X

Ruska rublja nastavlja da tone nakon Prigožinove pobune. Putin poručio: Zemlje koje stvaraju teškoće Rusiji nisu dostigle svoj cilj

Rublja je u četvrtak pala na 94 rublje za dolar prije nego što je do kraja trgovačkog dana ostvarila blagi oporavak (na 91,75) uzdrmavši povjerenje među Rusima, koji često tumače devizni kurs kao pokazatelj finansijskog blagostanja nacije, prenosi New York Times.

Rublja nije zabilježila takav pad od marta 2022. godine, mjesec dana nakon što je predsjednik Vladimir Putin naredio rusku invaziju na Ukrajinu i pokrenuo niz zapadnih sankcija koje su nakratko dovele privredu zemlje u zastoj.

“Mislim da je vrlo uvjerljivo da je to povezano s političkim događajima koje smo vidjeli u proteklih nekoliko sedmica”, rekao je Janis Kluge, istraživač koji se fokusira na rusku ekonomiju na njemačkom institutu za međunarodne i sigurnosne poslove. “Vidjeli smo da se to nije dogodilo odmah, ali ovo možete objasniti. Mobilnost kapitala je ograničena u Rusiji; nije tako lako prebaciti velike sume u inostranstvo tako brzo. Dakle, moguće je da je moglo potrajati neko vrijeme da se razvije.”

Prve sedmice nakon invazije 2022. godine donijele su duboka ekonomska previranja u Rusiju, uz kratak pad rublje. Ali valuta se tada dramatično oporavila, dostigavši ​​sedmogodišnji maksimum nekoliko mjeseci kasnije, pošto je Rusija ostvarila rekordni suficit, zahvaljujući skoku cijena nafte i smanjenju uvoza.

Ali sada se okruženje promenilo. Politička nestabilnost koju implicira neuspela pobuna g. Prigožina, u kombinaciji sa dramatično smanjenim prihodima od izvoza ruske nafte i gasa, izgleda da opterećuje rublju. Do kraja trgovačkog dana u četvrtak, ruska valuta je bila oko 91,75 za dolar, sa 83 na dan pobune.

Guverner ruske centralne banke, Elvira Nabiulina, govoreći u četvrtak na konferenciji u Sankt Peterburgu, izgleda da pripisuje promjenu vrijednosti rublje prvenstveno padu izvoznih prihoda. Ona je rekla da Rusi često počinju da puštaju teorije zavere o pokušajima povećanja državnih prihoda kada valuta padne, ali u stvari, devizni kurs je u velikoj meri odraz spoljne trgovine zemlje.

„Mnogi su prošlogodišnje značajno jačanje valute protumačili kao pobjedu nad okolnostima“, rekla je Nabiullina. Ali moramo iskreno priznati da je to prije svega posljedica naglog povećanja izvoza i smanjenja uvoza.

Ruska centralna banka zadržava alate da utiče na valutu, napomenula je Nabiulina, ali je rekla da je promenljivi kurs i dalje dobar za zemlju i da pomaže ruskoj ekonomiji da lakše apsorbuje spoljne promene i šokove.

Putin: Zemlje koje stvaraju teškoće Rusiji nisu dostigle svoj cilj

Ruski predsjednik Vladimir Putin izjavio je na sjednici sa članovima Savjeta bezbjednosti Rusije da zemlje koje prave probleme Rusiji do sada ništa nisu uspjele da učine u vezi s tim i dodao da vjeruje da neće ni uspeti u tome.

– Danas ćemo razgovarati o merama koje preduzimamo i moramo da preduzmemo kako bismo savladali teškoće koje neke zemlje stvaraju Rusiji. Do sada ništa nisu uspjele kada je reč o dostizanju tih ciljeva u vezi sa Rusijom. Uvjeren sam da neće ni uspjeti – rekao je Putin.

Izvještaj na sjednici Savjeta bezbjednosti Rusije podnosi šef ruske diplomatije Sergej Lavrov.

Categories: Svijet
Tags: Rublja

View Comments (1)