Ruski predsjednik Vladimir Putin potpisao je zakon o oprostu dugova vojnim regrutima koji se prijave za odlazak u borbu u Ukrajini, objavila je ruska vlada.
Zakonom je predviđen oprost do 10 miliona rubalja (95.835 dolara) duga svima koji potpišu ugovore s ministarstvom odbrane i pristanu na odlazak u borbu u Ukrajini na razdoblje od najmanje godinu dana, počevši od 1. decembra.
Zakon se odnosi na sve potencijalne regrute protiv kojih je prije 1. decembra pokrenuta zapljena.
Rusija je potaknula vojno regrutovanje nudeći prilično velike iznose novaca, u nekim slučajevima i višestruko veće od prosječne plaće. Ta je taktika vojsci omogućila da poveća vojne snage, a da izbjegne još jednu rundu opće mobilizacije koja je u septembru 2022. potaknula masovni egzodus stanovništva iz Rusije.
Podaci centralne banke pokazuju da se Rusi sve više zadužuju otkako je Kremlj 2022. naredio desecima hiljada vojnika da krenu u borbu u Ukrajini, čak i nakon što je centralna banka u oktobru povećala ključnu kamatnu stopu na navjerovatnih 21 posto kako bi suzbila rekordnu inflaciju.
Do američkih izbora vlast u Rusiji je održavala privid stabilnosti ekonomije kako bi pomogla pobjedi Donalda Trumpa, ali već nakon 4.novembra počeli su se pojavljivati ozbiljni simptomi problema u ruskoj ekonomiji.
Rublja je sa potonula za svega par dana sa 95 na 104,35 za jedan dolar a prije početka invazije na Ukrajinu iznosila je oko 75. Čak je u jednom trenutku ojačala na 55 nakon niza poteza koji su naveli kupce nafte da je plaćaju u rubljama. Ipak strmoglavi pad uzrokovan ogromnom ratnom potrošnjom i štampanjem novca bez pokrića itekako se osjeti a rublja je postepeno padala da bi se nakon izbora u SAD-u taj pad bio ubrzan.
Ekonomija na prekretnici
Stručnjaci kažu da postoji opasnost da politika Centralne banke dovede privredu u stagflaciju, kombinaciju usporavanja rasta i tvrdoglavo visoke inflacije. Na to je u izveštaju objavljenom 13. novembra upozorio tink-tenk povezan s vladom Centar za makroekonomske analize i kratkoročne (CMAKP) .
“Sadašnji visok nivo ključne kamatne stope i njeni izgledi za dalje povećanje stvorili su rizik od ekonomskog pada i kolapsa investicija u bliskoj budućnosti”, navodi se u izveštaju.
Šefica centralne banke Elvira Nabiulina izgleda da brani neke od fiskalnih mera te institucije i pokušala da razuveri kritičare. Takođe je odbacila opasnost od stagflacije.
“Ruska ekonomija je na prekretnici i usporavanje inflacije se može očekivati u narednim mesecima”, rekla je ona.
Moskvi neće “smetati neki bankroti”, rekao je Janis Kluge, ekspert za rusku ekonomiju u nemačkom Institutu za međunarodne odnose i bezbednost, jer su “potrebni da se inflacija stavi pod kontrolu”.
Bankroti bi “takođe trebalo da pomognu regrutovanju” muškaraca za borbu u Ukrajini, rekao je on, budući da je za Ruse “koji ne mogu da vrate dug verovatnije da će pristati” da se prijave.
“Sve u svemu, ekonomska situacija će postati mnogo komplikovanija za Rusiju”, rekao je Kluge.
“Skoro tri godine izgledalo je kao da se svi bogate u ovom ratu. Ali sada postaje jasno da se to neće desiti i da postoji cena koju treba platiti”, rekao je Kluge.