I ovog puta ćemo poslušati savet predsednika Vučića i danas šaljemo poruku da smo spremni da učestvujemo na izborima na severu Kosova i Metohije, saopštila je Srpska lista na konferenciji za medije, na kojoj su i ovog puta selektivno pozivani mediji.
Dan nakon što je srpski predsednik uputio molbu Srbima – da se izađe na izbore, što je pre moguće, odnosno da „izađu“ sa inicijativama za što bržom organizacijom izbornog procesa, Srpska lista je ovaj „apel“ poslušala.
Naglašavaju da su sve dosadašnje političke odluke „donosili u koordinaciji sa Beogradom“.
„Zato tražimo od Prištine da u najkraćem roku raspiše vanredne lokalne izbore za gradonačelnike i odbornike u sve četiri opštine na severu Kosova i Metohije“, naveo je predsednik Srpske liste, Goran Rakić.
Lopta je sada u dvorištu Prištine, kaže.
Nazvavši trenutne albanske gradonačelnike „nelegalnim i nelegitimnim“, kaže da je njihova jedina svrha „maltretiranje naših građana“.
„Potrebno je da ovi lažni, nelegalni i nelegitimni gradonačelnici i odbornici koji već mesecima maltretiraju naše građane hitno podnesu ostavke i odu, da izađu iz naših zgrada, jer oni nisu predstavnici našeg naroda“.
Novembarsko napuštanje kosovskih institucija od strane Srba, obrazložio je kao nameru da se svetskoj javnosti „skrene pažnja na to da srpski narod pati“, ali i da je neophodno formiranje Zajednice srpskih opština.
Građane je pozvao na „jedinstvo i slogu“, usled, naglašava Rakić, nazapamćenih pritisaka na Srbe i Srbiju.
Optužio je i kosovskog premijera, da pod pojmom borbe protiv kriminala, šalje specijalne jedinice na Sever – „koje pucaju u naš narod“.
„Dakle bez ikakvog dokaza i neosnovano, i dalje se naši sugrađani iz svih četiri opština nalaze u zatvorima pod nemogućim i zastrašujućim uslovima“, tvrdi Rakić.
Uprkos višemesečnoj krizi, Srpska lista u ovom periodu u javnosti nije bila vidljivo aktivna. Posle duge pauze, na prvoj konferenciji za medije, prema dostupnim snimcima, današnju konferenciju pratila su samo dva medija – Kosovo online i TV Most.
U međuvremenu, na zajedničkoj viber grupi za medije, potpredsednik Srpske liste Igor Simić je, na konstataciju jedne od novinarki iz grupe koja broja 100 učesnika, da na ovu konferenciju većina medija nije pozvana – uputio „izvinjenje“.
Skoro je godinu dana od kada su Srbi sa Severa, početkom novembra, napustili kosovske institucije i to zbog, tada gorućeg, pitanja tablica. Za povratak su potom izlistali više zahteva, među kojima su kao ključni bili – povlačenje specijalnih jedinica sa Severa kao i formiranje ZSO-a.
Kao direktna posledica, kosovske vlasti su organizovale nove izbore, koje su Srbi bojkotovali. Sa novim albanskim gradonačelnicima i bez učešća lokalnih Srba, lokalne samouprave su ponovo formirane.
Situacija se proteklih meseci dodatno usložnjavala, sa dve veće krize – u maju kada su kosovski specijalci uveli albanske gradonačelnike u tri opštinske zgrade na Severu, a par dana kasnije se grupa Srba sukobila sa KFOR-om; i u septembru kada se dogodio sukob u Banjskoj, u kojem je prvo ubijen policajac, a potom i najmanje troje navodnih napadača.
Mesecima unazad međunarodni faktor je ponavljao pozive za organizaciju novih lokalnih izbora na kojim bi učestvovali Srbi i to bez uslova, a to je bila i jedna od tačaka i jedina koja se traži od Beograda, u evropskom planu za deeskalaciju situacije na Severu Kosova.
Sve do sinoć, niko od strane srpskih vlasti, uključujući i Beograd i Srpsku listu – ni naznaku nije davao o pozivu za izbore.
ZSO nije formirana, kosovske vlasti i premijer se protive istoj. Specijalne jedinice nisu napustile Sever. Štaviše one se i dalje nalaze u opštinskim zgradama, premda, kako je sama policija naglasila ranije letos – u manjem broju, ali bez smanjivanja trupa na Severu.