Ono što se dešava u Republici Srpskoj (RS) ima zaista zastrašujući efekt za civilno društvo, manjine i za LGBT zajednicu, naglasio je Johann Sattler, specijalni predstavnik Evropske unije u Bosni i Hercegovini 28. marta u Sarajevu.
Govoreći o izmjenama Krivičnog zakona kojima vlasti u ovom entitetu u BiH planiraju kriminalizaciju klevete, kao i najave zakona o “stranim agentima” i zakonsku zabranu pristupa LGBT osoba školama u Republici Srpskoj, Sattler je kazao da spadaju u istu kategoriju.
“Vode smanjenju prostora za djelovanje civilnog društva i svih koji kritički razmišljaju”, kazao je Sattler.
Narodna skupština ovog entiteta usvojila je 23. marta nacrt izmjena Krivičnog zakonika RS-a kojim se kleveta tretira kao krivično djelo, za koje prijete novčane kazne od 2.500 do 50.000 eura.
Vlada RS-a utvrdila je nacrt tzv. zakona o stranim agentima koji će uputiti u parlament. Po tom zakonu će nevladine organizacije morati, pored ostalog, Ministarstvu pravde predavati polugodišnje i godišnje financijske izvještaje.
U njima će morati navesti koji iznosi su im doznačeni, ko su uplatioci kao i kako su sredstva potrošena.
- Crnadak: EU kritikuje vlast kojoj je priznala izbornu krađu, samo nam nemojte vi više pomagati
- EU: Potezi vlasti Republike Srpske odbacuju temeljne evropske vrijednosti i predstavljaju nazadak na evropskom putu BiH
Predsjednik RS-a i vladajućeg Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorad Dodik najavio je u više navrata i zakon kojim će se LGBT osobama zabraniti ulazak i rad u obrazovnim institucijama, od vrtića do fakulteta.
“Ja mislim da to zagađuje javni prostor i da to treba eliminisati. Imate mjesta, ostrva, ovo je naš način života, idite tamo”, kazao je Dodik 28. marta.
Sattler je podsjetio da su i EU i zemlje članice jasno kazale da kriminalizacija klevete kao i drugi najavljeni zakoni nisu korak prema EU, nego nazadovanje.
“Postoji usporedba da i u nekim zemljama EU imaju takve zakonske odredbe. Međutim, u tim zemljama postoji i vladavina prava i pravosuđe koje funkcionira na vrlo visokom nivou. Tamo nećete vidjeti novinare u zatvorima. U BiH jasno postoji veliki rizik da će to (zakoni) biti zloupotrijebljeno”, naglasio je Sattler na okruglom stolu “Dijalog o borbi protiv korupcije”.