Foto: Instagram/blokada.ffubg
U saopštenju za javnost, plenum studenata Farmaceutskog fakulteta javno iskazuje ogromnu zabrinutost u vezi sa privatizacijom javnih apotekarskih ustanova u Srbiji.
U skladu sa svojom strukom, koja poziva na racionalan i analitički pristup problemu, studentkinje i studenti Farmaceutskog fakulteta daju predlog promene delanja javnog apotekarstva u Srbiji.
„Iako nas trenutne okolnosti izazivaju, one ne mogu da pokolebaju naš duh – naprotiv, one nas dodatno motivišu“, poručuju studentkinje i studenti Farmaceutskog fakulteta u Beogradu svojim budućim kolegama.
„Javne apotekarske ustanove predstavljaju važne zdravstvene ustanove koje su sve vreme na usluzi građanima, ali predstavljaju i ključne partnere u obrazovanju budućih magistara farmacije Farmaceutskog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Na samom početku, važno je napomenuti da magistar farmacije pored snabdevanja i izdavanja medicinskih lekova i sredstava ima važnu ulogu u sprovođenju peventivnih mera za očuvanje, zaštitu i unapređenje javnog zdravlja“, podsećaju studentkinje i studenti.
Kako studenti uviđaju, reforma sektora državnog apotekarstva predstavlja ključni izazov za unapređenje dostupnosti i kvaliteta farmaceutiskih usluga u Srbiji. Za uspešno sprovođenje ove reforme neophodan je integrisan pristup koji će omogućiti harmonizaciju, finansijsku stabilizaciju in dugoročnu održivost sistema.
Centralizacija, reorganizacija i racionalizacija
„Prvi korak predstavlja centralizovano upravljanje javnim apotekama kroz prenos osnivačkih prava sa lokalnih samouprava na državni ili pokrajinski nivo. Ovaj model omogućava efikasnije planiranje, bolju raspodelu resursa i ujednačenost u pružanju usluga. U svakom zdravstvenom regionu trebalo bi osnovati jednu javnu apotekarsku ustanovu sa mrežom ogranaka koja odgovara specifičnim potrebama stanovništva, uz osiguranje da ovi ogranci uključuju postojeće kapacitete i omogućavaju otvaranje novih apoteka gde je to potrebno“, naovodi se u saopštenju studentkinja i studenata.
Prema njihovom mišljenju, postojeće apoteke u okviru domova zdravlja zahtevaju reorganizaciju. Apoteke koje snabdevaju građane lekovima treba uključiti u novoformirane regionalne ustanove, dok bi apoteke u domovima zdravlja nastavile da pružaju usluge unutrašnjim potrebama, po uzoru na bolničke apoteke. Ova promena zahteva prenos resursa i kadrova kako bi se osigurao kontinuitet usluga.
„Racionalizacija broja apoteka je neophodna. Apoteke koje su prestale sa radom zbog finansijskih problema treba izuzeti iz mreže javnih zdravstvenih ustanova, uz mogućnost ponovnog aktiviranja ako se utvrdi javnozdravstvena potreba. Takođe, jasni kriterijumi za otvaranje novih apoteka moraju biti jednako primenjeni na javne i privatne ustanove, što bi osiguralo ekonomičnije poslovanje i bolju dostupnost usluga“, smatraju studenti.
Dostupnost i održivost
Finansijska konsolidacija javnih apoteka je ključna za održivost, navodi se u saopštenju. Studenti dodaju da Ministarstva zdravlja i finansija treba da sprovedu reviziju dugovanja i reviziju strategije za njihovo restruktuiranje. Pored toga, uvođenje sistema monitoringa sprečilo bi akumulaciju novih dugova, a osnaživanje apotekarskog sektora kroz edukaciju zaposlenih, akreditaciju ustanova i primenu sistema kvaliteta doprinelo bi podizanju standarda usluga.
„Posebna pažnja mora bit posvećena apotekama u ruralnim i udaljenim područjima. Finansijski podsticaji, kao što su povećanje marže na lekove i ugovori sa farmaceutima, mogu doprineti njihovoj održivosti. Istovremeno, jačanje inspekcijskog nadzora obezbediće poštovanje propisa, uključujući prisustvo magistra farmacije prilikom izdavanja lekova“, tvrde studenti.
Još jedan važan korak ka modernizaciji sektora koji studentkinje i studenti ističu je proširenje obima usluga koje farmaceuti mogu pružati, uz njihovo finansiranje od strane RFZO-a. Pored toga, razmatranje javno-privatnih partnerstava može doneti dodatnu vrednost, pod uslovom da se očuvaju osnovne javnozdravstvene usluge.
„Ove mere su neophodne za izgradnju savremenog i efikasnog sistema državnog apotekarstva koji će odgovoriti na potrebe građana Srbije i obezbediti ravnopravan pristup kvalitetnim farmaceutskim uslugama. Studenti Farmaceutskog fakulteta Univerziteta u Beogradu spremni su da pruže svoja znanja i učestvuju u planu poboljšanja javnog apotekarstva u Srbiji“, za kraj poručuju studenti u blokadi u poluzagrejanim amfitetarima Farmaceutskog fakulteta.
masina.rs