X

Slavlje u Damasku! Srušena statua Asadovog oca. Oglasila se Rusija: Sad će Sirijci morati sami da se nose s građanskim ratom

Najveći gradovi u Siriji proteklih su dana pali pod kontrolu oporbenih skupina, a državna televizija jutros je objavila da je Assadov režim svrgnut te da su svi zatvorenici pušteni iz zatvora.

Sirijci su tada izašli na ulice i počeli rušiti kipove i spomenike režima Baath stranke i obitelji Assad.

Takvi slučajevi dogodili su se u nizu gradova, uključujući glavni grad Damask i Latakiju, koja je rodni grad obitelji Assad.

Ne zna se gdje je Asad

U Damasku su ušli i u palaču Bashara al-Assada, a još se ne zna gdje je svrgnuti diktator.

Međunarodni mediji objavili su različite tvrdnje da je Assad napustio Siriju, s nepotvrđenim izvješćima koji sugeriraju da je možda otputovao u Rusiju ili susjednu bliskoistočnu zemlju.

Pad Asada

Sirija je poprište građanskog rata od 2011. godine, a sukobi su se ponovno zaoštrili od kraja studenog kada su proturežimske skupine preuzele kontrolu nad Alepom. Zatim su preuzeli kontrolu u cijelom Idlibu, a zatim iu drugim gradovima.

Jučer su oporbene skupine počele ulaziti u Damask s juga i brzo zauzele glavni grad Sirije, a svrgnuti Assad je navodno pobjegao i ne zna se gdje se trenutno nalazi. Jutros je državna televizija objavila da je svrgnut režim stranke Baath, da su svi zatvorenici oslobođeni te da se nastavljaju vojne operacije za oslobađanje zemlje.

“Dugo smo čekali na ovaj dan”

“Ne mogu vjerovati da sam ovo doživio”, rekao je uplakani stanovnik ​​Amer Batha razgovarajući s novinarima AFP-a na Trgu Omejida u glavnom gradu, gdje su se deseci ljudi okupili kako bi proslavili Asadov pad.

“Dugo smo čekali na ovaj dan,” rekao je Batha, dok su pobunjenici pod vodstvom islamista proglasili kraj desetljeća vladavine obitelji Asad nakon 13 godina teškog građanskog rata. “Počinjemo novu povijest za Siriju”, dodao je Batha.

Pobunjenička skupina Hajat Tahrir al-Šam i savezničke frakcije poduzele su munjevitu ofenzivu od 27. studenoga, osvajajući velike gradove Aleppo, Hamu i Homs. U glavni grad ušle su rano u nedjelju bez otpora.  Asad je pobjegao iz zemlje, na još nepoznatu lokaciju. 

Deseci Damaščana slavili su u vrtu trgovačkog centra u gradu uzvikujući “Alahu akbar” ili Bog je velik, stojeći na razbijenom kipu Asadova oca Hafeza koju su prethodno srušili, pokazala je snimka AFP-a.

Naoružani ustanici raspršili su se ulicama Damaska, pucajući u zrak i skandirajući: “Sirija je naša”.

Stigla prva reakcija iz Rusije, koja je godinama spašavala Asada

“Sirijci će se sada morati sami nositi nositi s građanskim ratom”, rekao je visoki ruski političar. Radi se o prvoj reakciji iz Moskve na pada Bašara al-Asada, kojeg je Moskva godinama podržavala i spašavala od pobunjenika.

Konstantin Kosačjev, zamjenik predsjednika gornjeg doma ruskog parlamenta, rekao je to jutros nakon što su sirijski pobunjenici objavili da su svrgnuli Asada.

Rusija je godinama bila vjerni Asadov saveznik i intervenirala je 2015. kako bi ga poduprla tijekom građanskog rata u Siriji. No, Rusi su ga napustili kad su pobunjenici pokrenuli munjevitu ofenzivu koja ga je na kraju svrgnula.

Stigla prva reakcija Pentagona: “Naše snage ostaju u Siriji”

Pentagon je rekao da će SAD zadržati prisutnost u istočnoj Siriji i poduzeti odgovarajuće korake kako bi spriječili ponovno oživljavanje Islamske države.

Zamjenik pomoćnika ministra obrane za Bliski istok, Daniel Shapiro, pozvao je na zaštitu civila, posebno manjina, te na poštivanje međunarodnog prav, prenosi Sky News.

Američki veleposlanik Robert Wood rekao je prošli tjedan da su američki vojni položaji i osoblje u sjeveroistočnoj Siriji i dalje ključni kako bi se osiguralo da Islamska država više nikada ne može ponovno oživjeti. Američki vojnici također su stacionirani u sirijskom garnizonu Tanf blizu raskrižja granica Jordana i Iraka, gdje podržavaju sirijske pobunjeničke snage u suprotstavljanju Islamskoj državi u tom području.

Assadova vlada je na američke snage gledala kao na okupatore. Oko 900 američkih vojnika trenutno se nalazi u zemlji, uglavnom na sjeveroistoku.

Categories: Svijet

View Comments (1)