Komandant Glavnog štaba Vojske Republike Srpske general Ratko Mladić obratio se danas na ročištu pred Mehnizmom za međunarodne krivične sudove.
– Sada sam u poziciji da branim ne sebe, ja sebe ne branim, ja sam profesionalni vojnik cijeli život. Čestito sam radio, i u miru i u ratu, u skladu sa zakonima svoje države koju je razorio NATO pakt. Da li je krivica Ratka Mladića u tome što nije dozvolio ustaškoj nemani da baca srpsku djecu u jame kao u Јadovnu i Јasenovcu? Da li je u pravu prethodno vijeće koje me je osudilo na doživotnu robiju? Nisu u pravu. Nisu oni branili istinu, već holandski bataljon, naveo je Mladić
– Srebrenica je ključ ovog suđenja. To je nekada bio Nemanjićki grad u kome su Sasi vadili zlato i olovo. Dragutin Nemanjić je tamo osnovao veliki broj manastira. A kasnije je bilo što je bilo. U Srebrenici za vrijeme SFRЈ nije bilo ni vojske, i nisam tamo ušao dok nije izbio rat. Krajem maja 1993. godine ustanovljene su zaštićene zone, i ja sam potpisao sa komandantom /tzv./ Armije RBiH Halilovićem da se poštuju sve zaštićene zone, što znači da je trebala da se demilitarizuje Srebrenica, u krugu od tri kilometra, kao i Žepa, Goražde, Bihać i Sarajevo, rekao je Mladić.
– Јa sam bio u Srebrenici, za razliku od svih vas. Kamere su me pratile svo vrijeme, i na mene je pucao jedan muslimanski vojnik. Јa sam kod sebe tada imao hekler, i rekao mu da prestane da puca na mene. Nisam ga gađao, zato što je on nosio prsluk UN,rekao je Mladić.
– Za svaku godinu od kada sam gurnut u rat ja imam nešto da kažem i da objasnim, u ime svih mojih saboraca i mog srpskog naroda, koji je na vjetrometini kroz cijelu svoju istoriju. Preko naše teritorije prešli su krstaši, Turci, Hitler, pa se i ovaj globalistički period i udar sada mora objasniti,rekao je Mladić.
– Svjedok sam mnogih događaja i slučajeva tokom ovog rata. Bio sam meta i NATO pakta, a nemojte se vrijeđati, ovaj tribunal o kome ja imam negativno mišljenje je čedo zapadnih sila, koje od perestrojke duvaju istim intenzitetom. NATO pakt je krenuo na istok, i ja o tome hoću da govorim,rekao je Mladić.
Tužilaštvo u Hagu danas je pozvalo Žalbeno vijeće da osudi bivšeg komandanta Vojske Republike Srpske Ratka Mladića i za genocid u pet opština u Bosni i Hercegovini tokom 1992. godine.
Tokom drugog dana rasprave po žalbama na prvostepenu presudu Mladiću, kojom je osuđen na doživotnu kaznu zatvora, Tužilaštvo je zatražilo osudu i za jednu tačku optužnice u kojoj je on, prema prvostepenoj presudi, bio oslobođen.
Prvostepenom presudom, Mladić je 22. novembra 2017. godine osuđen na kaznu doživotnog zatvora za genocid, zločine protiv čovječnosti i kršenja zakona ili običaja ratova. On je proglašen krivim za genocid u Srebrenici, progone Bošnjaka i Hrvata, terorisanje građana Sarajeva i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce, dok je oslobođen krivice za samo jednu od 11 tački optužnice, a to je za genocid u šest opština u Bosni i Hercegovini.
Tužiteljka Laurel Baig navela je da je prvostepeno vijeće pogrešilo kada je Mladića oslobodilo krivice za genocid počinjen u još pet opština u Bosni i Hercegovini: Prijedoru, Sanskom Mostu, Kotor Varoši, Foči i Vlasenici.
Prema njenim riječima, pošto je prvostepenom presudom dokazano da su direktni počinioci u opštinama, poput Prijedora, počinili genocid i imali cilj da unište grupu, nelogičnost je te prvostepene presude i tog veća da je potreban viši nivo dokaza da se osude komandanti, kao što je Mladić.
“Da vijeće nije napravilo grešku, neizbežan zaključak bi bio i jeste da je Mladić kriv za genocid i ne samo u Srebrenici, nego i u šest opština u BiH”, rekla je ona.
Kako je dodala, zakon se ne smije ustezati od toga da stvari nazove pravim imenom, a to je u ovom slučaju genocid.
“Tužilaštvo traži od vas da popravite greške prvostepenog vijeća i da izreknete osuđujuću presudu i za prvu tačku”, navela je.
Prije izlaganja žalbe tužilaštva, Žalbeno vijeće je pitalo tužiteljku da pojasni kakva je razlika ovog slučaja u odnosu na predmet Radovana Karadžića gdje genocid isto nije dokazan, na šta je tužiteljka odgovorila da je ovde dokazano da su lokalni počinioci imali namjeru da unište Bošnjake, kao i da se radi o različitim opštinama.
Odbrana je još jednom pozvala Vijeće da poništi osuđujuću presudu Mladiću.
Na prvostepenu presudu, žalbe su uložili i odbrana i tužilaštvo. Haško tužilaštvo je tražilo da Mladić bude proglašen krivim i za genocid počinjen u još pet opština u Bosni i Hercegovini 1992. godine, a Mladić je zatražio oslobađajuću presudu, ponovno suđenje ili umanjenje izrečene kazne.
Optužnica protiv Mladića prvobitno je podignuta 24. jula 1995. godine. Nakon što je u bjekstvu proveo skoro šesnaest godina, on je uhapšen u Srbiji 26. maja 2011. godine i prebačen na MKSJ 31. maja 2011. godine.
Suđenje je počelo 16. maja 2012. godine i trajalo je ukupno 530 dana, tokom kojih je prihvaćeno 9.914 dokaznih predmeta, a Pretresno vijeće je saslušalo ili primilo svedočenja ukupno 592 svjedoka.