X

Prigožin izjavama napada rusku vojsku jer se plaši da će Putin žrtvovati njegove trupe? Je li borba za vlast važnija od borbe za Bahmut?

Mjesecima bjesni bitka za Bahmut, a procjenjuje se da su i ukrajinska i ruska strana doživjele velike gubitke.

U centru napora Moskve da zauzme grad je plaćenička Wagnerova skupina, a analitičari Instituta za proučavanje rata kažu da je paravojna organizacija sada poslala svoje “elitne elemente” u pokušaju iznuđivanja proboja.

Međutim, ISW kaže da bi žestoke borbe tamo mogle “ozbiljno degradirati najbolje snage Wagnerove skupine, lišavajući Rusiju nekih od njezinih najučinkovitijih udarnih trupa koje je najteže zamijeniti”.

Kažu da bi bitka mogla opet kulminirati “prisiljavajući rusku vojsku da bira između napuštanja napora ili ubacivanja više kvalitetnih trupa u bitku”.

ISW piše da se vlasnik Wagner Grupe Jevgenij Prigožin “navodno boji da Putin žrtvuje njegove elitne snage”. Kaže da je Prigožin dao niz izjava u posljednja dva dana koje sugeriraju da se boji da rusko Ministarstvo obrane (MoD) u bitci za Bahmut izlaže njegove snage uništenju.

Prigožinovi nedavni apeli pokazuju da “on vidi svoje elitne snage u ozbiljnoj opasnosti”.

Ukoliko Prigožinove budu žrtvovane brojni analitičari ocjenjuju da će to biti isključivo iz razloga borbe za vlast unutar Rusije gdje je naglo porastao uticaj ultradesničarske formacije Wagner.

Osvajanje Bahmuta, grada koji je prije rata imao oko 70.000 stanovnika po brojnim ocjenama nema preveliki strateški značaj za “specijanu operaciju” čiji proklamovani ciljevi djeluju prilično daleko, a vođa Wagnera iako je prije par dana tvrdio da ukrajinske trupe drži u obruču sada upozorava da bi mogao biti uništen.

Po brojnim ocjenama ostanak aktuelne elite na vlasti u Kremlju bio je i osnovni razlog invazije na Ukrajinu s obzirom da je Putinov režim godinama upozorava da bi se u zemlji mogla desiti “obojena revolucija”. S obzirom da je sve mehanizme za demokratsku promjenu vlasti koja traje preko 20 godina uništio, Putin je poslednjih godina nastojao suzbiti opoziciju i kritičare u strahu od “obojene revolucije” na koju su njegovi analitičari bezbroj puta upozorili. Ruski analitičar Kamil Galev smatra da cilj invazije nikad nije bio proširiti ruske teritorije nego oboriti vlast u Kijevu i spriječiti da se scenario Majdana odnosno “obojena revolucija” 2014. ponovi u Rusiji.

Nakon neuspjeha u zauzimanju Kijeva i gubitka Hersona, Izijuma, Kupjanska, Balaklije brojnih drugih gradova u regiji Harkov ozbiljno je poljuljan rejting Putinovog režima a uticaj formacije Wagner naglo je porastao. Da bi zadržao vlast Putin mora sačuvati obraz ali problem je što se neuspjeh osvajanja Ukrajine u Rusiji već smatra gubitkom obraza. Šef Wagnera sve otvorenije govori da vojni sustav ne funkciniše a u tu kritiku se upustio i Ramzan Kadirov najvljujući pravljenje vlastiite privatne vojske . Kadirov, koji je kritikovao tradicionalnu vojsku pohvalio je “impresivne rezultate” Wagnera.

Zbog toga se sve češće može čuti da ova formacija zapravo predstavlja prijetnju režimu koji je ne kontroliše u potpunosti a borba za vlast u ovom trenutku prevazilazi značaj bitke za Bahmut i samog rata iz kojeg Rusija pokušava naći izlaz u pokušaju da sačuva poljuljani rejting Putinovog režima.

Categories: Tema dana
novi_dani:

View Comments (1)