Novi Dani
Sport

SENZACIJA U KELNU – Bosna i Hercegovina savladala evropskog prvaka Sloveniju 97-93

Foto.Screenschot

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine napravila je veliku senzaciju i u 3. kolu Eurobasketa pobijedili evropske prvake Slovence sa 97:93!

Nakon jedanaest uzastopnih pobjeda na evropskim prvenstvima, Slovenija je poražena.

Bosna i Hercegovina je bolje počela meč sa dvije trojke, pa je Goran Dragić ušao u igru ​​nakon samo dvije minute .

Polovičnim rezultatom 12:2 Slovenija je došla do prvog vođstva na utakmici (12:10). Nastavak prve četvrtine bio je izjednačen, odbrana na obje strane u drugom planu i koševi su padali jedan za drugim. Rezultat nakon prvih 10 minuta je čak 32:26.

Preslabom odbranom dozvolili su rivalu da se zabavi. Bosanci su pogodili čak 15 trojki, od kojih je većina bila potpuno neometano.

Velika drama odvijala se tokom cijele utakmice, Slovenci su vodili ali je BiH držala priključak.

Treću četvrtinu bh. košarkaši su počeli sa tri trojke i poveli 58:54. A tri slovenačka NBA igrača su uzela stvari u svoje ruke.

Dončić je postigao tri koša (ukupno 12 poena), Dragić je prošao i ubacio (10 poena, šest asistencija), a blistao je Čančar, sa 22 poena nakon 30 minuta. Ali kako odbrana i dalje nije bila u redu, Bosna se nije izvukla (73:72). Roberson je postigao 15 poena nakon svoje pete trojke.

Fenomenalno izdanje BH košarkaša minut prije kraja dovela je do dva poena prednosti a imali su i napad.

Slovenci nisu pogodili trojku, a onda Atić pogađa dva slobodna bacanja za plus četiri.

Na pet sekundi prije kraja Slovenci su prišli na minus dva, a onda dva slobodna pogađa fantastični Roberson za konačnu pobjedu 97:93.

Najefikasniji u redovima BiH bio je Roberson s 23 poena, dok je Musa imao 22 poena i po pet skokova i asistencija. Odlični su bili i Halilović s 13 poena i 10 skokova, dok je Nurkić kao lider imao 12 poena i devet skokova.