Novi Dani
Svijet

Rusija prodaje naftu pod mehanizmom ograničenja cijena koji je nametnuo G7! Za sada ništa od prekida isporuke

Rusija isporučuje sirovu naftu u Indiju u okviru mehanizma ograničenja cijena za tankere koje osiguravaju zapadne kompanije, što je rani znak da Rusija neće prekinuti opskrbu sirovom naftom koja je u skladu s gornjom cijenom G7 od 60 dolara po barelu, objavio je Financial Times u petak, pozivajući se na vlastitu analizu podataka o osiguranju i otpremi.

Ograničenje cijena ruske nafte koje su nametnule EU, G7 i Australija stupilo je na snagu 5. decembra. U skladu s njim, kupci koji plaćaju 60 dolara ili manje po barelu ruske nafte imat će potpun pristup svim povezanim uslugama osiguranja i finansiranja EU i G7 sa transportom ruske nafte u zemlje koje nisu članice EU.

Rusija je obećala da će zabraniti prodaju ruske sirove nafte kupcima koji su dio Koalicije za ograničenje cijena ili ako je kupovina ograničena limitom cijena G7/EU, kao mjera za suzbijanje gornje granice cijene od 60 dolara po barelu koju je postavio Zapad.

Međutim, prema analizi FT-a o podacima o teretu iz Kplera, najmanje sedam tankera je od 5. decembra ukrcano ruskom sirovom naftom, a ta plovila su osigurana od strane zapadnih kompanija.

 Tankeri prevoze 5 miliona barela sirove nafte iz ruskih baltičkih luka na putu do indijskih rafinerija, navodi FT.  

Essential, operater jednog od tankera, Ruby Phoenix, rekao je za FT “Od naših kolega imamo neophodnu potvrdu da je predmetni teret u skladu sa propisima o ograničenju cijena.”

Prvi znak da Rusija ne odustaje od prodaje prema propisima o ograničenju cijena znači da su indijske rafinerije oprezne i da i dalje preferiraju tankere osigurane od Zapada za isporuku jeftine ruske sirove nafte. 

S druge strane, ova prodaja tereta Indiji signalizira da je, unatoč obećanjima da će zabraniti prodaju u okviru mehanizma ograničenja cijena, Rusija to ispoštovala barem u nekim trgovinama, jer logistika potpuno ‘tamne flote’ možda nije uspjela kako se Moskva nadala.  

Oilprice.com

Pročitajte još