Karte Ruske federalne novinske agencije pokazuju masovno povlačenje iz Ukrajine. Očito je Rusija odustala od svojih početnih planova da zauzme Kijev i preuzme kontrolu nad Ukrajinom. Stoga se politički ciljevi Z-operacije ne mogu postići. Promjena režima i (djelomična?) aneksija Ukrajine neće se dogoditi.
Što je još zanimljivije, promijenio se ton opisa. Kao što vidite, do 2.4. objavljivali su karte “uspjeha “Specijalne operacije”. Od 2. 4. – karte “izvršenja”.
Kako su Rusi objasnili povlačenje? General pukovnik Fomin je rekao: “Odlučili smo radikalno, nekoliko puta smanjiti naše vojne aktivnosti na pravcu Kijeva i Černihiva. Pretpostavljamo da će Kijev donijeti odgovarajuće odluke i stvoriti uvjete za buduću suradnju.
Međutim, to ne znači deeskalaciju.
PRmaxer Shoygu izvijestio je da je prva faza Specijalne operacije “uspješno završena”. Vojni kapaciteti ukrajinske vojske su oslabljeni i tako Rusija može koncentrirati svoje napore na svoj glavni cilj – “oslobođenje Donbasa”.
Neki su već čestitali Rusiji na uspjehu, zaključivši da su “ciljevi Specijalne operacije ograničeniji nego što smo mislili”. Prvi deklarirani Z-cilj nije ostvaren, pa se ono što je postignuto prikazuje kao pravi cilj.
Mnogi proruski promatrači tvrde da je povlačenje sa sjevera genijalan potez: Rusi se pregrupiraju za veliki napad na Istoku. To nije krivo. Doista, Rusi će *napasti* na istoku, u Donbasu. Međutim, čini se da ovi analitičari stvaraju vrlinu stvar od nužnosti.
Rusko povlačenje sa sjevera ne izgleda kao smišljen potez. Nemam podataka, ali sudeći po fotografijama napuštenih ruskih vozila bježe ostavljajući sve što se ne može brzo kretati: topništvo, raketne bacače, sustave protuzračne obrane.
Strelkov smatra da Rusi nemaju izbora nego da se povuku sa sjevera kako bi se pregrupirali i ponovno napali u Donbasu.
“Ali iskreno, sumnjam da će naše trupe nakon gubitka zlatnog prvog mjeseca rata uspjeti opkoliti i uništiti ukrajinske snage u Donbasu. Nažalost, vidim da ukrajinsko vojno zapovjedništvo djeluje za red veličine kompetentnije od ruskog”, zaključuje.
Sovjetska vojska spremala se za drugu vrstu rata
Kako se to moglo dogoditi? Kako je naizgled tako superiorna ruska vojska mogla nesretno propasti u Ukrajini? Naravno, mnogi tvrde da uopće nije propao. Slučajno, upravo su ti ljudi obično predviđali ukrajinski kolaps u roku od nekoliko dana ili tjedana. Sada su to zgodno zaboravili.
Neuspjeh mnogih analitičara da točno predvidje tijek Z-rata rezultat je tri čimbenika. Prvo, uvelike su precijenili rusko-sovjetsku vojsku. Drugo, podcijenili su ukrajinsku. Treće, ignorirali su ruske političke ciljeve.
Ruska vojska je samo površno reformirana sovjetska vojska. A sovjetska vojska je bila multitask alat dizajniran za:
1. Pobjedi u nuklearnom ratu
2. Branje krumpira
3. Pacificirajuća satelitska država.
Sovjetska vojska je dizajnirana za nuklearni rat. Tako su svi rodovi vojske razvijeni za rat koji bi uključivao masovno korištenje nuklearnih oružja. Što je potpuno drugačije od konvencionalnog rata. Dopustite mi da ilustriram ovu razliku na primjeru sovjetskog IFV-a – BMP-1.
BMP-1 je bio najčešći u sovjetskoj/ruskoj vojsci. Također je bio i najdublje omražen. Dok njegova skraćenica BMP znači Боевая машина пехоты (Borbeno vozilo pješaštva), vojnici s fronte nazvali su ga Братская могила пехоты (Masovna grobnica pješaštva).
I u Afganistanu i u Čečeniji vojnici su se radije vozili na oklopu nego unutra. Zašto? Pa, oklop je pružao dovoljnu zaštitu od lakog naoružanja, posebno s prednje strane. Ali oklop sa strane bio je toliko slab da su ga mitraljezi ili fragmenti granata često lomili.
Što je još gore, BMP-1 je pružao gotovo nultu zaštitu od visokoeksplozivnih projektila ili od nagaznih mina. U slučaju eksplozije mine, vojnici ne bi mogli izaći i živi bi izgorjeli unutra.
Zašto bi se Sovjeti razvili, a oni masovno proizvodili tako ranjivo vozilo? Zašto su napravili skoro 20 000 BMP-1? Pa zato što su se pripremali za nuklearni rat i BMP-1 je bio posebno dizajniran za to. Ali nuklearni ratni stroj loše radi u konvencionalnom ratu.
Razgovarajmo o planovima sovjetskog nuklearnog rata. Nuklearni rat je morao biti izveden koordiniranim naporima svih rodova vojske. Morao je započeti udarima strateškim nuklearnim oružjem koje bi predstavljalo “glavnu supstancu operacije”.
No, nakon strateških nuklearnih udara, vojska je morala izvesti kopnenu ofenzivu i zračno-desantne operacije VDV. U konvencionalnom ratu, sovjetsku ofenzivu morala je olakšati valovita baražna vatra. U nuklearnom ratu – valovitom baražnom vatrom s taktičkim nuklearkama.
Kotrljajuća baražna vatra je pokretni zid topničke vatre koji uništava neprijatelja i djeluje kao obrambena zavjesa za kopneni napad koji slijedi iza. Sovjetske trupe morale su napredovati pokrivene nuklearnom baražnom vatrom. Stoga su dizajnirani posebno za napredovanje kroz nuklearnu pustoš. BMP-1 je imao veliku zaštitu od zračenja. Međutim, imao je malo oklopa da bi mogao preplivati rijeke.
Sovjetske trupe morale su napredovati kroz nuklearnu pustoš s uništenom infrastrukturom. Tako su vozila morala nositi veliku zaštitu od zračenja i malo oklopa. U nuklearnoj pustoši ionako ne bi bilo velikog otpora.
U konvencionalnom ratu većina sovjetskih prednosti je beskorisna. Tamo nema puno radijacije. Pa ipak, slab oklop *je* veliki nedostatak vozila za nuklearni rat bačenih u konvencionalni rat. Stoga vojnici moraju postaviti ručno izrađenu zaštitu. Vidi BMP-1 o Assadovoj službi.
Možete proguglati tone fotografija s ruskim vozilima koristeći iste ručno izrađene instalacije kako biste dobili *neku* zaštitu u Ukrajini. Ovo je bolje dizajnirano, možete vidjeti puno lošije instalacije na tenkovima i IFV-ima. Rusi su ušli u konvencionalni rat za koji nisu bili spremni.
U određenom smislu smatram da je sudbina sovjetske/ruske vojske duboko poetska. Dizajnirana je za nuklearni rat. Desetljećima su se pripremali za nuklearni holokaust, a ipak ga nikada nisu imali priliku doživjeti.
Osim vođenja nuklearnog rata, sovjetska vojska imala je i druge funkcije. Jedna od njih bila je – branje krumpira. Mislim to i doslovno i metaforički. Vojska je morala popuniti sve praznine u sovjetskoj ekonomiji i na tržištu rada koje im je naređeno da popune. Brali bi krumpire.
Od proljeća do kasne jeseni sovjetska vojska bila je zauzeta poljoprivrednim radovima. Orali bi, zalijevali, žetvu na ogromnim prostorima od Sibira do Uzbekistana. Nitko nije mogao pobjeći. Čak je i toliko proslavljeni VDV stacioniran u Mađarskoj morao raditi na kubanskim poljima.
Nitko nije mogao pobjeći poljoprivrednom woku. Osobne nuklearne rakete, mornari, VDV, trupe stacionirane u Europi, svi su morali poslati svoja vozila i ljude na polja. U praktičnom smislu to je značilo da su tijekom poljoprivredne sezone sovjetski vojni kapaciteti bili vrlo niski.
To je utjecalo i na promocije. Budući da se vojska morala mučiti na poljima, umjesto dobrih časnika promaknuti su dobri gospodari poljoprivrede. To također objašnjava čudnu neaktivnost vojske tijekom pada SSSR-a. Bio je kolovoz 1991. i mnogo toga bilo je na poljima.
Konačno, sovjetska/ruska vojska morala je izvršiti pacifikacije u satelitskim državama. Daje kontekst za logiku Z-operacije. To nije bilo planirano kao rat. Dizajnirali su ga kao pacifikaciju po uzoru na operaciju Dunav, 1968. Ruski izvori su prilično otvoreni o tome.
Repriza operacije Dunav iz 1968. godine
“Operacija je zamišljena kao Čehoslovačka-68. Uđite sa svih strana, postavite novu vladu. Nije išlo. Cijeli smo se mjesec pretvarali da je sve u redu i pokušavali pobijediti s malim snagama koje nisu bile spremne za rat punog razmjera u osam smjerova istovremeno”.
To je bio citat Dimitrieva. Izvorno proruski orijentirani Ukrajinac kasnije je pobjegao u Rusiju i pripremio revanš.Dok ruski promatrači prilično otvoreno govore o tome da je Z-operacija modelirana po uzoru na Dunav 1968., samo nekoliko zapadnih analitičara za koje znam otvoreno govori o Dunavu kao mjerilu za Z-operaciju. Jedan od njih je Edward Luttwak koji je upravo iz tog razloga predvidio ruski neuspjeh.
Dok je Rusija težila brzoj pobjedi u Ukrajini, nije bilo planirano da to bude Blitzkrieg. To uopće nije bio planiran rat. Bio je to copypaste “Dunava” kada je SSSR pacificirao disidentsku Čehoslovačku i završio Praško proljeće. Mislim to doslovno, a ne kao metaforu
Što je zajedničko između Z-operacije i Dunava? Pa, prvo, njihovi politički ciljevi. U oba slučaja Moskva je bila nezadovoljna političkim vodstvom jedne istočnoeuropske zemlje i njezinim previše slobodnim i dereguliranim političkim životom. To je bilo neprihvatljivo i moralo se zaustaviti.
I u Čehoslovačkoj i u Ukrajini Moskva je namjeravala zaustaviti “kaos” u zamišljenoj satelitskoj državi putem policijske operacije. Ovu policijsku akciju morala je izvesti vojska, ali vrlo brzo, uz minimalan otpor i minimalnu pucnjavu.
Kako biste smanjili otpor, vaša bi invazija trebala biti neočekivana. Zato je priprema za invaziju oba puta bila prikrivena „manevrima“. Z-invazija – od strane “Union Resolve” u Bjelorusiji, “Dunav” – manevrima “Neman” koji su omogućili prikriveno skupljanje ogromnih snaga na čehoslovačkoj granici.
I 1968. i 2022. vojnici nisu znali kamo idu. Čak ni njihovi zapovjednici nisu znali. Neposredno prije invazije zapovjednici su dobili radijsku naredbu “Vltava-666” što je značilo da treba raspakirati zapečaćenu poštu s tajnom naredbom i odmah je izvršiti.
I u Čehoslovačkoj 1968. i u Ukrajini 2022. okupatori bi imali problema s razlikovanjem svojih vozila od vozila okupiranih. Tako su 2022. godine svoja vozila označavali sa “Z”, “V” , “O” itd. a 1968. – bijelom trakom. To je trebalo razlikovati *nas* od *njih*.
U Čehoslovačkoj su naredili neutralizirati sva lokalna vojna vozila bez bijelih pruga i uništiti ih ako se odupru. U međuvremenu je Sovjetima bilo apsolutno zabranjeno napadati NATO snage ako na nih naiđu. Vjerojatno su slične upute date i 2022. godine.
I Dunav i Z-operacija započeli su napadom VDV na zračne luke. Godine 1968. sovjetski transportni zrakoplov zatražio je prinudno slijetanje u Prag zbog “nesreće”. Oni su to dopustili. Zrakoplov je sletio, VDV se iskrcao i zauzeo zračnu luku kako bi omogućio nesmetano iskrcavanje drugih napadača.
Z-operacija je započela na vrlo sličan način. Operacija je započela bombardiranjem i iskrcavanjem padobranaca ruskog VDV-a u ključnim zračnim lukama. Ovdje ih vidite kako napadaju aerodrom Hostomel u blizini Kijeva. Pa ipak, ovdje vidite glavnu razliku: Ukrajinci su odmah otvorili vatru.
To je prvi zračni napad ruskog POV-a na ukrajinski aerodrom. Kao što vidite, u svojim početnim fazama Z-operacija je išla slično kao i na Dunavu, samo uz masovnu upotrebu transportnih helikoptera: preuzmite kontrolu nad zračnim lukama i oni dovedu više vojnika zračnim putem.
No, zračni napad tijekom Z-operacije ispao je mnogo gore za Moskvu od Dunava. Ukrajinci su bili spremniji suočiti se s ruskim VDV-ima. Uostalom, padobranci su u biti glorificirana policija koja se ne može suprotstaviti regularnoj vojsci. Nije ni čudo što su uništeni.
Iako je kopnena invazija 2022. nastala po uzoru na 1968., bila je lošije pripremljena. Godine 1968. Čehoslovačku je napala ogromna snaga od 500 000 ljudi koja je dolazila u dva ešalona. Prvi ešalon od 250 000 gura naprijed, drugi dolazi sljedeći, zauzima teritorij i osigurava vodove opskrbe.
Z-invazija se nastavila s daleko manjom snagom. Samo 160-190 hiljada ruskih vojnika prešlo je granicu s Ukrajinom krajem veljače. Kao i 1968. godine, išli su naprijed. Ali nijedan drugi ešalon nije došao da zauzme teritorij iza prvog i osigura linije opskrbe. Jer nije postojao.
Putin nije očekivao otpor misleći da će se Ukrajinci jednostavno predati. Putin i neki zapadni analitičari podcijenili su kulturni utjecaj katastrofe u Donbasu koja je uništila proruska osjećanja u istočnoj Ukrajini. Ruska vladavina u Donbasu se pokazala kao noćna mora.
Čak i ruska službena propaganda priznaje da su Rusi pogrešno procijenili masovna osjećanja u Ukrajini. Pogrešno su vjerovali da su Ukrajinci samo Rusi, a da je neovisnost Ukrajinaca samo farsična. U međuvremenu su neočekivano naišli na ogorčen i odlučan otpor.
Invazija u dunavskom stilu s mnogo manjom snagom bila je pogreška. Zašto? Jer Ukrajinci su to vidjeli. Pripremali su se za gerilski rat i za djelovanje u dubokoj pozadini neprijatelja. Cijeli koncept teritorijalnih postrojbi po uzoru na Poljsku bio je usmjeren na ovu vrstu rata.
Z-vojska koja je gurala naprijed i ostavljala neokupirani teritorij iza sebe dala je priliku da se pokrene upravo ona vrsta ratovanja za koju su se Ukrajinci pripremali. Kao rezultat toga, započeli su gerilski rat punog razmjera koji je pustošio ruske opskrbne konvoje i kolone vojske.
Još jedno iznenađenje bilo je koliko je teško napadati položaje u gradovima, a posebno u industrijskim krajolicima kada su njihovi branitelji odlučni u borbi. Čak i iznimno teško bombardiranje ostavlja dovoljno branitelja na životu da nastave s borbom. Mariupol je to dokazao bolje od svega.
Ruski izvori daju sumornu sliku rata u istočnoj Ukrajini u stilu Prvog svjetskog rata. Z-snage iznova i iznova vrše napade na utvrđenim ukrajinskim položajima. Trpe ogromne gubitke bez gotovo nikakvog napretka, ali ih zapovjednici neprestano šalju u prve napade.
Koga sada Rusi šalju u ove napade na bojišnici? Pa ljudi iz Donbasa. Oni rade “totalnu mobilizaciju” u Donjecku i Lugansku i šalju te momke u napade na bojišnici. To je vrlo pametno. Oni nisu ruski vojnici, tako da službeni broj žrtava može biti nizak.
Ovi dečki jadnog izgleda snose glavni teret rata na istoku s ruske strane. Usporedite ih s teško opremljenim Kadirovljevim TikTok vojnicima. Oni koji izgledaju sjajno ne bore se, oni koji se bore, ne izgledaju sjajno.
- Prije mjesec dana Kadirov molio Putina da ga pusti da osvoji Kijev za 2 dana! Gdje je zapela ruska “specijalna operacija”
- Putin unaprijedio Ramzana Kadirova u čin general-pukovnika
Moć ruske vojske bila je divlje precijenjena. U međuvremenu je snaga ukrajinske bila jednako divlje podcijenjena. Čak je i Strelkov nevoljko priznao da “ukrajinsko vojno zapovjedništvo djeluje za red veličine kompetentnije od Rusa”
Kako su Ukrajinci helikopterima napali Belgorod
Uzmimo u obzir slučaj kada su Rusi oborili dva ukrajinska helikoptera koji su evakuirali ranjenike iz opkoljenog Mariupolja. Ruski izvori sugeriraju da ova evakuacija nije bila slučajna. Ukrajinci su sustavno opskrbljivali opkoljeni grad zračnim putem, a Rusi nisu primijetili.
“Imali su utvrđenu rutu koju naša protuzračna obrana nije primijetila. Dovozili su streljivo u Mariupol i iz njega ranjenike. Letjeli su na minimalnoj visini oko 10 metara. Izbjegavali su naselja, skretali prema Nadmoru, a zatim prema Mariupolju. morska luka”.
“Mogli su donijeti do 12 tona streljiva kad idu u Mariupol i evakuirati do 60 ranjenih vojnika na povratku. Ne znamo koliko su puta to ponovili. Ovaj put nisu imali sreće da su slučajno sreli patrolu s prijenosni protuzračni obrambeni sustav na povratku”.
Zvuči ludo, zar ne? Ako je točno, to sugerira iznimno visoku razinu i kompetencije i morala, koja daleko premašuje onu koja se može naći u ruskoj vojsci. To znači da su Ukrajinci prošli kroz temeljnu reformu od 2014. – i [gotovo] nitko to nije uspio primijetiti.
Zapravo, imamo neizravne dokaze da je ovaj izvještaj o opskrbi opkoljenog Mariupolja vjerojatno istinit. Uzmite u obzir ovaj zapis o dva ukrajinska helikoptera koji će napasti rusko skladište nafte u Belgorodu na vrlo maloj visini.
Pogledajte još jedan zapis ukrajinskog napada na skladište nafte koje se nalazi u samoj Rusiji. Činjenica da su se dva ukrajinska helikoptera uspjela ušuljati u Rusiju neprimjećena bilo kakvim sustavima protuzračne obrane imala je dubok utjecaj na rusko javno mnijenje.
Ukrajina je imala vojnu zapovjedništvo koje ne samo da je znalo za nadolazeću rusku invaziju, već je i točno predviđalo kako će se nastaviti (na temelju sovjetskih modela c) i pripremalo učinkovite protupoteze koje Rusi nisu očekivali.
Retrospektivno, sve to ima smisla. Ukrajinci su 2014. doživjeli bolne poraze, ali nisu uništeni. I sve što te ne ubije čini te jačim. Ništa ne izaziva institucionalnu evoluciju toliko kao ponižavajući poraz i egzistencijalna prijetnja koja vam nije slomila kralježnicu.
Opet, retrospektivno gledano, slabost ruske vojske ima potpuni smisao. Zašto Rusija ne može imati tako dobro pješaštvo kao Ukrajina? Uglavnom zato što bi takvo pješaštvo predstavljalo političku prijetnju Kremlju. Putin ne bi dopustio da se pojavi kompetentno pješaštvo visokog morala.
Diktatura vs demokratija
Loša kvaliteta obavještajnih podataka koju je Putin dobivao o Ukrajini (= svi su proruski orijentirani), njegovo precjenjivanje ruskih vojnih kapaciteta također ima smisla. Podređeni izbjegavaju javljati loše vijesti diktatoru i govore mu što god želi čuti. On je u totalnom balonu.
Problem loših povratnih informacija nadilazi dihotomiju diktature protiv demokracije. Velik dio dezinformacija proizlazi jednostavno iz esprit de corps. Karijerni časnici ne dovode puno u pitanje uspostavljeni poredak i doktrinu i često ih brane da ih laici ne dovode u pitanje.
Analitičari su uočili visokospecijalizirani i profesionalizirani karakter ruske vojske u usporedbi s ukrajinskom (ili američkom). Međutim, obično su nekritički pretpostavljali da je to komparativna prednost ruske vojske. Ali što ako je obrnuto?
Što ako precijenimo rusku vojsku samo zato što je laici ne dovode u pitanje? Američki vojni stroj na primjer stalno je kritiziran od strane medija, think-tankova i ekspertokracije koju samo djelomično čine (bivši) karijerni časnici.
Ruska vojska nema kanal za negativne povratne informacije od strane autsajdera. Naravno, Rusija ima navodno neovisne institucije koje moraju analizirati njezine vojne kapacitete. Ali oni nisu neovisni. Gotovo svi koji tamo rade imaju struju bivših časnika.
To bi moglo objasniti zašto su analitičari toliko precijenili rusku vojsku. Ruska vojska živjela je u stalnom krugu pozitivnih povratnih informacija s karijernim časnicima koji su čestitali drugim časnicima na njihovoj nevjerojatnoj izvedbi. Njegove slabosti bile su nezapažene sve do početka ukrajinskog rata,
Pravilo palca. Ako institucija ima previsok ugled to može biti znak slabosti. Možda postoji u stalnoj petlji pozitivne povratne informacije. U nedostatku većih kvarova može akumulirati negativne mutacije koje ostaju neprimijećene sve do velike katastrofe koja ga uništi.
View Comments (13)