Demonstranti su se okupili širom Gruzije u subotu navečer, treću noć zaredom, protestirajući protiv odluke vlade da obustavi pregovore o pridruživanju Evropskoj uniji koja je odbila priznati izbore zbog masovne krađe.
Više od 100 demonstranata je uhapšeno nakon što su se mase sukobile s policijom u petak navečer, saopćilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova te zemlje. Associated Press je izvijestio da su demonstrante u Tbilisiju policajci jurili i tukli dok su se okupljali ispred zgrade parlamenta.
Iste noći, policija je također upotrijebila silu protiv novinara te koristila vodene topove kako bi demonstrante potisnula duž glavnog bulevara u glavnom gradu, Avenije Rustaveli.
Sporna pobjeda vladajuće stranke Gruzijski san na parlamentarnim izborima 26. oktobra, koja se široko smatrala referendumom o težnjama Gruzije za pridruživanjem Evropskoj uniji, izazvala je velike proteste i bojkot opozicije u parlamentu.
Večerašnje demonstracije poliicija pokušava razbiti siloma a gruzijski aktivisti objavljuju snimke plamena koji se pruža iz zgrade Parlamenta u Tbilisiju.
Opozicija tvrdi da su izbori bili namješteni uz pomoć Rusije, bivšeg imperijalnog gospodara Gruzije, koja, kako navode, želi zadržati Tbilisi pod svojim utjecajem.
Govoreći za AP u subotu, gruzijska predsjednica Salome Zurabišvili izjavila je da Gruzija postaje “kvazi-ruska” država te da Gruzijski san kontrolira glavne institucije zemlje.
“Vidjeli smo što se dešava u zemlji — zemlji gdje više nemamo nezavisne institucije, ni sudove, ni Centralnu banku, a naravno ni parlament,” rekla je. “Sve brže se krećemo ka kvazi-ruskom modelu.”
Zurabišvili je također odbacila izjave gruzijskog premijera Iraklija Kobahidzea, koji je proteste opisao kao “nasilne demonstracije.”
Snimci stižu sa protesta širom zemlje
Protesti se večeras održavaju i u drugom po veličinu gradu u Gruziji Batumiju.
Mislim da Khashuri ima samo 20 000 stanovnika, a svi ti ljudi upravo sada prosvjeduju. piše opoziciona aktivstkinja Marika Makiashvili.
Takođe postoje izvještća o protestima u svim većim gruzijskim gradovima kao što su Kutaisi, Zugdidi, Rustavi, Dmanisi itd.
Premijer tvrdi da se ponavlja Ukrajinski scenario iz 2014. godine
Predsjednica Gruzije i liderka opozicione grupacije Zurabichvili je također odbacio izjave gruzijskog premijera Iraklija Kobakhidzea, koji je proteste okarakterizirao kao “nasilne demonstracije”.
U izjavi od subote, on je rekao da je Tbilisi ostao privržen evropskim integracijama. Međutim, rekao je da neodređeni “strani subjekti” žele da vide “ukrajinizaciju” Gruzije sa “scenarijem u stilu Majdana” – što se odnosi na ukrajinsku revoluciju Majdana 2014.
Najava vlade da obustavlja pregovore o pridruživanju EU uslijedila je nekoliko sati nakon što je Evropski parlament usvojio rezoluciju kojom je prošlomjesečno glasanje osuđeno kao ni slobodno ni pošteno. U njemu se navodi da su izbori predstavljali još jednu manifestaciju nastavka gruzijskog demokratskog nazadovanja “za šta je u potpunosti odgovorna vladajuća partija Gruzijski san”.
Evropski posmatrači izbora rekli su da je oktobarsko glasanje proteklo u atmosferi podjela obilježenoj slučajevima podmićivanja, dvostrukog glasanja i fizičkog nasilja.