Ukrajinska vojska je tokom jednog dana zarobile četu ruskih vojnika u regiji Kursk, u Ruskoj Federaciji, kako je danas izvestio projekat „Želim živjeti“ (Hochu Zhit), koji vodi ukrajinska obaveštajna služba.
Prema informacijama, više od 100 ruskih vojnika, koji su se predali 14. avgusta nakon što su ih njihovi komandanti napustili, predali su se ukrajinskim snagama.
Projekat je objavio video snimak zarobljenih vojnika koji leže na tlu u blizini, pretpostavlja se, ukrajinskih oklopnih vozila.
„Razumemo ih; teško je voditi vojne operacije kada vas komanduju tirani i proneverivači, a zaštitu vam obezbeđuju Kadirovci, koji su napustili sve i svakoga kako ne bi i sami bili zarobljeni“, navedeno je u saopštenju „Želim živjeti“.
Ovaj ukrajinski državni projekat, pokrenut u septembru 2022. godine od strane Koordinacionog štaba za postupanje s ratnim zarobljenicima, ima za cilj pomoć vojnicima ruske vojske da se bezbedno predaju.
Jučer je vrhovni komandant ukrajinskih oružanih snaga, Oleksandr Sirski, izjavio da su ukrajinske trupe tokom jednog dana zarobile više od 100 ruskih vojnika u regiji Kursk i napredovale jedan do dva kilometra. Takođe je dodao da su ukrajinske snage uspešno oslobodile grad Sudža, a ukrajinski novinari su prikazali i videosnimak iz tog grada.
Vanredno stanje
Nakon što je u Belgorodskoj regiji uveden režim regionalnog vanrednog stanja, Ministarstvo za vanredne situacije odlučilo je da ovu odluku, konkretno za Belgorodsku regiju, podigne na federalni odnosno savezni nivo.
Ovu informaciju potvrdio je šef ruskog Ministarstva za vanredne situacije Aleksandar Kurenkov.
“U skladu s informacijama dobijenim tokom izvještaja, predlažem da se vanredna situacija koja je nastala u Belgorodskoj oblasti klasifikuje kao federalna vanredna situacija i da se uspostavi federalni nivo odgovora”, rekao je Kurenkov.
Između ostalog, ukazao je na nedopustivost neopravdanog povećanja cijena hrane i osnovnih namirnica.
“Molim vas da životna pitanja za ugroženo stanovništvo držite pod stalnom kontrolom”, rekao je šef ministarstva.
Opisao je situaciju kao složenu i napetu.
“Region je organizovao rad na pružanju sveobuhvatne pomoći stanovništvu. Međutim, razmjera onoga što se dešava ne dozvoljava regiji da samostalno otkloni trenutnu vanrednu situaciju”, naveo je.
Uvođenje vanrednog stanja na federalni nivo podrazumijeva isplate stanovnicima regije koji su pogođeni situacijom. Iznos jednokratne pomoći iznosi 15 hiljada rubalja (oko 300 KM).
U slučaju djelimičnog gubitka imovine, građanima će biti isplaćeno 75 hiljada rubalja (oko 1.500 KM), a u slučaju potpunog gubitka 150 hiljada rubalja (oko 3.000 KM).
Vanredno stanje proglašeno je nakon upada ukrajinskih trupa u obližnju regiju Kurska, ali i nakon informacija da se isti proboji planiraju i u Belgorodskoj regiji.