X

Rusija uništila tone graška i ječma u ukrajinskim lukama. Putin ima sedam uslova za nastavak sporazuma, traži ukidanje sankcija

Ruske snage i sinoć su napale ukrajinski lučki grad Odesu i to četvrtu noć zaredom. Guverner regije Odesa Oleh Kiper objavio je detalje, kazavši kako su se Rusi prebacili s lučke infrastrukture na poljoprivredna poduzeća.

“Rusi su napali Odesu krstarećim raketama Kalibr s Crnog mora. Pokušavajući zaobići sustave zračne obrane, neprijatelj je usmjerio rakete na minimalnu visinu, koristeći značajke terena. Nakon tri uzastopne noći snažnog raketnog terora protiv lučke infrastrukture, prebacili su se na poljoprivredna poduzeća u regiji”, objavio je na Telegramu.

“Dvije rakete pogodile su silose jednog od poljoprivrednih poduzeća. Izbio je požar i dok su se vatrogasci borili s vatrom, oglašena je druga zračna uzbuna. Druga raketa pogodila je isto poduzeće, oštetivši poljoprivrednu i spasilačku opremu. Požar na površini većoj od 200 četvornih metara je ugašen”, naveo je Kiper.

“Neprijatelj je uništio 100 tona graška i 20 tona ječma. Dvoje zaposlenika poduzeća je ozlijeđeno”, objavio je guverner Odese.

U ruskim napadima na ukrajinske luke je uništeno dovoljno žitarica da se tijekom godine dana nahrani 270.000 ljudi, kazala je Vijeću sigurnosti UN-a izaslanica iz Velike Britanije Barbara Woodward. Dodala je da su ruske snage uništile opreme na dokovima i čak zapalile teret te prijetile ubojstvom civilnim mornarima.  

Sada zbog poteza Rusije na svjetska tržišta neće stići do 24 milijuna tona hrane iz Ukrajine, rekla je Woodward, dodajući da su već sada porasle cijene žitarica. “Rusija sa svojim zahtjevima zapravo drži gladni svijet kao taoca. Hrana nije oružje”, dodala je

Rusija je najavila da je spremna da se vrati prehrambenom sporazumu, ali da bi se to dogodilo, prema njihovom mišljenju, Zapad treba ispuniti sedam uslova.

Kako je rekao zamjenik stalnog predstavnika Rusije pri UN-u Dmitrij Poljanski na sjednici Vijeća sigurnosti, prvi je da se isključe iz sankcija isporuke ruskog žita i đubriva na svjetska tržišta.

“Drugi je da se ukinu sve prepreke za ruske banke i finansijske institucije koje opslužuju isporuke hrane i đubriva. Riječ je, između ostalog, o uključivanju banaka u međunarodni sistem Swift.

Kako je navepo treći uslov je da se obnove isporuke rezervnih dijelova za poljoprivrednu mehanizaciju i za industriju đubriva u Rusiju.

Poljanski je rekao da je cijena uvoznih rezervnih dijelova i opreme za ruske proizvođače porasla za 40 posto, te da “ukupni gubici iznose oko 1,6 milijardi dolara”.

“Četvrti uslov je rješavanje svih pitanja sa brodarinom i osiguravanjem ruskih isporuka prehrambenih proizvoda, obezbeđivanjem kompletne logistike za isporuku hrane”, dodaje on.

Prema njegovim riječima, peti uslov je da se obezbijede nesmetani uslovi za proširenje isporuka ruskog đubriva, sirovina za njihovu proizvodnju, uključujući i obnavljanje rada cjevovoda za amonijak Toljati-Odesa, a u šestom uslovu traže deblokadu ruskih sredstava koja su povezana sa poljoprivrednim sektorom.

Sedmi uslov je da prehrambeni sporazum ponovo bude humanitarnog karaktera, kao na početku. On treba da radi u interesu siromašnih zemalja, a ne da bogate zemlje čini još bogatijim. Čim svi ovi uslovi budu ispunjeni, Rusija će se vratiti prehrambenom sporazumu. Sve što smo do sad čuli i vidjeli samo je demagogija i licemjerje”, zaključio je Poljanski.

Categories: Svijet
novi_dani: