FOto:Twitter
Mislim da bi Kremlj mogao smatrati nuklearni udar na Ukrajinu racionalnim potezom. Možda nema previše smisla u kontekstu vanjske politike, ali ima u kontekstu unutarnje politike. U međuvremenu je vanjska politika samo unutarnja politika drugim sredstvima.
Piše Kamil Galeev
Moj argument se temelji na tri premise:
1. Vanjska politika služi unutarnjopolitičkim ciljevima
2. Zadržavanje vlasti je *glavni* prioritet domaće politike
3. Kremlj traži izlaz iz sukoba Pokretanje nuklearnog napada i dobivanje odmazde može se smatrati izlazom.
Ako Putin traži izlaz, to vjerojatno znači da traži izlaz koji bi mu omogućio da zadrži vrhovnu političku vlast. Što može biti nespojivo s trpljenjem ponižavajućeg vojnog poraza od navodno inferiorne sile. Kao Japan 1905. i Ukrajina sada.
Mnogi su tvrdili da Putinu treba dopustiti da “sačuva obraz”. Stvar je u tome: gotovo je nemoguće da on u ovom trenutku sačuva obraz. Nesposobnost da se slomi Ukrajina već je gubitak obraza, kako god ga postavili. Iz jednostavnog razloga jer se Ukrajina smatrala inferiornom
Sama ideja da se Ukrajina može suprotstaviti Rusiji smatrala bi se potpuno suludom početkom ove godine, kako u Rusiji tako i izvan nje. Činjenica da jest znači da je Putin već pretrpio veliki gubitak obraza i da će to i dalje trpjeti.
Da biste zadržali vlast, morate sačuvati obraz. A kako možete sačuvati obraz? Jedno očito rješenje je: pokušati stupiti u konflikt sa SAD-om. Napraviti nuklearni napad koji bi izazvao američki osvetnički udar. Ako vi i vaša moć to preživite, to će biti potpuna pobjeda. Apsolutna pobjeda.
Rusko javno mnijenje smatra Ukrajinu apsolutno inferiornom. Zato su standardi da se u ovom sukobu ne izgubi obraz dosta visoki. Budući da je Ukrajina tako smiješna, nesposobnost da je se slomi je ponižavajuća, kako god to postavili. Ne možeš ga pobijediti, izgubit ćeš obraz.
Ali rusko javno mnijenje ne gleda na SAD kao na inferiornu, već je obrnuto. Zato su standardi da se ne izgubi obraz u sukobu sa SAD-om puno niži. Rekao bih da bi se nesposobnost SAD-a da slomi Rusiju smatrala američkim gubitkom, a Putinovom pobjedom.
Usporedite dva scenarija: 1. Rusija napada Ukrajinu. Onda je ukrajinska pobjeda to što Rusija nije slomila Ukrajinu. Visoka letvica 2. SAD napada Rusiju. Onda je ruska pobjeda da SAD ne slomi Rusiju. (Naizgled) niska letvica Apsolutno može odabrati jer je letvica za to da ne izgubi ugled niža.
Čak bih rekao da bi provociranje američkog osvetničkog udara moglo ojačati režim. SAD su nas pokušale poraziti, upotrijebile su smrtonosnu silu, ali mi i dalje postojimo – to je priča o časti, herojstvu i stoicizmu. Mislim za Putinovu ciljanu publiku. To je velik i moćan mit.
U međuvremenu, mobilizacija može stabilizirati režim jednostavnim uklanjanjem mladih muškaraca koji bi inače mogli stvarati probleme. Recimo, ako su ih regrutirale antirežimske snage, oslabi li vrhovna vlast. Što manje mladih muškaraca u zemlji, to je Kremlj jači.
Izravan kontakt sa SAD-om može zvučati kao samoubilački mudar vanjsku politiku. U isto vrijeme može zvučati posve racionalno unutarnjepolitički. Jednostavno zato što bi letvica za očuvanje obraza (= zadržavanje moći) u ovom sukobu bila puno niža. Nisu te uništili = pobijedio si. Kraj.
View Comments (2)