Samo šest dana nakon izbora u Srbiji trebalo bi da dođe do sastanka delegacija Srbije i Kosova u Bijeloj kući. To je potvrdio Ričard Grenel (Richard Grenell), specijalni izaslanik američkog predsednika za dijalog Kosova i Srbije. On je objavio je da je od Vlada Kosova i Srbije dobio uveravanja da će privremeno zaustaviti kampanju za povlačenje i traženje članstva Kosova u međunarodnim organizacijama.
Uz poruku „Sjajne vesti“ (Great news) Grenel je, na Tviteru dodao, „kako bismo se 27. juna sastali u Vašingtonu, u Beloj kući, radi razgovora o dijalogu“.
On je dodao da ako bilo koja strana bude nezadovoljna razgovorima 27. juna, “vratiće se na status kvou nakon što napuste Vašington. Kao što stalno govorimo, moramo najpre ostvariti napredak u ekonomskom rastu. To je fokus. Radujem se ovim razgovorima”.
Sastanku u Beloj kući sa kosovske strane će prisustvovati predsednik Hašim Tači i premijer Avdulah Hoti.
Tači je na Tviteru pozdravio poziv za obnovu dijaloga “pod rukovodstvom predsednika Donalda Trampa i Specijalnog izaslanika Ričarda Grenela”.
Premijer Hoti je naveo da su koorinirane aktivnosti “sa našim partnerima, pre svega američkom vladom i Ričardom Grenelom donele prve rezultate, primoravajući Srbiju da odustane od kampanje za povlačenje nezavisnosti Kosova”.
On je dodao da je dijalog ključni korak ka “normalizaciji odnosa i uzajamnom priznanju”.
Vučić razgovarao sa Putinom
U Vladi Srbije su za RSE rekli da sastav delegacije još uvek nije preciziran.
U međuvremenu, u ponedeljak ruski predsednik Vladimir Putin rekao je u telefonskom razgovoru sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem da će Rusija podržati Srbiju kada je reč o Kosovu i da je jasno da nijedna odluka ne može biti doneta bez Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, saopšteno je iz predsedništva Srbije.
U Briselu najavljeno odustajanje Srbije od kampanje povlačenja priznanja Kosova
Diplomatski izvori u Briselu rekli su novinarima početkom juna da je Srbija pristala da obustavi kampanju povlačenja priznanja kosovske nezavisnosti, preneo je reporter Radija Slobodna Evropa (RSE). Kako je rečeno, beogradske vlasti su dale pristanak kako bi „doprinele atmosferi za ponovni početak dijaloga o normalizaciji odnosa između Kosova i Srbije“.
“Kao deo dobre volje za stvaranje atmosfere koja je pogodna za nastavak dijaloga, strane u Beogradu su se složile da neće nastaviti sa ovom kampanjom”, potvrdio je novinarima jedan visoki diplomatski izvor u EU.
Jedan od visokih zvaničnika Evropske unije koji se bavi procesom dijaloga je istakao da je kampanja Srbije, “iritantno pitanje”.
“Moramo graditi pozitivan zamah, a ne da se međusobno iritiramo”, navodi ovaj sagovornik.
Premijerka Srbije Ana Brnabić je tom prilikom izjavila da nema informaciju da je Srbija pristala da prekine sa kampanjom povlačenja priznanja nezavisnosti Kosova i da se od nje traži da „zvanično komentariše nezvaničnu vest iz Brisela“.
Grenelovi rezultati u dijalogu Kosova i Srbije
Bivši premijer Kosova Aljbin Kurti izjavio je dok je bio na dužnosti da je Grenel direktno bio uključen u rušenju njegove vlade 25. marta samo zato što se “Grenelu žuri da potpiše dogovor sa Srbijom”, najkasnije do septembra, te da sporazum za kojim Grenel teži uključuje teritorijalnu razmenu.
Edvard Džozef (Edward Joseph), predavač na Univerzitetu Džons Hopkins u Vašingtonu, izjavio je u intervjuu za RSE da administracija Donalda Trampa nastoji da po svaku cenu postigne sporazum pre američkih predsedničkih izbora u novembru, ne mareći previše za njegovu sadržinu.
EU pokušava da se vrati u igru
Evropska Unije je pokušala da se vrati u igru imenovanjem Miroslava Lajčaka za specijalnog izaslanika za dijalog Beograda i Prištine od početka aprila ove godine.
Prema njegovim rečima, postoji samo jedan dijalog kojim posreduje Evropska unija, ali je dodao da će nastaviti da usko sarađuje sa američkim kolegama, jer “SAD i EU dele zajedničku agendu za region”.