Novi Dani
Crna Gora

Rođena je u BIH, sutra postaje ministarka u Vladi Crne Gore – Zbog spornih izjava hoće da joj odzumu državljanstvo

Kandidatkinja za  ministarku prosvjete, nauke, kulture i sporta Vesna Bratić, čije su izjave uznemirile i zabrinule crnogorsku javnost  što je dovelo i do organizovanog protesta brojnih intelektualaca i NVO u Crnoj Gori, prema podacima Ministastva unutrašnjih poslova crnogorsko državljaanstvo ima već osam godina. 

“Vesna Bratić je primljena u crnogorsko državljanstvo kao lice od posebnog naučnog interesa Crne Gore, shodno članu 12 Zakona o crnogorskom državljanstvu, rješenjem od 19.03.2012.godine”, saopšteno je iz MUP-a Crne Gore.

Bratić je crnogorsko državljanstvo dobila na prijedlog Ministarstva nauke.

Vesna Bratić

NVO Montenegro International se danas obratilo Ministarstvu unutrašnjih poslova sa zahtjevom sa hitnim pokretanjem postupka oduzimanja crnogorskog državljanstva Vesni Bratić.

Kako su kazali, prema pisanju medija, Bratić je primljena u crnogorsko državljanstvo kao lice od posebnog naučnog interesa Crne Gore, shodno članu 12 Zakona o crnogorskom državljanstvu. Ona se nalazi na sajtu Univerziteta Crne Gore – Filološki fakultet, pod šifrom 280152 sa titulom dr i zvanjem vanrednog profesora.

“Kao što znate, shodno Ustavu, Crna Gora je građanska, demokratska, ekološka i država socijalne pravde, zasnovana na vladavini prava (Član 1), Zabranjeno je izazivanje ili podsticanje mržnje ili netrpeljivosti po bilo kom osnovu (Član 7) i Zabranjena je svaka neposredna ili posredna diskriminacija, po bilo kom osnovu (Član 8). Kako njeno javno djelovanje, protivno Ustavu i Krivičnom zakoniku Crne Gore, ozbiljno šteti vitalnim interesima Crne Gore, Ministarstvo unutrašnjih poslova je dužno da pod hitno pokrene postupak za oduzimanje crnogorskog državljanstva po sili zakona (čl. 24 Zakona o crnogorskom državljanstvu)”, navodi se u zahtjevu NVO Montenegro International upućenom ministru unutrašnjih poslova Mevludinu Nuhodžiću.

Bratić se, podsjećaju, javno istakla da je “srpski nacionalista” i “žena četnik”, što je u supotnosti sa građanskim konceptom i antifaštističkim vrijednostima Crne Gore.

“Crnogorci su za nju “Novocrnogorci, Milogorci, Dukljani…” i nemaju istorijsko utemeljenje, nego su rezultat “etničkog inžinjeringa”! Šovinističke, anticrnogorske i anticivilizacijske izjave Vesne Bratić povod su za protestne peticije istaknutih javnih i kulturnih radnika iz Crne Gore, ali i nebrojene komentare građana svih vjera i nacija, na društvenim mrežama u kojima iskazuju zaprepašćenje što je osoba takvih pogleda još uvijek vlasnik crnogorskog pasoša!? Ukazuju na brojne primjere da državljanstvo Crne Gore ni danas nemaju građani koje sa ovom državom povezuje iskrena ljubav, jasne porodične veze i porijeklo”, piše u dopisu Montenegro International.

Položaj žena u crnogorskom društvu

“U Crnoj Gori žene se nalaze vrlo često u onom položaju koji same izaberu”, stav je Vesne Bratić koja je predložena za ministarku prosvjete, kulture, nauke i sporta Crne Gore zbog koga je sedam nevladinih organizacija, koje se bore za prava žena, tražilo od mandatara za sastav nove Vlade Zdravka Krivopića da povuče njenu kandidaturu.

Bratić je stav iznijela na okruglom stolu “Položaj žena u crnogorskom društvu” 11. novembra.

Radio Slobodna Evropa (RSE) je posredno stupio u kontakt sa Vesnom Bratić koja je kazala da neće davati izjave medijima do preuzimanja resora.

Otvoreno pismo mandataru

U otvorenom pismu mandataru Krivokapiću, Centar za žensko i mirovno obrazovanje (ANIMA) iz Kotora, koja je inicijator zahtjeva za povlačenje kandidature, izražava “duboka zabrinutost zbog stavova” Vesne Bratić kojim je pokazala visok stepen neznanja i neosviještenosti o položaju žena u savremenom društvu”.

Direktorica Centra za ženska prava Maja Raičević u razgovoru za RSE naglašava da su lična ubjeđenja nosilaca najviših javnih funkcija važna, posebno za resor kulture i obrazovanja na kojima počivaju društvene promjene.

“Ako osoba zadužena za kreiranje obrazovne i kulturne politike nema kapaciteta da prava žena shvati kao temelj demokratske promjene, ako nastupa sa pozicije moći, slijepa za strukturne nejednakosti koje žene a posebno iz marginalizovanih grupa, osujećuju u ostvarivanju sopstvenog potencijala, kako možemo očekivati da taj suštinski važan resor radi na suzbijanju ovih nejednakosti i ostvarivanju istih prava za sve”, kazala je Raičević za RSE.

Centar za ženska prava potpisnik je otvorenog pisma.

Ervina Dabižinović iz ANIMA-e kaže da su za dio nevladinog sektora, koji se bori za prava žena, sporni stavovi i ubjeđenja koje je Bratić iznijela na okruglom stolu.

“Nije samo povod za otvoreno pismo mandataru njena rečenica da se ‘žene nalaze, vrlo često u onom položaju koji same izaberu’, već je kompletna njena priča bila protkana pohvalama patrijarhatu i kuđenju feminizma. Pokazala je stavove po kojima su žene, zapravo, same krive za sopstvenu poziciju i krive za ono što trpe. Znači, prvo je pokazala potpunu neosjetljivost i vrlo visok stepen neznanja za nekoga ko dolazi iz akademske zajednice o kompleksnoj poziciji žene u bilo kom društvu, a naročito u patrijarhalnom”, kazala je Dabižinović za RSE.

Ona naglašava da povod za obraćanje mandataru nije napad na kandidatkinju Bratić, već apel Krivopiću da “promisli i redefiniše svoju odluku”, kako bi za to važno mjesto predložio osobu senzitivnu na politike rodne ravnopravnosti.

Šta se još zamjera Vesni Bratić?

Za Dabižinović je sporno što Bratić ne upotrebljava rodno senzitivan jezik što je zakonska obaveza.

“Godinama smo se zalagale za Zakon o rodnoj ravnopravnosti za koji i dalje tvrdimo da nije dobar, ali u tom zakonu postoji član koji propisuje da se mora govoriti rodno senzitivnim jezikom. Neko ko se oglušio o pravne akte, mislimo da ne može biti predložen za jednu takvu funkciju”, smatra Dabidžinović.

Maja Raičević kaže da još nijesu od mandatara dobile odgovor o povlačenju kandidature Vesne Bratić, ali naglašava da na čelo prosvjete i kulture treba da imenuje ženu koja razumije ženska ljudska prava.

Problematično je što njen stav nije drugačiji od neolibaralnog stava prethodne vlasti a to je da su siromaštvo i deprivacija stanovništva jedina njihova odgovornost i gubitak. Smatramo da je vrijeme za promjene i mi od njih nećemo odustati samo zato što je u pitanju kandidatkinja a ne kandidat. U krajnjem, borile smo se za kvote da bi na mjesta odlučivanja došle progresivne žene koje razumiju ovu tematiku i koje će da unapređuju položaj žena, a ne da ugađaju većinskoj javnosti ograđujući se od feminizma koji im je, zapravo, i omogućio da budu tu gdje jesu”, kazala je Raičević.

Stavovi Vesne Bratić

Široj javnosti u Crnoj Gori profesorica Vesna Bratić bila je nepoznata, dok je mandatar Zdravko Krivokapić nije kandidovao za ministarstvo koje će pokrivati čak četiri resora: prosvjetu, nauku, kulturu i sport.

Tada su postale aktuelne njene objave na Fejsbuku i izjave u kojima nije sporila da je srpski nacionalista, te najpoznatijeg kolumnistu na Balkanu i borca protiv nacionalizma i političkog primitivizma nazvala ustašom.

Gostujući i predstavljajući se uglavnom na srpskim nacionalnim medijima i preko sopstvenog Fejsbuk profila, profesorica Bratić kandidatkinja za buduću ministarku ne spori svoj srpski nacionalizam definišući ga kao ljubav prema svom narodu, kod kojeg vidi isključivo pozitivne osobine dok su negativnosti produkt antisrpske propagande.

“U biću srpskog naroda ne postoji rasizam, ne postoji šovinizam. Srpski narod nije onakav kakvim se u medijima predstavlja već duže vremena”, kazala je Bratić.

Kada govori o etničkim Crnogorcima, u intervjuu za Srpsku Televiziju, Bratić izdvaja grupaciju nastalu kako kaže etničkim inžinjeringom koje naziva: “… novocrnogorcima, montenegrinima, dukljanima, milogorcima… kako zovemo one koji su pristali da budu dio eksperimenta etničkog inženjeringa”.

Objašnjavajući da u Crnoj Gori žive Srbi, Bratić je istakla razgovor sa svojom babom:

“Pitala sam je: ‘Bako, zašto se sve nevjeste udaju u bijelom, a vi Crnogorke u crnom?’ [Crni fel, marama je dio nacionalne crnogorske nošnje, prim. nov.] Ona kaže da je to korota [žalost] za Kosovom.”

Iako je i sama na čelu nevladine organizacije, Bratić drugu nevladinu organizaciju kvalifikuje “huntom” zbog inicijative da se na predstojećem popisu izbace pitanja o vjeri, naciji i jeziku.

“To je jedan od niza autogolova koje ta neka kvazipatriotska, elitni NVO, da kažem hunta, koja pokušava da na neki način pretpostavljam sabotira novu demokratsku vlast”, navela je Bratić.

Objava Vesne Bratić na Tviteru
Objava Vesne Bratić

Napad na Borisa Dežulovića

Pod posebnu lupu bile su Fejsbuk objave buduće ministarke, među kojima se može naći kletva, pominjanje četništva, ali i obračun sa najpoznatijim kolumnistom na Balkanu i trodecenijskim borcem protiv nacionalizma i primitivizma – Borisom Dežulovićem, koga je zbog kritičkog osvrta na litije nazvala ustašom i magarcem.

Upitan kakve su reference Vesne Bratić, koja je pisca Borisa Dežulovića nazvala “ustaško đubre”, mandatar Zdravko Krivokapić je televiziji “Vijesti” rekao da su to njeni stavovi.

“Prilikom izbora rukovodio sam se elementima stručnosti i naučnog doprinosa. Onaj ko bude ministar, moraće da ima jasne principe djelovanja i načina komunikacije i ovo što se desilo treba da bude prošlost i da vidimo šta će biti u budućnosti”, naveo je Krivokapić.

Vesna Bratić je doktorirala na američkoj književnosti na Univerzitetu u Beogradu, a radi na Filološkom fakultetu u Nikšiću.

Kada je aktuelni mandatar Krivokapić ušao u izborni proces, Bratić je preuzela čelnu poziciju u nevladinoj organizaciji pod nazivom “Ne damo Crnu Goru”.

slobodnaevropa.org/ novidani.com

Pročitajte još