Novi Dani
Srbija

Srbija zabranila ulazak LGBT aktivistima koji su bili na Evroprajdu u Beogradu “zbog vrijeđanja javnog morala”

Foto CC

Iz policije i tužilaštva nema odgovora na pitanje zbog čega je tačno pojedinim stranim državljanima koji su učestvovali na Evroprajdu 17. septembra u Beogradu zabranjen ulazak u Srbiju.

Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) saopštilo je 23. septembra da su podneli dve krivične prijave i doneli meru o zabrani ulaska u Srbiju za osam osoba koje su tokom Evroprajda “svojim ponašanjem vređali javni moral”.

MUP nije odgovorio na pitanja Radija Slobodna Evropa (RSE) kojim je stranim državljanima zabranjen ulazak, kakvim su ponašanjem “vređali javni moral”, niti koji su zakon prekršili.

Protivnici Evroprajda, međunarodne manifestacije koja promoviše LGBTI+ prava, su nakon beogradske Prajd šetnje na društvenim mrežama delili fotografije učesnika i scene koje su okarakterisali kao neprimerene i “uvredu za javni moral”.

Na jednoj od njih je učesnik Evroprajda sa vencem od trnja poput Isusa, a na drugoj je osoba sa podignutom suknjom.

Protiv njih su podnete i krivične prijave zbog “izazivanja nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti”.

Istovremeno, policija ni 10 dana nakon Evroprajda ne odgovara na pitanja da li su privedeni napadači na više učesnika ove manifestacije, među kojima je i grupa LGBTI+ aktivista iz Albanije.

Šta je vređanje javnog morala?

Iako zakoni u Srbiji ne prepoznaju mogućnost zabrane ulaska u zemlju zbog “vređanja javnog morala”, Zakon o javnom redu i miru u članu 8 kao prekršaj navodi “nepristojno, drsko i bezobzirno ponašanje”.

Po ovom osnovu, Zakon o strancima dozvoljava zabranu ulaska u Srbiju.

U članu 78 navodi se da se strancu može izreći ovakva zabrana “u određenom vremenskom periodu” u slučajevima kada “krši propise o javnom redu i miru”.

“Da bi nekome po tom osnovu bio zabranjen ulazak u zemlju, bilo bi neophodno da je dobio pravosnažnu presudu ili, ukoliko je u pitanju krivični postupak, da Tužilaštvo pokrene taj postupak”, rekao je za RSE Milan Filipović iz nevladinog Komiteta pravnika za ljudska prava.

On je dodao da zbog toga, u ovoj fazi, MUP nije ovlašćen da izrekne zabranu ulaska strancima.

Iako MUP u saopštenju navodi da je meru zabrane, kao i krivične prijave, podneo “po nalogu Višeg javnog tužilaštva”, RSE su iz ovog Tužilaštva uputili na MUP i Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu, odakle takođe nema odgovora.

“Potpuno je nejasno ko su osam ljudi koje MUP pominje, nejasan je i osnov po kome bi eventualno zabranili ulazak. Eventualno možemo da pretpostavimo ko su dve osobe protiv kojih su podneli prijave”, kaže za RSE jedan od organizatora Evroprajda Goran Miletić.

Slobodnaevropa.org

Pročitajte još