X

Vučiću dodjeljen “Ključ grada” Banjaluka

Povodom 22. aprila – Dana grada i 76. godišnjice od oslobođenja Banjaluke od fašizma u Drugom svjetskom ratu, u Banskom dvoru počela je Svečana akademija.

Akademiji pored gradonačelnika Banjaluke Draška Stanivukovića i predsjednika skupštine grada Mladena Ilića, te ostalih uvaženih zvanica, prisustvovaće i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, kojem će ovim povodom biti uručeno najveće gradsko priznanje „Ključ Grada“ sa Poveljom „Počasni građanin grada Banjaluka“.

Ove godine po prvi put biće uručena nagrada „Plaketa Sestre Gajić“ koja će simbolično otići u ruke Denisu Bojiću, autoru filma „Lica lafore“.

Gradonačelnik Draško Stanivuković u svom obraćanju rekao je da je Banjaluka prije 76 godina oslobođena od fašizma ali da tu nije stala priča o slobodi.

-Ne zaboravimo heroje koje je Banjaluka dala. Ne smijemo zaboraviti Veselina Maslešu, Rudi Čajevca, Franju Kluza, Vahidu Maglajlić, Radu Vranješević i Margitu Herc. Ne smijemo zaboratii 700 partizanskih boraca od kojih je preko 20 narodnih heroja Jugoslavije. Kada smo kod heroja sjetimo se banjalučke porodice Mažar koja je dala ti narodna heroja, rekao je Stanivuković.

On je u jednom trenutku prekinuo govor jer su u Banski dvor ušli Aleksandar Vučić i Milorad Dodik koji su kasnili na početak ove svečanosti kako bi dočekao goste.

Foto Srpskainfo.com

Nakon njihovog ulaska govor nije nastavljen jer se odmah prešlo na dodjelu glavne nagrade “Ključ grada” Aleksandru Vučiću i emitovanje kratkog filma o predsjedniku Srbije.

Kako je ranije odlučeno ključ gradu Vučiću je uručio predsjednik skupštine Mladen Ilić. Nakon toga prisutnima se obratio Vučić.

– Shvatite koliko ste mali u ovakvim trenucima. Grad Petra Kočića, Marijana Beneša. Jedno od najvećih priznanja koje sam dobio. Postajem dio grada kraj vječnog Vrbasa – kazao je Vučić.

– Svu podršku i ljubav za tu čast iskazujem,mogu da kažem da sam kao i vi Banjalučanin. Biti to znači da je ovo grad koji su sagradile razlike da bi postao grad bez razlika – rekao je Vučić i dodao da bez obzira na različita politička opredjeljenja posebno je srećan što su se u gradu usaglasili da mu dodijelite ovu nagradu. Banjaluka da bude primjer da se može stvoriti zajednička budućnost. Srpskom narodu niko ne može da oduzme pravo da smo jedan narod i da imamo jedan jezik i pismo i da treba to da čuvamo – kazao je Vučić.

Stanivuković je nakon Vučićevog izlaganja pozvan od strane voditelja da dodjeli Plaketa “Sestre Gajić” za razvoj osnovnih načela humanizma. Nakon toga Stanivuković je nastavio svoj govor.

-Desilo se da zbog veoma važnih gostiju govor koji sam započeo prekinem ali evo čast mi je da ste danas ovdje i da nekoliko stvari koje sam počeo da govorim mogu da nastavim u nekoliko minuta poštujući vaše vrijeme i cijeneći čast što ste nam ukazali i zajedno sa svima nama postali Banjalučani, rekao je Stanivuković i nastavio.

-Svjestan sam da svako nastojanje da se transformišemo u novo društvo opterećenje za zajednicu jer je i ona sama otporna na ideju promjena za koje se borimo. Ali pojedinac nije otporan na snove i ideju da je moguiće biti svoj na svome, uspješan častan i pošten. Sistem proizvodi uplašene i uspavane pojedince koji hodajući po rubu egzistencije gledaju u budućnost. Moj cilj i moj san je da izgradimo društvo slobodomislećih ljudi sa jednakim šansama, rekao je Stanivuković.

Categories: BIH
Tags: istaknuto
novi_dani:

View Comments (2)