Foto:Printscreen
Na društvenim mrežama ovih dana ponovo je aktuelan snimak koji pokazuje Titovu posjetu Foči, Gacku, Nevesinju i Mostaru gdje je sudeći po snimcima dočekan sa oduševljenjem.
Josip Broz Tito je sa svojim saradnicima među kojima je bio i predsjednik Saveznog izvršnog vijeća SFRJ Džemal Bijedić napravio posjetu u kojoj je obišao gradove koji su bili poprište žestokih borbi tokom Drugog svjetskog rata. Nakon posjete Foči i Dolini heroja na Tjentištu gdje je spomenik završen 1974. godine kako se vidi na snimcima još bio u izgradnji, Tito je obišao Gacko, Nevesinje i na kraju Mostar.
Zanimljiv detalj sa snimka svakako je Titova posjeta Nevesinju gdje je dočekan na preponom gradskom trgu kod spomenika čuvenom Nevesinjcu Blagoju Paroviću – komunisti koji je poginuo u Španskom građanskom ratu i koji je bio jedan od Titovih glavnih konkurenata za mjesto prvog čovjeka Komunističke partije Jugoslavije.
Parović je poginuo u Španiji 6. jula 1937. tokom bitke za Brunete a već u novembru te godine u Staljinovim čistkama ubijen je lider KPJ Milan Gorkić kojeg će naslijediti upravo Josip Broz Tito. Poslednjih godina pojavile su se spekulacije bez jasnih dokaza da je Broz umješan u ubistvo Parovića a zanimljivo je da je tokom ove posjete Tito položio vijenac na spomeniik svom partijskom drugu.
Spomenik Paroviću decenijama je stajao na glavnom trgu u Nevesinju a lokalne vlasti uklonile su ga 2009. godine a za ovu odluku glasali su i vlast i opozicija, ukupno 19 od 21 odbornika u lokalnoj skupštini. SUBNOR je osudio uklanjanje spomenika koji je premješten na ulaz u partizansko groblje u Nevesinju ali se stanovnici ovog mjesta nisu bunili.
Nova vremena donijeli su i nove vrijednosti koje se danas njeguju, na mjestu gdje je stajao spomenik čuvenom španskom borcu nalazi se spomenik srpskim ustanicima protiv Otomanske imperije iz ustanka poznatog kao Nevesinjska puška.
“Cvijeće, radost i spontani i ljudi ustaničkog Nevesinja još jednom su uvjerili druga Tita u osjećanja ljubavi koje narod ovog kraja gaji prema njemu i našem samoupravnom socijalističkom društvu“, kaže se u prilogu jugoslovenske Televizije koja sa ove vremenske distance djeluje prilično ironično.
Pogledajte VIDEO