X

Sve što trebate znati o majmunskim boginjama: Uzroci, simptomi i liječenje

Majmunske boginje (Monkeypox) su rijetka virusna bolest koja se prirodno javlja u divljim životinjama, poput glodara i primata, ali se ponekad može prenijeti i na ljude. Iako su po nazivu slične velikim boginjama (smallpox), majmunske boginje su manje teške i rijetko smrtonosne.

Ipak, mogu izazvati ozbiljne zdravstvene probleme, pa je važno razumjeti uzroke, simptome i metode liječenja.

Uzroci

Majmunske boginje uzrokuje virus iz roda Orthopoxvirus, koji je blizak srodnik virusa velikih boginja. Virus se može prenijeti sa zaražene životinje na ljude putem ugriza, ogrebotine ili direktnog kontakta s tjelesnim tekućinama ili kontaminiranim materijalima. Također, može doći do prijenosa s čovjeka na čovjeka putem kapljičnog prijenosa, dugotrajnim kontaktom licem u lice, kao i putem zaraženih tjelesnih tekućina ili kontaminiranih predmeta.

Simptomi

Inkubacijski period majmunskih boginja obično traje od 5 do 21 dan, nakon čega se pojavljuju simptomi koji se mogu podijeliti u dvije faze:

  1. Početna faza (prodromalna faza):
    • Groznica
    • Glavobolja
    • Bolovi u mišićima
    • Umor
    • Oticanje limfnih čvorova, što je karakterističan simptom i pomaže u razlikovanju majmunskih boginja od velikih boginja.
  2. Faza osipa: Nakon pojave groznice, nekoliko dana kasnije pojavljuje se osip, koji obično započinje na licu i širi se na druge dijelove tijela. Osip prolazi kroz nekoliko faza: makule, papule, vezikule, pustule i na kraju kraste koje otpadaju. Osip može izazvati svrbež i nelagodu, a može trajati od 2 do 4 tjedna.

Liječenje

Trenutno ne postoji specifično liječenje za majmunske boginje, ali simptomi se mogu ublažiti korištenjem različitih metoda:

  • Potporna terapija: Pacijenti obično trebaju odmarati, hidratizirati se i uzimati lijekove protiv bolova i groznice, poput paracetamola ili ibuprofena.
  • Antivirusni lijekovi: Iako ne postoji specifičan antivirusni lijek za majmunske boginje, neki lijekovi razvijeni za liječenje velikih boginja, poput tecovirimata, mogu biti učinkoviti.
  • Prevencija komplikacija: Kod težih slučajeva, može biti potrebno hospitalizirati pacijenta kako bi se spriječile komplikacije, poput sekundarnih bakterijskih infekcija.

Prevencija

Najbolji način prevencije majmunskih boginja je izbjegavanje kontakta sa zaraženim životinjama ili ljudima. Cjepivo protiv velikih boginja može pružiti određenu zaštitu protiv majmunskih boginja, a u nekim slučajevima koristi se i kod izloženih osoba kako bi se spriječila bolest.

Majmunske boginje su rijetka, ali ozbiljna bolest koja zahtijeva pažljivo praćenje simptoma i brzo liječenje. Pravovremeno prepoznavanje i pravilna njega ključni su za uspješno upravljanje ovom bolešću.

Categories: Life Style
novi_dani: