Novi Dani
Srbija

Sastanak Orbana i Vučića u Beogradu

Premijer Mađarske Viktor Orban stigao je danas prepodne (8. jul) u Beograd, gde je u toku sastanak sa predsednikom države Aleksandrom Vučićem.

Orban je došao u Srbiju nakon što je 6. jula izneo svoje predloge kako ojačati Evropsku uniju (EU). U poslednjoj tački Orbanovih predloga nalazi se Srbija, za koju je naveo da mora postati deo EU.

U mađarskoj delegaciji nalazi se i šef diplomatije Peter Sijarto kome će biti uručen Orden srpske zastave prvog stepena, posle čega će se Orban i Vučić zajedno obratiti novinarima.

Mađarska delegacija sa Orbanom na čelu je oko 10 časova stigla na beogradski aerodrom “Nikola Tesla”, gde su ih dočekali ministar spoljnih poslova Srbije Nikola Selaković i ambasador Mađarske Atila Pinter.

Orbanov predlog za reformu EU

Mađarski premijer je 6. jula platio celu stranicu oglasa u nemačkom listu “Bild”, gde je izneo svoje predloge za jačanje Evropske unije.

Među tim predlozima je zaustavljanje dublje integracije među državama članicama, ograničavanje uticaja i lobija nevladanih organizacija na donošenje odluka unutar EU, kao i davanje prednosti ekonomskoj nad političkom saradnjom u Evropi. U poslednjoj tački Orban predlaže da EU bez odlaganja primi Srbiju u članstvo.

Uspon odnosa Srbije i Mađarske

Odnosi Srbije i Mađarske doživeli su uspon nakon 2013. godine, kada je došlo do takozvanog “istorijskog pomirenja”. Tada su predsednici Srbije i Mađarske, Tomislav Nikolić (u to vreme i predsednik vladajuće Srpske napredne stranke) i Janoš Ader, odali počast žrtvama Srbima civilima sa početka Drugog svetskog rata, kao i civilima Mađarima, koji su na kraju tog rata stradali kao žrtve odmazde.

Orbanova Vlada je prethodnih godina pokrenula nekoliko privrednih programa u Vojvodini, autonomnoj pokrajini na severu Srbije gde živi mađarska zajednica, pa čak i u centralnom delu Srbije.

Ti programi realizuju se kroz fondaciju koju vodi stranka Savez vojvođanskih Mađara (SVM), koja se smatra sestrinskom strankom Orbanovog Fidesa i koja u Narodnoj skupštini podržava rad Vlade Srbije.

Još jedna od veza između Srbije i Mađarske je Kina. Ove dve evropske zemlje su sa kineskim partnerima potpisale sporazum o kreditu za finansiranje projekta rekonstrukcije pruge na relaciji Beograd – Budimpešta, koji bi trebalo da bude završen 2025. godine.

Mađarski premijer na listi najvećih neprijatelja medija

Istog dana kada je Orban došao u posetu Srbiji, organizacija “Reporteri bez granica” (RSF) objavila je listu od 37 šefova država ili vlada koji, prema oceni RSF, na posebno drastičan način guše slobodu štampe.

Organizacija navodi da je Orban od povratka na vlast 2010. godine napadao medijski pluralizam i nezavisnost.

“Nakon što je javno emitovanje pretvoreno u propagandni organ, privatni mediji su potčinjeni ili ućutkani”, navodi se u objašnjenju “Reportera bez granica”, uz napomenu da Orbanov režim kontroliše 80 odsto medijskog pejzaža u zemlji, zahvaljujući političko-ekonomskim manevrima i kupovini medijskih kompanija od strane oligarha bliskih vladajućoj stranci Fides.

Inače, zbog korupcije i politizacije pravosuđa u Mađarskoj, zvanični Brisel je pod sve većim pritiskom evropskih parlamentaraca koji traže da Mađarskoj budu uskraćena sredstva iz fondova EU.

Poslanici Evropskog parlamenta iz odbora za budžetsku kontrolu pozvali su predsednicu Evropske komisije Ursulu fon der Lajen (von der Leyen) da se suspenduje sredstva EU Mađarskoj kako bi se premijer Viktor Orban primorao da reši ove probleme.

Slobodnaevropa.org

Pročitajte još