Ruski predsjednik Vladimir Putin potpisao je zakon prema kome Povelja Savjeta Evrope, kao i 20 međunarodnih ugovora ove organizacije, prestaju da važe za Rusku Federaciju.
Raskinut je 21 dokument, među kojima su evropske konvencije o suzbijanju terorizma, o zaštiti ljudskih prava, Evropska povelja o lokalnoj samoupravi, Evropska socijalna povelja i tako dalje.
Moskva je 15. marta objavila zvaničnu notu o povlačenju iz Savjeta Evrope i Evropske konvencije o ljudskim pravima naglasivši da će ispunjavati odluke Evropskog suda o ljudskim pravima ukoliko budu u skladu sa Ustavom Rusije.
Kasnije tog dana Parlamentarna skupština Saveta Evrope jednoglasno je usvojila rezoluciju kojom je obavijestila statutarni organ Savjeta, Komitet ministara, da Moskva ne može biti član Sajveta.
Sljedećeg dana Komitet ministara usvojio je odluku da Rusija prestaje da bude član organizacije od 16. marta.
U junu je ruski premijer Mihail Mišustin potpisao dekret o prekidu učešća Rusije u djelimičnim i proširenim djelimičnim sporazumima Savjeta Evrope.
Ovaj potez nema pretjeranog značaja osim što Putina više ništa ni formalno ne sprečava da se obračuna sa političkim neistomišljenicima.
Rusija je bila članica ove organizacije 26 godina ali je bila poznata po brojnim slučajevima ubistva i zatvaranja kritičara Putinove vlasti što se posebno intenzivirali nakon početka invazije na Ukrajinu.
Rusija je nakon početka rata prošle godine zakonima zabranila bilo kakvu kritiku rata i poteza državnog rukovodstva a brojni su slučajevi zatvaranja čak i bezazlenih kritičara vlasti i protivnika rata.
Sa druge strane ovi zakoni ne vrijede za paralelne strukture moći pa je tako šef Wagnera otvoreno govorio o nestašici municije na frontu i kritikovao vojni vrh iako je zakonom zabranjeno iznošenje “lažnih informacija o vojsci”. Vlasti su demantovale ove informacije ali Prigožin nije snosio nikakve sankcije dok je sa druge strane mlada studentkinja uhapšena zbog obočnog statusa na Instagramu.