Austrijski predsjednik Alexander Van der Bellen zadužio je lidera krajnje desne Slobodarske partije Austrije (FPÖ), Herberta Kickla, da započne pregovore o formiranju koalicijske vlade, nakon što je pokušaj centrističkih stranaka da usmjere vlast bez FPÖ-a iznenada propao ovog vikenda.
Ovaj korak predstavlja veliki zaokret za Van der Bellena, bivšeg lidera Zelenih i dugogodišnjeg kritičara FPÖ-a, koji se sukobljavao s Kicklom. No, nakon neuspjeha centrista u formiranju koalicije, predsjedniku su preostale vrlo ograničene opcije.
FPÖ, koja je euroskeptična i podržava Rusiju, osvojila je 29 posto glasova na parlamentarnim izborima prošlog rujna. Stranka sada ulazi u pregovore sa svojim jedinim potencijalnim partnerom, konzervativnom Narodnom strankom (OVP), kako bi pokušala formirati vlast, što bi bio prvi put od njezina osnutka u 1950-im godinama pod liderom koji je bio visoki oficir Hitlerovog elitnog paramilitarnog SS-a.
Euiroskeptični, naklonjeni Rusiji, osnovao ih bivši SS-ovac
“Zadužio sam ga da započne razgovore s Narodnom strankom u vezi s formiranjem vlade”, izjavio je Van der Bellen u obraćanju putem televizije nakon sastanka s Kicklom. Dodao je: “Ovaj korak nisam poduzeo olako.”
Nakon sastanka, Kickl je napustio zgradu, dok su ga ispred okupljeni prosvjednici, uključujući jevrejske studente i ljevičarske aktiviste, dočekali uzvikujući “Nacisti napolje” i mahali transparentima s porukama poput “Ne želimo ekstremno desničarsku Austriju”.
Van der Bellen je ranije izazvao bijes FPÖ-a jer im nije odmah povjerio zadatak formiranja vlade, budući da nijedan potencijalni partner nije bio na vidiku.
Tada je zadatak formiranja vlade prešao na Narodnu stranku (OVP) i njenog lidera, kancelara Karla Nehammera, koji je prešao na drugi izborni rezultat. Međutim, Nehammerovi pokušaji formiranja koalicije s drugim centrističkim strankama nisu uspjeli i on je najavio svoju ostavku ovog vikenda.
Nehammer je inzistirao na tome da njegova stranka neće surađivati s Kicklom, nazivajući ga “teoretičarem zavjere” i sigurnosnom prijetnjom. S njegovim odlaskom nestala je ta crvena linija, a njegov privremeni nasljednik, Christian Stocker, izjavio je da će OVP pristupiti pregovorima koje vodi Kickl.
“Mi smo na samom početku. Ako budemo pozvani na pregovore, rezultat tih pregovora je još uvijek neizvjestan”, rekao je Wilfried Haslauer, utjecajna figura OVP-a, tijekom prve izjave Stockera kao lidera stranke, za televiziju ORF.
Ako pregovori propadnu idu novi izbori
Ako pregovori propadnu, najvjerojatnije će biti sazvani novi izbori, a ankete sugeriraju da podrška FPÖ-u raste od rujna.
OVP i FPÖ dijele stavove o nekoliko važnih pitanja, uključujući imigraciju, dok je najspornije pitanje u pregovorima centrista bilo smanjenje budžetskog deficita, koji bi mogao premašiti 3 posto BDP-a u 2024. i 2025. godini.
Obje stranke podržavaju smanjenje poreza, ali FPÖ se protivi nekim od ključnih interesa OVP-a, poput moći Privredne komore. Također, sukobljavaju se oko pomoći Ukrajini u njenom ratu protiv Rusije, kao i trenutnim planovima za sustav protuzračne obrane.
Van der Bellen je naglasio da će pažljivo pratiti situaciju kako bi osigurao da “temeljne vrijednosti demokracije” – uključujući ljudska prava, slobodne medije i članstvo Austrije u EU – budu poštovane.
Iako je FPÖ bila dio vladinih koalicija u prošlosti (2000. i 2017. godine), njezini lideri nikada nisu imali priliku formirati vlast ili postati kancelari.