Gazda ruske paravojne ultradesničarske formacije Wagner zaprijetio je povlačenjem iz Bakhmuta, grada u Ukrajini koji su mjesecima opsjedali Rusi s teškim žrtvama, u danas objavljenom intervjuu, nakon što je dron zapalio rezervoare nafte na Krimu, koji je Rusija anektirala 2014. godine, prenosi Index.hr.
„Svakog dana stavljamo hiljade tela u kovčege i šaljemo ih kući“, rekao je Jevgenij Prigožin u intervjuu ruskom vojnom blogeru Semjonu Pegovu. Gubici su pet puta veći od potrebnih jer nemamo dovoljno artiljerijske municije“, rekao je Prigožin (61).
“Pisao sam Šojguu i tražio municiju”
Otkrio je da je pisao ruskom ministru odbrane Sergeju Šojguu tražeći od njega da pošalje municiju što je prije moguće. “Ako se nestašica municije ne riješi, primorani smo – da ne bježimo kukavički kao pacovi – ili da se povučemo ili umremo”, rekao je.
Prigožin je dodao da će verovatno morati da povuče neke svoje vojnike, ali da to znači da će front negde pasti. Borbe za grad Bahmut na istoku Ukrajine traju mjesecima, uz velike ljudske gubitke na obje strane. Ukrajinski branioci sada kontrolišu samo malo područje na zapadu grada.
In interview with Pegov, Prigozhin says that Wagner will be forced to withdraw from Bakhmut if the MoD does not resolve ammo supply issues by April 28 (interview published April 29). He also says “we are coming to the conclusion that… Wagner will cease to exist in a short time.” pic.twitter.com/O2xRMHoGyx
— Jack Margolin (@Jack_Mrgln) April 29, 2023
Napad dronom na Krim
Rano danas izbio je požar u skladištu goriva u krimskom lučkom gradu Sevastopolju, a izazvao ga je dron, rekao je guverner Sevastopolja, kojeg je instalirala Moskva.
„Požar otvorenog prostora ugašen je na površini od 1.000 kvadratnih metara“, rekao je Mihail Razvožajev na komunikacionoj platformi Telegram. On je ranije rekao da nema povrijeđenih i da su, prema prvim informacijama, skladište pogodila dva drona.
“Požar neće uticati na naše zalihe goriva za Sevastopolj”, rekao je on, a zatim objasnio da zalihe nisu bile namijenjene benzinskim pumpama, čime je indirektno otkrio da je to gorivo za vojsku. Ukrajinska vojna obavještajna služba saopštila je da je uništeno 10 tankova nafte. Ukrajinska strana nije preuzela odgovornost za napad.
Odgovor na smrtonosnu rusku raketnu vatru na stambene zgrade
Do napada dronom došlo je manje od 24 sata nakon ruskog raketnog napada na stambene zgrade u Umanu, u kojem su poginule najmanje 23 osobe. Najmanje 26 ljudi je ubijeno u ruskim vazdušnim napadima na ukrajinske gradove u petak.
U subotu je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao da je među žrtvama šestero djece. Istovremeno, portparol ukrajinske obavještajne službe Andriy Yusov rekao je da će se takve eksplozije nastaviti.
On je savjetovao stanovnike Krima “da se ubuduće ne približavaju vojnim postrojenjima i objektima za snabdijevanje ruskog agresora”. Jusov tvrdi da rezervoar za gorivo služi ruskoj Crnomoskoj floti stacioniranoj na Krimu.
Od početka ruske agresije na Ukrajinu u februaru prošle godine, Krim, koji je 2014. pripojena Rusiji, više puta je bio meta napada dronovima. Ruski zvaničnici krive Ukrajinu za napade.
Ruski osvetnički napadi su bolniji
Istovremeno sa napadom na Sevastopolj, gađani su i drugi ciljevi na Krimu, tvrdi Sergej Aksjonov, kojeg je Rusija postavila za čelnika Krima. Aksjonov je na Telegramu objavio da su snage protivvazdušne odbrane i elektronskog ratovanja u subotu oborile dva drona iznad poluostrva Krim, ali da “nije bilo žrtava ni razaranja”.
Razvožajev tvrdi da su u blizini rezervoara za naftu pronađeni ostaci dva drona. Ali samo je jedan udario u tenk, a drugi je oboren, rekao je. Ukrajina ponavlja da će vratiti Krim.
Pripremate se za kontraofanzivu?
Napadi dronovima dogodili su se više puta od početka 14-mjesečne ruske invazije, ponekad uzrokujući veliku štetu, kao i ranjavanje i smrt. Neki posmatrači kažu da su vazdušni napadi u pripremi za višenedeljnu ukrajinsku kontraofanzivu.
“Neprijatelj proučava nedostatke u našem odbrambenom sistemu i koristi bespilotne letjelice”, rekao je za ruske medije Jurij Knutov, direktor ruskog muzeja protivvazdušne odbrane.
Ukrajinska vojska je koristila sličnu taktiku kada je pripremala ofanzive u ljeto 2022. Raketiranje velikih rezervoara goriva i municije od strane HIMARS sistema u pozadini značajno je oslabilo rusku vojsku u to vrijeme.
Ukrajina je juče tvrdila da je pri kraju priprema za prolećnu ofanzivu. “Pripreme su pri kraju”, rekao je ukrajinski ministar odbrane Oleksij Reznikov o kontraofanzivi, kojom Kijev želi da vrati područja na jugu i istoku koja je okupirala Rusija.
Ruski vojni ekspert Knutov pozvao je na velike ruske udare na ukrajinske gradove Nikolajev i Očakov, gdje je stacionirana ukrajinska flota. “Kijev mora shvatiti da su naši osvetnički udari bolniji od njihovih napada”, rekao je Knutov.
Index.hr