X

Na današnji dan partizani ušli u Široki Brijeg. Ustaški poraz u tom gradu danas zovu “godišnjicom pada”

Na današnji dan 7.2.1945. godine partizani iz 11. dalmatinskog korpusa su probili zadnje linije ustaške odbrane i oslobodili Široki Brijeg.

Tokom rata pripadnici ustaških jedinica iz ovog kraja počinili su brojne ratne zločine u Hercegovini ali njihov poraz u ovom gradu neki stanovnici ali i vodeći mediji nazivaju “godišnjicom pada” što je samo jedna dimenzija tragedije Širokog.

Nakon ulaska u grad u širokobriješkom franjevačkom samostanu partizani su pronašli 12 fratara koje su ubili u obližnjem ratnom skloništu a ovaj ratni zločin koji ništa ne može opravdati, godinama kasnije potkopavao je pokušaje komunističkih vlasti da se legitimišu.

Opis: Štab IV armije u Širokom Brijegu 1945. Marko Vuletić (crna titovka) – politički komesar 1. tenkovske brigade NOVJ, Petar Drapšin – komandant IV armije, Božo Božović – komandant 26. divizije, Boško Šiljegović – politički komesar IV armije, Vicko Krstulović

Jugoslovenski komunisti su odgovorili ekonomskim zapostavljanjem ovog kraja i promjenom imena Širokog Brijega u Lištica koja nije bila dobro prihvaćena.

Time su stvorili osjećaj poniženja kod stanovnika i po mnogim ocjenama naštetili politici bratstva i jedinstva koju su i sami zagovarali.

To se najbolje manifestovalo u maju 1991. godine kada su stanovnici Pologa kod Širokog Brijega izašli na ulicu i tijelima zaustavili tenkove JNA koji su krenuli prma Hrvatskoj i tako urušili ugled ove vojne sile i ubrzali njen raspad.

Odnos prema poraženoj strani u Bosni i Hercegovini i cijeloj Jugoslaviji u svakom ratu je bio takav da se tragedija iznova ponavljala.

Zbog toga ali i mnogo čega drugog Široki ni danas ne uspjeva stvari posložiti “na svoje mjesto” a brojni ustaški zločinci slave se kao heroji.

Grad Široki Brijeg 2013. godine donio je Odluku o obilježavanju 7. 2.  Danom sjećanja na pobijene franjevce i puk Širokog Brijega, a Županija Zapadnohercegovačka 2014. godine donijela je Odluku o obilježavanju 7. 2. Danom komunističkoga zlosilja Županije Zapadnohercegovačke.

Ovaj događaj dio stanovnika zove  “pad Širokog Brijega” a među tamošnjim navijačima popularna je pjesma “Široki je samo jednom pao“. Vodeći mediji u zapadnom dijelu Hercegovine izvjestilu su danas o “godišnjici pada” uz podsjećanje da je ovaj dan “u povijesti često tumačen i kao oslobođenje” jer su  partizani ušli u Široki Brijeg.

Novidani.com

Categories: Sa ove distance
Tags: istaknuto

View Comments (7)