Demonstranti su se u nedjelju okupili u glavnom gradu Gruzije četvrtu noć zaredom i bilo je znakova da se širom zemlje širi protivljenje odluci vlade da obustavi pregovore o pridruživanju Evropskoj uniji.
U zemlji od 3,7 miliona stanovnika više mjeseci rastu tenzije između vladajuće stranke Gruzijski san i protivnika koji je optužuju da vodi sve autoritarniju, antizapadnu i prorusku politiku.
Oko gruzijskog parlamenta večeras se vodi se prava bortba između demonstranata koji ispaljuju vatromet i policije koja koristi vodene topove.
Kriza se produbila od objave u četvrtak da će vlada zamrznuti pregovore s EU na četiri godine, s hiljadama pro-EU demonstranata koji se suoče s policijom naoružanom suzavcem i vodenim topovima.
Demonstranti su se ponovo okupili u Tbilisiju u nedjelju navečer na centralnoj aveniji Rustaveli. Iza glavnog grada, gruzijska novinska agencija Interpress je saopštila da su demonstranti blokirali pristupni put glavnoj komercijalnoj luci zemlje u crnomorskom gradu Potiju.
Protesti se održavaju širom zemlje a u nastavku su snimci iz gradova Batumi, Kutaisi, Rustavi i malog grada Kareli.
Zanimljivo je da se protestima večeras pridružio i Gori, tradicionalno pro ruski nastrojen grad.
Gađaju jajima lokalnu kancelariju Gruzijskog sna
Gruzijski mediji izvještavaju o protestima u najmanje osam gradova i mjesta. Opozicioni TV kanal Formula prikazao je snimke ljudi u Khashuri, gradu od 20.000 u centralnoj Gruziji, kako gađaju jajima lokalnu kancelariju Gruzijskog sna i ruše zastavu stranke.
EU i Sjedinjene Države su uznemirene onim što vide kao pomak Gruzije s prozapadnog puta i povratak ka ruskoj orbiti. Gruzijski san kaže da djeluje u cilju odbrane suvereniteta zemlje od vanjskog uplitanja.
Rusija pomno prati razvoj događaja. Bezbjednosni zvaničnik Dmitrij Medvedev, bivši ruski predsjednik, rekao je da se dešava pokušaj revolucije i napisao je na Telegramu da se Gruzija “brzo kreće ukrajinskim putem, u mračni ponor. Obično se takve stvari završavaju vrlo loše”.
Sam Kremlj tek treba da komentariše najnovije događaje u Gruziji, ali već dugo optužuje Zapad da podstiče revolucije u postsovjetskim zemljama koje Moskva još uvek smatra delom svoje sfere uticaja.
Gruzijski premijer Irakli Kobakhidze odbacio je kritike Sjedinjenih Država, koje su osudile upotrebu “prekomerne sile” protiv demonstranata.
“Uprkos najžešćem sistematskom nasilju koje su juče primjenjivale nasilne grupe i njihovi strani instruktori, policija je djelovala po višem standardu od američkih i evropskih i uspješno zaštitila državu od ponovnog pokušaja kršenja ustavnog poretka”, rekao je on na konferenciji za novinare. , bez pružanja dokaza o stranoj umiješanosti.
Predsjednica ne namjerava da odstupi sa dužnosti
Kobakhidze je takođe odbacio najavu Vašingtona u subotu da suspenduje strateško partnerstvo sa Gruzijom. Rekao je da je ovo “privremeni događaj” i da će Gruzija razgovarati s novom administracijom novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa kada preuzme dužnost u januaru.
Produbljujući ustavnu krizu u zemlji, odlazeća predsjednica Salome Zourabichvili – kritičarka vlade i jaka zagovornica gruzijskog članstva u EU – rekla je u subotu da će odbiti da se povuče kada joj se mandat završi kasnije ovog mjeseca.
Zurabichvili je rekla da će ostati na funkciji jer je novi parlament – izabran u oktobru na izborima za koje opozicija kaže da su namješteni – nelegitiman i nije imao ovlaštenja da imenuje svog nasljednika. Parlament je ukinuo direktne izbore za predsjednika i izabrao novog u parlamentu koji bi trebao stupiti na dužnost 29. decembra.
Kobakhidze je rekao da razumije Zurabichvilijevo “emocionalno stanje”. “Ali, naravno, 29. decembra ona će morati da napusti svoju rezidenciju i preda ovu zgradu legitimno izabranom predsedniku”, rekao je on.