X

Rusija pokušala spriječiti prijem Amerike u UNESCO koji je Donald Trump napustio 2017. godine

Bivši predsjednik Donald Trump objavio je 2017. da povlači Sjedinjene Države iz UNESCO-a, optužujući tijelo za pristrasnost prema Izraelu. Odluka je stupila na snagu 2018. godne.

Na vanrednoj sjednici Generalne skupštine tijela UN-a u petak je velikom većinom glasala za povratak Sjedinjenih Država. Za je glasalo ukupno 132 poslanika, 10 protiv dok je 15 bilo suzdržano.

“Za nas je tako važno da se ponovo pridružimo, da budemo dio ove veoma važne multilateralne organizacije”, rekla je za AFP Denise Bauer, američka ambasadorica u Francuskoj.

“Nevjerovatno smo zahvalni na vodstvu koje su pokazali ključni članovi”, dodala je.

Neslaganje je uključivalo Iran, Siriju, Kinu, Sjevernu Koreju i Rusiju, čiji delegati su izgleda pokušavali da odgode glasanje kroz nekoliko izjava o proceduri i amandmanima.

Sjedinjene Američke Države, jedna od osnivačica UNESCO-a, davale su veliki doprinos njegovom budžetu do 2011. godine, kada je to tijelo prihvatilo Palestinu kao državu članicu.

To je pokrenulo kraj doprinosa prema američkom zakonu, što je dovelo do formalne najave povlačenja šest godina kasnije.

-Zahvaljujući zamahu kojim se oporavila proteklih godina, naša organizacija se ponovo kreće ka univerzalizmu s povratkom Sjedinjenih Država – kazala je ona.

Do obustave svojih doprinosa 2011. godine odlučeno je za vrijeme Obamine administracije – SAD su platile oko 22 posto budžeta UNESCO-a, ili 75 miliona dolara.

Ali američki Kongres, koji je tada u potpunosti kontrolirala Demokratska partija sadašnjeg predsjednika Joea Bidea, u decembru je otvorio put Sjedinjenim Državama da obnove finansiranje, izdvojivši 150 miliona dolara u budžetu.

Američki državni sekretar Antony Blinken izjavio je u martu da odsustvo SAD-a iz UNESCO-a omogućuje Kini da napiše pravila o umjetnoj inteligenciji.

-Snažno vjerujem da bismo se trebali vratiti u UNESCO – opet, ne kao poklon UNESCO-u, već zato što su stvari koje se dešavaju u UNESCO-u zapravo bitne – poručio je Blinken senatskom odboru kada je predstavljao budžet.

-Oni rade na pravilima, normama i standardima za umjetnu inteligenciju. Mi želimo biti tamo – kazao je.

SAD su se već povukle iz UNESCO-a 1984. godine – pod predsjedanjem Reagana – i ponovo su se pridružile organizaciji nakon skoro 20 godina odsustva u oktobru 2003.

-Sjedinjene Države već dva puta su se povukle. Nismo sigurni koliko puta još očekuju da ih poželimo dobrodošlicu – izjavio je sjevernokorejski diplomata za AFP, zamolivši da ne bude predstavljen.

SAD imaju zaostale obaveze za članstvo u iznosu od 619 miliona dolara, koje duguju za period 2011. i 2018. – više od godišnjeg budžeta agencije koji se procjenjuje na 534 miliona dolara.

Sjedinjene Američke Države će u narednim godinama plaćati UNESCO-u da pokriju svoj dug, saopćila je ta organizacija.

UNESCO sa sjedištem u Parizu je obrazovna, naučna i kulturna organizacija Ujedinjenih nacija.

U sklopu svojih aktivnosti sastavlja listu mjesta svjetske baštine, brani slobodu medija, promoviše održivi razvoj i vodi obrazovne programe.

Osim obnavljanja svojih redovnih uplata organizaciji, SAD su se obavezale da će dati dobrovoljne priloge obrazovnim inicijativama u Africi, programima koji promoviraju sjećanje na holokaust i zaštitu novinara, saopćila je Azoulay u petak, prenosi AFP.

Categories: Svijet
novi_dani: