FOto:Twitter
Vodeća ruska sirova sirova Urals trenutno se trguje po cijeni od oko 52 dolara po barelu, što je oko 10 dolara po barelu niže od predložene gornje granice cijena G7-EU od 65-70 dolara .
Rusija je od početka invazije na Ukrajinu prinuđena da prodaje svoju naftu Indiji i Kini po znatno nižim cijenama od tržišnih koje se sada kreću oko 84 dolara za barela .
G7 i EU još nisu donijeli konačnu odluku, ali bi mehanizam ograničenja cijena i embargo EU na uvoz ruske sirove nafte pomorskim putem trebali stupiti na snagu za manje od dvije sedmice, 5. decembra.
U srijedu su se pojavili izvještaji da EU raspravlja o ograničavanju cijene ruske nafte na negdje između 65 i 70 dolara po barelu.
Takvo ograničenje, ako bude odobreno, ne bi efektivno snizilo cijenu vodeće ruske sirove nafte kojom se trenutno trguje na tržištu.
Ambasadori EU 27-članog bloka raspravljali su o prijedlogu G7 o ograničenju ove sedmice, ali nisu uspjeli donijeti odluku u četvrtak jer su zemlje EU podijeljene oko toga da li je granica cijena od 65-70 dolara previsoka ili preniska.
Ne očekuje se da će ograničenje cijene ruske nafte od 65 do 70 dolara po barelu odmah smanjiti Putinove prihode od nafte, s obzirom na to da je to manje-više cijena koju kupci trenutno plaćaju za rusku naftu, rekli su Reutersu u četvrtak višestruki industrijski izvori upoznati s cijenama transakcija. .
Potpredsjednik Wood Mackenzieja za istraživanje plina i LNG-a, Massimo Di Odoardo, izjavio je za CNBC u petak:
“Ti nivoi su svakako u skladu s onim što već postoje na tržištu.”
„To je nešto što ne izgleda, kako je postavljeno, da će imati bilo kakav uticaj [na Moskvu] ako je cijena tako visoka“, dodao je Di Odoardo.
4 komentara
[…] Ruska nafta trenutno se prodaje za 52 dolara, znatno ispod granice od 65 dolara koju planira postavi… […]
[…] Ruska nafta trenutno se prodaje za 52 dolara, znatno ispod granice koju planira postaviti G7 […]
[…] Prema Bloombergovom naftnom strategu Julianu Leeu , vodeća ruska sirova nafta Urals trgovala se sa ogromnim popustom od 33,28 dolara, ili oko 40% u odnosu na međunarodnu sirovu naftu Brent, krajem prošle sedmice koji košta 84 dolara po barelu. Dakle Indija i Kina rusku sirovu naftu kupuju trenutno po cijeni koja se kreće oko 52 dolara što je znatno ispod gornje granice koju su postavile zemlje G7. […]
[…] Od početka embarga EU na uvoz sirove nafte iz Rusije i gornje granice cijena G7, izvozna carina po barelu za rusku državu smanjena je zbog pada cijene Urals. […]