Ruska ekonomija izgubila je svaki peti dolar prihoda od prodaje ugljovodonika nakon što su ukrajinski udari dronovima paralizovali rad najvećih rafinerija, piše ruski Moscow Times.
Izvoz nafte i naftnih derivata je krajem marta ruskim naftašima doneo 9,3 milijarde dolara, objavila je u petak Međunarodna agencija za energetiku u svom mesečnom izveštaju. U poređenju sa februarom, naftni prihodi ruske privrede pali su za 20%, ili više od 2 milijarde dolara, iako je fizički obim izvoza povećan: iznosio je 7,84 miliona barela dnevno (+3%), prema procjenama IEA.
Tokom mjeseca izvoz sirove nafte porastao je za 400 hiljada barela dnevno, a njena prosječna cijena porasla je za 1,8 dolara na 75 dolara po barelu, ali je istovremeno prodaja naftnih derivata opala za 200 hiljada barela dnevno. To je, kako piše IEA, bila posljedica hitnog zatvaranja ruskih rafinerija nafte, koje su od početka godine bile predmet redovnih napada ukrajinskih bespilotnih letjelica.
Prema procjenama Reutersa, najmanje 10 fabrika je oštećeno dronovima između januara i marta. Među njima su Volgogradska rafinerija nafte Lukoil, u kojoj se zapalila jedna od jedinica za preradu nafte, kao i rafinerija nafte Ilsky, fabrika Novateka u Ust-Lugi, rafinerija nafte Tuapse Rosnefta, rafinerija nafte Novoshakhtinsky u Rostovu region i tvornica NORSI u regiji Nižnji Novgorod, dio među najvećim u zemlji (u vlasništvu Lukoila).
Dana 13. marta, najveća rafinerija nafte Rosneft u Rjazanju, koja snabdeva gorivom, posebno Moskvu i region, bila je pogođena bespilotnom letelom. Tri dana kasnije , zbog napada UAV-om, zapalila se jedina operativna jedinica za preradu nafte u rafineriji nafte u Syzranu, a 23. marta jednu od dvije jedinice za preradu nafte zatvorila je Rafinerija nafte Rosneft Kuibyshev.
Prema podacima Rosstata, od početka marta do 7. aprila proizvodnja benzina u Rusiji pala je za 10,1%, a dizel goriva za 7,6%. Zbog prijetnje nestašice, ruske vlasti su se obratile Bjelorusiji i Kazahstanu za pomoć: Kremlj je od prvog tražio 100-150 hiljada tona benzina mjesečno, a od drugog da stvori rezervu od 100 hiljada tona u slučaju nužde. .