X

Razlike između “zaključka” i “dozvole”: Ko je kriv za naoružavanje Jermenije

Nakon što je predsednik Azerbejdžana Ilham Alijev obavestio pre dva dana svog srpskog kolegu Aleksandra Vučića da je Jermenija u napadima na azerbejdžansku vojsku i civile koristila oružje iz Srbije, u domaćoj javnosti otvorena je polemika o tome ko je za to kriv. Vučić tvrdi – zaključak o izvozu oružja u Jermeniju donela je Vlada iz vremena Borisa Tadića, koji te navode odbacuje.

I dok predsednik prebacuje odgovornost na prethodnu vlast, sagovornici N1 kažu da ona nije donela nikakvu dozvolu, ali i da im nije jasno zašto i taj dokument do sada nije ukinut, imajući u vidu strateško partnerstvo sa Azerbejdžanom. Nameće se i pitanje: šta je Srbiji bitnije – diplomatija ili profit privatnih trgovaca naoružanjem?

U sukobu sredinom jula i Azerbejdžan i Jermenija doživeli su gubitke. Iako udaljena hiljadama kilometara, posledice tog okršaja mogla bi da oseti i Srbija, pošto se ispostavilo da su Jermenci koristili srpsko oružje, koje se, prema rečima predsednika, u tu zemlju izvozi zahvaljujući zaključku jedne od prethodnih Vlada.

“Ajde da Vam ja kažem. Čuo sam pre neki dan je nestala struja na Divčibarama i da su iz tri sobe iskočili i rekli: Majku mu, onom đubretu Vučiću, picoustom pederu, ludaku i tako dalje. Tako da sam kriv i kad nestane struja, kriv sam i kad udari grad, pa što ne bih bio kriv i za dokumenta koja potpisuje Mirko Cvetković”, kazao je predsednik Srbije.

Zašto se kao opravdanje koristi dokument iz 2012. godine, kada je Jermeniji oružje izveženo prvi put 2017. i zašto ga vlast ne objavi u celosti? Novinar NIN-a Vuk Cvijić smatra da je reč o još jednom primeru neodgovaranja na konkretna pitanja.

“A pitanja su zašto je još 2018. kada je Vučić bio u Azerbejdžanu na proslavi 100-godišnjice, kako se sam hvalio kada je primio počasti, pa i doktorat Univerziteta u Bakuu i zaklinjao se u prijateljske godine. Iste te godine se izvozi oružje Jermeniji koja je u sukobu sa Azerbejdžanom i to se radi preko privatnog trgovca Slobodana Tešića, koji je finansijer SNS-a”, kaže Vuk Cvijić, novinar NIN-a.

  Nekadašnji ministar odbrane Dragan Šutanovac objašnjava da je 2010. donet prvi zaključak koji omogućava izvoz oružja u Azerbejdžan, dok je onaj koji se odnosi na Jemeniju usvojen u maju 2012, sa idejom da obe zemlje imaju isti tretman.

“Taj zaključak otvara vrata za trgovinu, međutim, taj zaključak ne znači automatski i dozvolu, odnosno nije izdata dozvola, dozvola se izdaje pojedinačno za svaki posao i u ovim poslovima najvažniju, krucijalnu ulogu igra Ministarstvo spoljnih poslova jer ono u svojoj saglasnosti treba da sagleda međunarodni kontekst, odnose Srbije sa zemljama u koje se izvozi, odnose sa zemljama u regionu”, rekao je Dragan Šutanovac, bivši ministar odbrane.

Novinar Vuk Cvijić kaže – upitno je da li država uopšte ima profit od ovog posla ili ga ima isključivo trgovac oružjem Slobodan Tešić.

“Jer “Krušiku”, koji je državno preduzeće je zabranjeno, “Jugoimport” nije izvozio, a kako vidimo, što su otkrila dokumenta, to je izvoženo preko “poreskih rajeva”, pa je pitanje da li država ima ikakve koristi od ovog posla, sem diplomatskog skandala”, dodaje Cvijić.

Prebacivati lopticu odgovornosti na neko prošlo vreme u trgovini naoružanjem ne stoji, jer nijedan posao nije ugovoren u tom periodu, smatra bivši ministar odbrane Dragan Šutanovac. N1 pozvao je i nekadašnjeg predsednika Vlade Mirka Cvetovića da čuje njegovo mišljenje o tome što ga pominje aktuelni predsednik. Kratko je odgovorio – “nemam komentar”.

N1

novi_dani: