Dio trupa u ruskim vojnim okruzima u susjedstvu Ukrajine vraća se u svoje baze nakon završetka vježbi, izvijestilo je u utorak, 15. februara rusko ministarstvo obrane, što je potez koji bi mogao deeskalirati trvenja između Moskve i Zapada.
Ruska novinska agencija Interfax citirala je ministarstvo rekavši da, iako se nastavljaju velike vježbe diljem zemlje, neke jedinice južne i zapadne vojne oblasti završile su svoje vježbe i počele se vraćati u bazu, prenio je Reuters.
Videosnimka koju je dostavilo rusko ministarstvo obrane i objavila novinska agencija RIA pokazuje da se neki tenkovi i druga oklopna vozila ukrcavaju na željezničke vagone.
“Jedinice Južne i Zapadne vojne oblasti koje su završile svoje misije već su počele s ukrcavanjem i danas će se željeznicom i cestama početi premještati u svoje garnizone. Odvojene jedinice će marširati pješice u sklopu vojnih konvoja”, rekao je glasnogovornik ruskog ministarstva odbrane Igor Konašenkov.
Međutim, Konašenkov kaže da su neke vježbe još uvijek u toku.
“Oružane snage Rusije nastavljaju niz velikih vježbi za operativnu obuku vojnika i snaga. Sudjeluju praktički sve vojne oblasti, flote i zračno-desantne jedinice”, dodao je.
Zakarova: Propala je zapadna propaganda, osramoćeni su i uništeni bez ispaljenog metka
Oglasilo se i Ministarstvo vanjskih poslova Rusije.
”15. februar 2022. ući će u povijest kao dan kada je propala zapadna ratna propaganda. Oni su osramoćeni i uništeni bez ijednog ispaljenog metka”, napisala je na Telegramu glasnogovornica Marija Zakarova.
Britanska ministrica vanjskih poslova Liz Truss rekla je da bi Britanija trebala vidjeti potpuno povlačenje ruskih vojnika s granice s Ukrajinom kako bi vjerovala da Moskva nema planove za invaziju.
Rusija je grupirala više od 100.000 vojnika u blizini ukrajinskih granica, što je izazvalo strah od invazije, pogotovo jer zajedničke vježbe Moskve s Bjelorusijom od 10. do 20. februara znače da je Ukrajina gotovo u okruženju.
Iako je Moskva zanijekala da je ikada planirala napad na Ukrajinu, zahtijevala je pravno obavezujuće garancije od Sjedinjenih Država i Sjevernoatlantskog saveza (NATO) da Kijevu neće biti dopušteno da se pridruži tom vojnom bloku. Washington i Bruxelles dosad su odbijali dati takva obećanja.
Njemački kancelar Olaf Scholz trebao bi se danas u Moskvi sastati s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom.
Potpredsjednik Evropske komisije i visoki predstavnik Evropske unije (EU) za vanjske i sigurnosne poslove Josep Borrell kazao je da je EU spreman razgovarati o “sigurnosnim zabrinutostima Rusije”.
“Da bi se riješile brige svih, jedini način je sjesti stol i raspravljati”, rekao je Borrell za BBC Radio 4, prenio je Reuters i dodao da, ako dođe do rata između Rusije i Ukrajine, Sjeverni tok 2 ne bi postao operativan.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je u ponedjeljak proglasio 16. februar “danom jedinstva”.
Američki obavještajci su naznačili 16. februar kao navodno mogući datum za rusku vojnu akciju.