Hiljade demonstranata vratilo se u petak navečer na ulice Tbilisija kako bi protestovalo protiv odluke vlade da obustavi pregovore o pridruživanju s Evropskom unijom “do kraja 2028. godine”.
Potez pro ruskih vlasti u Gruziji uslijedio je nakon što je Evropski parlament odbio priznati izbore zbog brojnih optužbi za izbornu krađu i pozvao na održavanje fer i poštenih iozbora.
Security forces began to disperse protesters in Tbilisi. pic.twitter.com/RDiv2e1LX6
— S p r i n t e r (@SprinterFamily) November 29, 2024
Demonstranti su viđeni kako viču “izdajice” i drže fotografije novinara za koje kažu da ih je policija pretukla tokom noći. U Tbilisiju su izbili sukobu sa policijom koja je upotrijebila vodeni top da rastjera demonstrante.
Protesters are trying to escape the water cannon’s jet of water, as MIA special tasks department representatives are standing by, ready to launch a reprisal at any moment. They are heard cursing at protesters. The water is reportedly mixed with chemical irritants. 🎥 Gigi… pic.twitter.com/LMCX4V8tk8
— Civil.ge (@CivilGe) November 29, 2024
Za razliku od prethodnih demonstracija, ovi protesti se šire gradovima a do sada su zabilježeni u Batumi, Kutaisi, Poti i Ahmeta.
Alongside Tbilisi, anti-Russian protests are taking place in other cities across Georgia: Batumi, Kutaisi, Poti, and Akhmeta.
— PUBLIKA (@Publika_ge) November 29, 2024
Video from Akhmeta.#GeorgiaProtests pic.twitter.com/6okNUvbDe0
Aktivistkinja Marika Mikisashvili izvještava da su demonstranti ušli u zgrade institucija da je prisustvo sigurnosnih snaga slabo.
Nakon Batumija, demonstranti su također ušli u gradsku vijećnicu Kutaisija i mahali zastavom EU. Pitam se jesu li sigurnosne snage cijele zemlje u Tbilisiju ili što. Ipak, ne bi bilo iznenađujuće, napisala je na društvenoj mreži X.
People in Batumi climbed into the City Hall/City Assembly and made it European again! 🇬🇪🇪🇺 #GeorgiaProtests
— Marika Mikiashvili 🇬🇪🇺🇦🇪🇺 (@Mikiashvili_M) November 29, 2024
📷 Mate Tsenteradze pic.twitter.com/HI9DgygMdD
Ona tvrdi da je protest vrlo jak u Batumiju i da su demonstranti blokirali ulaz u grad i popeli se i na Gradsku vijećnicu.
Mass anti-russian protests in Georgia have now expanded to other cities.
— Jay in Kyiv (@JayinKyiv) November 29, 2024
Batumi, now. pic.twitter.com/Mqd3Ds5TDh
Na protestima prethodne noći policija je koristila biber sprej i vodene topove protiv demonstranata, a vlada je saopštila da su uhapšene 43 osobe.
U Tbilisiju masovni protesti
Aktivistkinja Katie Shoshiashvili objavila je snimak protesta iz Tbilisija i piše da se nakon jučerašnjeg dana odaziv gotovo udvostručio.
-Protesti su se proširili diljem zemlje, a bojkotu su se pridružili i građani raznih profesija. Nekoliko sveučilišta i škola privremeno je obustavilo nastavu, dok su neki javni službenici u ministarstvima vanjskih poslova i obrane stali u obranu gruzijskog ustava i europske budućnosti, napisala je.
#GeorgiaProtests: Live footage from the second day of protests in Tbilisi, sparked by Georgian Dream’s suspension of Georgia’s EU integration, which ignited widespread public outrage and led to leaderless, grassroots demonstrations.
— Katie Shoshiashvili (@KShoshiashvili) November 29, 2024
Following yesterday’s violent crackdown,… pic.twitter.com/i2JF1eggIh
Ranije je više od 100 diplomata i državnih službenika u Gruziji potpisalo otvoreno pismo u kojem se navodi da odluka vlade nije u skladu sa strateškim interesima Gruzije.
Vlast optužuje EU za ucjenu
Braneći svoju odluku, premijer Irakli Kobakhidze optužio je EU za “ucjenu” nakon što su zakonodavci EU pozvali na ponovno održavanje prošlomjesečnih parlamentarnih izbora u Gruziji. Naveli su “značajne nepravilnosti”.
Od 2012. Gruzijom upravlja Gruzijski san, stranka za koju kritičari kažu da je pokušala da udalji zemlju od EU i približi Rusiji.
Stranka je tvrdila da je pobijedila na prošlomjesečnim izborima, ali opozicioni poslanici bojkotuju novi parlament, navodeći prevaru, dok je predsjednica zemlje Salome Zurabishvili jednostranački parlament nazvao “neustavnim”.
Evropski parlament je u četvrtak podržao rezoluciju u kojoj se izbori opisuju kao posljednja faza u “pogoršanoj demokratskoj krizi” u Gruziji i da je vladajuća stranka “potpuno odgovorna”.
Izrazila je posebnu zabrinutost zbog izvještaja o zastrašivanju birača, kupovini glasova i manipulaciji, te uznemiravanju posmatrača.
Evropski parlament je također pozvao na sankcije gruzijskom premijeru i drugim visokim zvaničnicima, uključujući milijardera, osnivača vladajuće stranke Bidzina Ivanishvilija.