prema kapitalizmu , rekavši da “kapitalistički sistem nas [žene općenito] posmatra kao objekte”.
Kao vojskovođa inspirisana je Otom fon Bizmarkom , Napoleonom , Saladinom , kao i njenim preminulim saborcem Arinom Mirkanom. Felat je opisana kao talentovani vojskovođa, iako je ona sama jednostavno rekla da je “dobra u strategiji”.
U vezi sa vojnim sposobnostima borkinja pod njenom komandom, Felat je prokomentarisala da „često, u vojnim stvarima, ljudi gledaju na žene sa snishodljivošću, tvrdeći da smo previše delikatne, da se ne bismo usudile nositi nož ili pištolj, ali i sami vidite da u YPJ možemo da operišemo, znamo da koristimo minobacače i možemo da sprovodimo operacije razminiranja.”
Felat dolazi iz siromašne zemljoradničke porodice, a nekoliko njenih rođaka je bilo žrtve ISIL-a, što ju je dodatno motiviralo da se bori protiv džihadističke organizacije: Osim 22 člana njene porodice koji su ubijeni u bombaškom napadu ISIL-a u Al-Hasaki, njen mlađi brat Mezul je ubijen od bombe pored puta dok je služio u YPG 2013.
Ja sam revolucija
Rojda Felat je jedna od glavnih aktera dokumentarnog filma “Ja sam revolucija”, koji je n priča o tri žene koje riskiraju živote kako bi potaknule političke, društvene i oružane promjene u svojim zemljama.
Rojda Felat, Selay Ghaffar,i Yanar Mohammed bore se za slobodu i ravnopravnost polova i žive u zemljama u kojima je teško biti žena, u Afganistanu, Siriji i Iraku. Svaka od tih zemalja odražava i jačanje feminističke revolucije: politička revolucije u Afganistanu, oružana revolucije u Siriji i društveni aktivizam u Iraku.
Film preispituje zapadnu percepciju žena na Bliskom istoku o tome da su pokrivene, tihe i plahe. Umjesto toga, prikazuje nam snagu žena na prvim crtama, u zabačenim selima i na gradskim, ulicama koje traže svoj glas i svoja prava.
Novidani.com
View Comments (2)