X

Rok i životni kameleon, Dejvid Bouvi


Skoro se ,prije mjesec dana, obilježilo šest godina od smrti  jedne od najvećih britanskih i svjetskih rok zvijezda Dejvida Bouvija. Rođen 1947.godine,kao Dejvid Džons, sa osamnaest godina promijenio ime u Dejvid Bouvi.

Roditelji Bouvija su bili izuzetno emocionalno hladni ljudi, što je rezultiralo Bouvijevim čestim napuštanjem i bježanjem iz kuće tokom djetinstva i adolescencije.

Piše: Miloš Lalatović

Negdje je izjavio”da osoba, koja ima imalo radoznalosti, mora bar jednom da napusti kuću”. Od djetinstva vrlo talentovan za umjetnost.

Otac mu je u djetinstvu kupio nekoliko rok albuma različitih muzičara, što je imalo ogroman uticaj na njega. Otkrilo se da ima veliku virtuoznost za sviranje flaute, kao i za ples, pri tom izvodeći pokrete, koji nijesu bili karakteristični za dečiji uzrast.
Tokom tinejdžerskih dana promijenio je više bendova, koji nijesu imali većeg uspjeha. Neke od njegovih pjesama iz toga doba su decenijama posle ocijenjeni kao vrlo kvalitetni. U tom periodu počinje njegova strast za šminkanjem, pa je na nju navukao i ostale momke iz bendova u kojima je svirao.

Prvi veći uspjeh je postigao sa pjesmom Space Oddity 1969.godine,zbog spuštanja na mjesec. Poseban uspjeh su mu donijeli albumi The Rise and Fall of  Ziggy Stardust i Spiderman From Mars. Album govori o vanzemaljcu, koji dolazi na zemlju postaje vrlo popularan, a onda ga obožavaoci ubijaju.

Sam Bouvi je karakterističnim imidžom i različitim bojama očiju, kao posledica tuče u adoloscenciji zbog djevojke izgledao kao vanzemaljac.


Često je mijenjao izgled i muziku u potrazi za identitetom, posebno nakon 1970.godine.Zbog čega su ga nazvali rok kameleon. Osamdesetih godina njegova muzika postaje komercijalnija.

Negdje je rekao da su mu osamdesete bile najbolje godine u životu. Tokom karijere poput mnogih rok muzičara imao je problema sa narkoticima. Tako da je u jednom periodu izgledao poput živog leša. Vrlo je cijenio rad benda Velvet Underground, posebno dobar prijatelj je bio sa Lu Ridom, a jednu pjesmu je posvetio i Andi Vorholu.

Bouvi je uticao na mnoge muzičare. Posebno se zajedno sa ostalim glam rok bendovima i muzičarima poput T.Rex-a i Marka Bolana, Igi Popa, već pomenutog Lu Rida, smatraju pretečama pank pokreta.

Uticao je na ”Seks pistolse”,”Bauhaus”,čiji su članovi često izvodili Bouvijeve pjesme, pojavljivljivao se i u njihovim spotovima, zatim imao je uticaj na bendove Joy division, Nine inch Nails, The Cure, Nirvanu, koja je između ostalog poznata po njegovom hitu ”The man who sold the  world”, pa i na Merilina Mensona.

Njegov uticaj je veliki i na njemačku rok scenu. Interesantan podatak je da se pojavljivao  u filmu Mi djeca sa kolodvora Zoo,napravljenog po istoimenom autobiografskoj knjizi Kristian F.za koju se tvrdilo da je bila sa Bouvijem u vezi.

Bio je veliki prijatelj i sa Mikom Džegerom, kao i sa piscem Vilijamom Barouzom. Bouvi je pored rok muzike bio veliki zaljubljenik u kinesku muziku, čak je i komponovao. Osamnaest mjeseci prije smrti dijagnostikovan mu je rak jetre, što nije iznosio u javnost. Iako se osjećao loše, radio je na svom poslednjem albumu ”Blackstar”.Umro je 10 Januara 2016.godine,nedugo nakon posle svog šezdeset devetog rođendana.

Categories: Scena