X

Srbin na godišnjici Oluje: Reakcije od “izdaje” do mosta ka povjerenju

Korak ka izgradnji povjerenja, izdaja, učvršćivanje nacionalističkog hrvatskog narativa. Na različite načine se danas opisuje najava da će potpredsednik Hrvatske vlade Boris Milošević, kao predstavnik Srba, prisustvovati obeležavanju godišnjice Oluje u Kninu.

Da je spremna da pruži ruku povjerenja, govorom u Hrvatskom saboru, je pokazala srpska poslanica, podsetivši da je te 1995. bila u koloni izbeglica.

Sam Milošević kaže da mu odluka nije bila laka – zbog lične tragedije, Srba koji su nekoga izgubili, izbegli ili im je povratak opstruisan.Naime, Milošević je ispričao da mu je baka ubijena nakon Oluje.

“S teretom ove porodične tragedije, pa i kroz bol mog pokojnog oca, odluku da idem na obeležavanje Oluje u Knin mi je bilo još teže doneti. Meni, koji sam dobio državljanstvo tek nakon ‘Oluje’, premda sam rođen i celi život živeo u Šibeniku”, naveo je Milošević.

Srpski predsjednik Aleksandar Vučić ovom odlukom nije oduševljen. Ipak, kaže, od njega neće čuti ni jednu težu reč.

“Naravno ti ljudi tamo žive, oni imaju neke svoje ideje… Možda su njihovi argumenti jači od naših. Ja ih u ovom trenutku ne vidim da budem iskren ali… nikada ne znate”, kaže Vučić.

Inicijativa mladih za ljudska prava kaže da su neki srpski tabloidi i političari izbegli da kažu da će predsednik Hrvatske Zoran Milanović i ministar branitelja Tomo Medved učestvovati u komemoraciji za srpske civilne žrtve te akcije u Gruborima.

Milorad Dodik još juče je poručio da je to neprihvatljivo, a danas stižu i druge osude iz Republike Srpske.

Godišnjica Oluje je obeležavanje pobede i domovinske zahvalnosti objašnjavao je danas novinarima hrvatski ministar unutrašnjih poslova Davor Božinović i dodao: “Onda, kad je za to vreme odati poštovanje svim nevinim žrtvama koje su pale u vreme rata je takođe civilizacijski doseg”.

Politikolog Mladen Mrdalj, poreklom iz okoline Knina, smatra da su Srbi u Hrvatskoj u talačkoj poziciji jer za svoja prava moraju da se bore prihvatajući političke narative.

“Sve ostalo je samo politika koja treba da pomogne dominantnom hrvatskom nacionalističkom narativu da se učvrsti i da Oluju retroaktivno opere od senke koju ti Brionski stenogrami bacaju na nju, gde hrvatski predsednik direktno kaže da je cilj da se etnički očiste Srbi”, naglašava Mrdalj.

Da li će prisustvo srpskog predstavnika biti i glas žrtava Oluje ili samo još jedno slavlje kakvo gledamo poslednjih 25 godina? Saznaćemo u utorak.

Miloševićev gest podržao je lider SDSS-a Milorad Pupovac koji je poručio da Boris ne ide u Knin da slavi nego da žrtvuje sebe da bi se čule riječi žaljenja.

Categories: Hrvatska
novi_dani: