X

Slika DANA – Ulazak 1. dalmatinske proleterske brigade u oslobođeni Šibenik novembra 1944. godine

Foto:Novidani.com/Znaci.org

Iz rubrike “Nekad i sad” za danas izdvajamo fotografiju na kojoj se vidi ulazak 1. dalmatinske proleterske brigade u oslobođeni Šibenik, 3.11.1944. godine.

Oni se kreću pored nekadašnje “Poljanoe maršala Tita” koja se od 2015. godine odlukom Gradskog vijeća Šibenika zove samo “Poljana”.

Uporedite fotografije

Tijekom Drugog svjetskog rata, Šibenik je često mijenjao upravu i pretrpio velike patnje. Nakon talijanskog bombardiranja i proglašenja Nezavisne Države Hrvatske (NDH), grad su 15. travnja 1941. okupirali Talijani, koji su preuzeli vlast i razoružali ustaše.

Fašistička represija izazvala je ustanak, a građani su se organizirali u Prvi šibenski partizanski odred. Odgovor fašista bio je brutalno suzbijanje otpora, streljanjem i interniranjem civila, dok je grad bio pogođen glađu i savezničkim bombardiranjima.

Nakon talijanske kapitulacije 8. rujna 1943., Šibenik su okupirali Nijemci, a grad je formalno pripojen NDH, no vlasti nikad nisu uspostavile stvarnu kontrolu.

35,5% stanovnika Šibenika bilo je uključeno u antifašističku borbu

Šibenik je postao poprište antifašističkog otpora, dok su ustaške snage djelovale prikriveno zbog snažnog protivljenja lokalnog stanovništva. Grad je bio pogođen strašnim uvjetima života, s velikim brojem siročadi koja su preživljavala na rubu opstanka, dok su ulice bile ispunjene gladnim i bespomoćnim ljudima.

Početkom rujna 1944. počela je partizanska ofenziva za oslobođenje Dalmacije, a Šibenik je postao posljednje veliko uporište njemačkih snaga na obali. Protivnička vojska bila je dobro utvrđena, a grad je bio zaštićen jakim bunkerima i minskim poljima.

Nakon nekoliko neuspješnih pokušaja napada, partizanske snage su izmijenile taktiku i 1. dalmatinska brigada, uz potporu tenkova i artiljerije, uspjela je probiti njemačke linije. Nakon žestokih borbi, njemačke snage su se povukle, a 3. studenog 1944. Šibenik je oslobođen.

Tijekom rata, Šibenik je pretrpio velike ljudske i materijalne gubitke. Od prije rata 37.000 stanovnika, broj je pao na 16.000, a sam grad je imao samo 6.000 preživjelih. Ukupno 35,5% stanovnika bilo je uključeno u antifašističku borbu, a 4.572 osobe su poginule, od kojih 3.023 u partizanskim redovima.

Nakon oslobođenja, Šibenik je postao središte ZAVNOH-a, privremena prijestolnica Hrvatske, a pod socijalističkom vladavinom, grad se razvijao u industrijsko i prometno središte. Danas, Šibenik čuva svoju antifašističku baštinu kroz spomenike i imena heroja na ulicama, što ga izdvaja od drugih dalmatinskih gradova.

Novidani.com

Categories: Nekad i sad