Foto:Wikipedia
Ruska centralna banka zaustavila je opticaj nove novčanice od 1.000 rubalja nakon što su se pravoslavni sveštenici žalili da na slici crkvene kupole nedostaje krst – iako ga nema ni u stvarnosti
Banka je ranije ove sedmice predstavila nove dizajne novčanica od 1.000 i 5.000 rubalja.
Na jednom od njih su bila dva vjerska objekta u većinski muslimanskoj republici Tatarstan: minaret sa islamskim polumjesecom i pravoslavna crkva sa kupolom na kojoj nije bio krst.
Oba se nalaze unutar Kazanskog Kremlja, u glavnom gradu Tatarstana.
Krst crkve iz 17. stoljeća uklonili su boljševici nakon Oktobarske revolucije 1917. godine. Zgrada sada služi kao državni muzej.
Ali nedostatak krsta brzo je navukao bijes pravoslavnih sveštenika.
Pavel Ostrovsky, svećenik, rekao je na Telegramu da je prijedlog ili rezultat “gluposti dizajnera” ili “namjerne provokacije” od strane “sljedbenika islama” u Tatarstanu.
Popularni sveštenik, koji ima 174.000 pratilaca na aplikaciji, rekao je da “nije bilo razlike kako zgrada izgleda u stvarnom životu” jer većina Rusa ne poznaje njenu istoriju.
“Trenutno je donesena odluka da se zaustavi proizvodnja novčanica”, rekla je centralna banka u rijetkom zaokretu u srijedu.
Uticaj Ruske pravoslavne crkve značajno je porastao za vreme predsednika Vladimira Putina.
Nakon što je banka uklonila novčanicu, Ruska pravoslavna crkva pozdravila je odluku kao “veoma ispravnu”.
Njegov portparol Vladimir Legojda rekao je da pravoslavni krst „personifikuje verski i kulturni identitet većine naših građana [i] prirodni je deo državnih simbola naše zemlje“.
Veze između crkve i države u Rusiji su postale tješnje posljednjih godina.
Pravoslavni vođa, patrijarh Kiril, podržao je ofanzivu Kremlja u Ukrajini.
Tokom molitve u srijedu u glavnoj moskovskoj katedrali, Kiril je pohvalio rusko nuklearno oružje, za koje je rekao da je stvoreno “pod zaštitom” sveca.