Sram koji osjećamo zbog vlastite nemogućnosti da spriječimo užasna dešavanja na ovom području će nas pratiti kroz cijeli život, kazao je u srijedu, 19. maja šef delegacije Evropske unije u BiH Johann Sattler prilikom otvaranja Arhiva Memorijalnog centra u Potočarima, nadomak Srebrenice, na istoku BiH, u kojoj su u julu 1995 godine ubijene 8.372 žrtve genocida.
“Ovo što se dogodilo ovdje prije 26 godina je neizrecivo, jedna od najtamnijih stranica u istoriji Evrope, nekih pola vijeka nakon Holokausta ponovo Evropa svjedoči nezamislivim zločinima, iako se uvjeravalo da se ovakve stvari neće više nikada ponoviti,” kazao je Sattler i dodao kako nema istinskog pomirenja bez istine i učenja iz lekcija prošlosti.
Naglasio je da je važno da se kroz rad Memorijalnog centra omogući i razumijevanje uzroka koji su doveli do genocida.
Arhiv, koji je obnovljen uz pomoć Evropske unije, otvorio je Emir Suljagić, direktor Memorijalnog centra, a cilj mu je ponuditi istraživačima, studentima i običnim posjetiocima priliku i mogućnost da se obrazuju.
“Naš cilj je da ljude koji ovdje dođu inspirišemo da čine dobro tamo gdje oni žive, kad se vrate tamo. Ovo je jedno od mjesta koje će nam to omogućiti,” kazao je Suljagić.
U projektu obnove Arhiva pored Evropske unije, učestvuju i Ambasada Holandije i Ambasada Velike Britanije, kazao je Suljagić.
Memorijalni centar Srebrenica-Potočari, spomen obilježje i mezarje za žrtve genocida, u decembru prošle godine započeo je projekat uspostave video-arhiva opsade i pada enklave Srebrenica čiji je cilj prikupiti svu raspoloživu arhivsku građu, kako medija, tako i privatnih video-snimaka iz ovog perioda.
Šefket Hafizović, predsjednik Upravnog odbora Memorijalnog centra, kazao je kako je potrebna dodatna finansijska pomoć kako bi se projekat izgradnje Arhiva zaokružio.
”Imamo mnogo posla oko konzervacije kompleksa. To su zahtjevni projekti za koje treba vremena i mnogo finansijskih sredstava. Očekujemo od domaćih institucija, od međunarodnih organizacija, prije svega od Ujedinjenih nacija koje su priznale i vlastitu odgovornost 1995. godine. S pravom od njih očekujemo da preuzmu neke obaveze,” kazao je Hafizović.
U Srebrenici i okolnim opštinama do sada su ekshumirane 94 masovne grobnice, a identifikovani su posmrtni ostaci više od 6.900 žrtava koje su ubile snage Vojske Republike Srpske.
Slobodnaevropa.org