X

Sudbina gradića u kom je osnovana 1. proleterska brigada. Partizansko groblje je u ulici Draže Mihajilovića, jedina banka u gradu sad je zatvorena, polako se zatvaraju i kafane

Mediji u Bosni i Hercegovini objavili su vijest da je u malom mjestu Rudo na granici sa Srbijom zatvorena jedina banka. Nakon toga kako se navodi na Facebook stranici Rudo katanac na vrata stavila je i jedna lokalna kafana.

Građani kažu, za najmanje bankarske usluge moraće da putuju u jednom pravcu 40 kilometara i to do Višegrada.

“Poslije 35 godina večeras u 18 časova još jedan legendarni lokal stavlja katanac na vrata”, jedan je od statusa na Facebook stranici.

U gradu koji je bio kolevka nekadašnje JNA, Ulicu Prve proleterske nakon rata nove vlasti preimenovale su u Ulicu đenerala Draže Mihailovića.

Nekadašnji borci Prve proleterske i dio meštana nezadovoljni su, jer je na kraju ulice partizansko groblje, sagrađeno 1961., kao spomen-park poginulim partizanima. Poslednje razmirice pokrenulo skidanje oznake Prve proleterske sa škole.

Istorijski apsurd, saglasni su i stanovnici mesta Rudo. Ipak podeljeni, kada je reč o imenima.

DA li zbog „prekrajanja“ istorije ili nečeg drugog, tek Rudom su kola krenula nizbrdo. Sa radom su prestali „Rudoplast“, „Auto-dijelovi“, „Polimka“, a ugasili se i „Poljoprivrednik“, Ugostiteljsko preduzeće „Lim“, a ugašeno je i oko 1.000 radnih mesta. Živi se od penzija i lokalnog budžeta od oko 3.000.000 maraka, kojima se godišnje doda i oko 1.500.000 maraka „globe“ od HE „Višegrad“.

Spomenik je još tu a oko njega ulice Vožda Karađorđa i Miloša Običića. Obiđu ga jednom godišnje antifašisti iz cijele bivše Jugoslavije.

Prva proleterska udarna brigada u 1.240 ratnih dana imala je 530 većih i manjih borbi, tj. gotovo svaki drugi dan je provela u borbi. Ostali dani su uglavnom provedeni u iscrpljujućim marševima.

Prva proleterska brigada NOVJ na svom ratnom putu prešla više od 20.000 kilometara. U njenim borbama borilo se više od 22.000 ljudi iz cijele Jugoslavije. Imala je više od 7.500 poginulih, ranjenih i nestalih boraca, a izbacila je iz stroja više tisuća neprijateljskih vojnika. Dala je više od 3.000 rukovoditelja i 83 narodna heroja.

Odlikovana je Ordenom narodnog oslobođenja, Ordenom partizanske zvijezde, Ordenom bratstva i jedinstva i Ordenom zasluga za narod. Povodom petnaestogodišnjice bitke na Sutjesci, jula 1958. godine, odlikovana je i Ordenom narodnog heroja. Brigadom je zapovijedao legendarni partizanski komandant Koča Popović.

Gotovo ista sudbina zadesila je i susjednu opštinu Čajniče gdje je osnovana 2. proleterska brigada. Ovo mjesto ima ukupno pet ulica a tri su nazvane po četnicima. Ljetos je ovde takođe zatvorena poslednja banka a stanovništvo se masovno iseljava.

Categories: BIH