Partija demokratskog progresa(PDP) iznijela je, kako tvrde, provjerene podatke o novaj aferi Republici Srpskoju, koja je tokom vanrednog stanja nabavila ukupno 165 respiratora po rekordnoim cijenama u cijelom regionu. Dodatni problem je što je respiratore uvezla firma supruga savjetnice srpskog člana Predsjedništva BiH.
Zbog toga su narodni poslanici Jelena Trivić i Draško Stanivuković uputili danas inicijativu za dopunu dnevnog reda skupštinskog zasjedanja u vezi sa formiranjem Anketnog odbora povodom javnih nabavki koje su vršile vlasti Republike Srpske tokom vanredne situacije i vanrednog stanja.
-Odgovor čekam dva mjeseca jer žele da na taj način dobiju vrijeme. Preko anketnog odbora želimo direktno s direktorima svih institucija koje su vršile nabavke porazgovaramo oči u oči, pitamo ih i reagujemo. Znamo sve šta je nabavljeno i po kojoj cijeni. Na pomolu je nova afera – koliko je respiratora nabavljeno u RS, po kojoj cijeni i od koje firme? Da li su respiratori nabavljani po cijeni od 58.000 KM, a Fond je kupovao od preko 100.000 KM, neke čak 146.000 KM. Govorim o 50 respiratora. Evo ovdje tih podatak i informacija. Sada su na potezu vlast i institucije, ali već davno je trebalo biti na potezu Tužilaštvo, sud, SIPA i hapšenja”, rekao je Stanivuković.
-Za respiratore u Republici Srpskoj dato je 15,1 milionKM a pitanje je da li koštaju 6 miliona. To znači da su gotovo za jedan respirator ukrali gotovo dva, tvrdi Stanivuković.
Pozvao je na odgovornost i premijera RS Radovana Viškovića, ministra zdravlja RS Alena Šeranića i direktora FZO RS Dejana Kusturića. Najavio je i krivične prijave protiv njih, ali i drugih za koje se utvrdi da su umiješani u ovaj posao.
Iz Fonda zdravstvenog osiguranja Srpske demantoval isu kako kažu netačne tvrdnje PDP-a I istakli da je za potrebe zdravstvenog sistema i radi spasavanja života građana, po nalogu Republičkog štaba za vanredne situacije, ugovorio je 165 respiratora.
Respiratori sa potrošnim materijalima prije pandemije u kineskim tvornicama su se mogli nabaviti po cijeni od 16.000 dolara, a u jeku pandemije nabavna cijena je “narasla” i do 70.000 dolara u zavisnosti od vrste respiratora, prema informacijama koje je Fond dobijao od fondova u okruženju, ali i drugih institucija koje su za vrijeme pandemije nabavljale ovu robu.
Čak su se referentni naučni članci, poput Petersonovog instituta za međunarodnu ekonomiju, bavili ovom tematikom i istakli da je cijena respiratora i hirurških maski u odnosu na januar 2020. godine u martu čak utrostručena, napominju iz Fonda.